Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriye'nin Cerablus şehrinde IŞİD'e karşı başlatılan Fırat Kalkanı operasyonu hakkında, "Sınırlarımızın herhangi bir terör örgütü tarafından kontrol edilmesine asla sessiz kalmayacağız. Bu bir ulusal güvenlik meselesidir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Twitter'dan açıklama yaptı. 

"Türkiye Temmuz 2015’ten bu yana terör örgütleri ile çok yoğun bir mücadele içerisindedir. 15 Temmuz’da yaşadığımız FETÖ'cü darbe girişimini fırsat bilen DAİŞ ve PKK/PYD-YPG terör örgütleri topyekün saldırıya geçmişlerdir" diyen Kurtulmuş, "Bir süredir sınır ötesinden yerleşim yerlerimize çok sayıda roket atılmakta ve kayıplar yaşamaktaydık" dedi.

Kurtulmuş şunları söyledi:

"Türkiye’nin buna göz yumması asla mümkün değildir. Türkiye, sınırlarını koruma ve güvenliğini sağlama konusunda kararlıdır. Türkiye’nin sınırlarını korumak ve saldırılara cevap vermek için harekete geçmesi, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hakkıdır. Fırat Kalkanı operasyonuyla tüm terör odaklarına karşı sonuç alıcı, güçlü, etkili ve kararlı bir operasyon başlatılmıştır. Sınırlarımızın herhangi bir terör örgütü tarafından kontrol edilmesine asla sessiz kalmayacağız. Bu bir ulusal güvenlik meselesidir."

"Türkiye, Suriye ve Irak’ın ve tüm komşularının toprak bütünlüğünden yanadır; bölgemizin daha fazla parçalanmasına karşıdır" diyen Numan Kurtulmuş, "Türkiye, sınır ötesinden kendisine yönelen tehditlere karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklarını sonuna kadar kullanacaktır. Operasyonda görev alan kahraman askerlerimize Allah’tan muvaffakiyet diler; bölgemiz için barış ve huzura vesile olmasını dilerim." ifadelerini kullandı.

HABERTURK.COM