Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bülent AYDEMİR / GAZETE HABERTÜRK

DAEŞ’e karşı daha etkili ve sonuç alıcı mücadele için Türkiye’nin, ABD ve Almanya’nın başını çektiği uluslararası koalisyonla yürüttüğü görüşmelerin sonuçları alınıyor. Almanya’nın, Adana’daki İncirlik Hava Üssü içinde, takviye edeceği askerleri için bir üs inşa edilmesi talebi Ankara’da kabul gördü. Almanya’nın 34 milyon Euro bütçe ayırdığı üssün detayları ise şöyle:

-400 askerin barınabileceği yatakhane ve bir karargâh binası ile sosyal tesisten oluşacak.

-Ayrı bir üs değil, İncirlik içinde ayrı bir bölüm olacak. İnşasına 6 ay içinde başlanacak. Tornado jetleri ve yakıt ikmal uçakları için 10 milyon Euro’ya bir pist de inşa edilecek.

-Yetkililer, kurulacak karargâh ve tesislerin Almanya’nın burada kalıcı olarak üslenmesi anlamına gelmeyeceğini, Alman askerleri ayrıldıktan sonra buranın geleceğine Türkiye’nin karar vereceğini, isterse bu binaları yıkabileceğini, isterse kendisinin kullanabileceğini vurguluyor.

SAKARYA DEVREDE

DAEŞ tehdidine karşı, ABD’nin mayıs ayında Türkiye’ye göndermeyi taahhüt ettiği 90 km menzilli HIMARS füze sisteminden önce TSK, T-122 Sakarya Topçu Roketi bataryalarıyla sınır hattını güçlendirdi. 40 roketi aynı anda taşıyabilen Sakarya çok namlulu roketatar sistemi, 40 km’den 100 km menzile kadar ulaşabiliyor. 122 mm’lik roketler fırlatıyor.

YENİ İHA’LAR

Türkiye, Rusya’yla yaşanan gerilim nedeniyle Suriye sınırı içinde İHA’lar ve uçaklarını uçurmak istemiyor. ABD’nin bölgede konuşlu 15 adet silahlı insansız hava aracını daha etkili ve sonuç alıcı olarak kullanması için beklenti hâkim. Rusya’yla geriliminden önce Türkiye 6 kez Suriye hava sahasına girdi, bunların 2’sinde DAEŞ hedefleri vuruldu.

Türk F-16’ları, 100 km menzilli Arrow füzeleriyle isterse hava sahası ihlali yapmadan da Suriye sınırları içindeki DAEŞ hedeflerini vurabilme kabiliyetine sahip.