Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Hayati Yazıcı: Başkanlık sistemi için nisanda referanduma gidilebilir

    AK Parti'den başkanlık referandumu için tarih verildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.

    Hayati Yazıcı, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkanlık teklifi ile ilgili 2007 yılında çalışma yaptıklarını hatırlatan Yazıcı, “Meclis’te kurulan komisyonlarda hazırlandı. 3-5 gün içinde de toplayacağız” dedi. Hayati Yazıcı, 12-15 maddeyi içeren bir teklifle başkanlık sisteminin hayata geçirilebileceğini söyledi.

    Yazıcı, "12-15 maddelik bir düzenlemeyle başkanlık sistemi dediğimiz bir düzenlemeyi hazırlayabiliriz. Hazırlanmış şu şu maddeler diye formüle edilmiş bir çalışma yok. Ama bunlar daha önce dediğim metinlerde var, bunları bir araya toplarız” şeklinde konuştu.

    MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına iyi niyetle baktıklarını dile getiren Yazıcı, şöyle konuştu:

    “Bu durumu gündemden çıkarmak için referanduma götürecek kısmına bir şey demeyiz. Anayasanın ilk 4 maddesi değişmez ama ifade değişikliği olabilir. Üniter devlet yapısı bizim de kırmızı çizgimiz."

    Teklifi zamana yaymadan TBMM'ye sunmayı planladıklarını vurgulayan Yazıcı, "Bütçe görüşmelerinden sonra Meclise sunulur" diye konuştu.

    Yazıcı, "Teklif 330'un üzerinde oy alırsa takvim nasıl şekillenir?" sorusuna şöyle yanıt verdi: "Bu da düzenlemeye bağlı. Üç aylık geçici maddeyle sunulabilir. Bugüne kadar uygulamalarda olduğu gibi ocak ayında geçerse, cumhurbaşkanın onaylama süreci var. Diğer çalışmalara da baktığımızda nisan ayına denk geliyor."

    BAŞKANLIK SİSTEMİNDE AMERİKAN MODELİ Mİ UYGULANACAK?

    Yazıcı, hangi modelin örnek alınacağı konusunda ise "Biz bir araba inşa edeceğiz. Dizel mi olsun benzinli mi? Başkanlık sistemi yapacağız; Amerikan modeli mi, Fransız modeli mi? Biz onu başka bir yakıtla da sağlarız. Yani çok da önemli değil. Elbette ki dünyadaki uygulamalardan da esinleneceğiz ama kendi ülkemizin koşullarını, geçmişteki birikimlerimizi dikkate almak suretiyle başkanlık modelimizi formüle edip, Meclis'e sunacağız" ifadelerini kullandı.

    ERKEN SEÇİM HAZIRLIĞI MI?

    Yazıcı, erken seçim iddialarıyla ilgili bir soru üzerine "Hayır, kesinlikle bizim gündemimizde ne örtülü ne açık erken seçim yok. Onu gerektirecek bir ortam da söz konusu değil" dedi.

    Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) operasyonlarıyla ilgili de bilgiler veren Yazıcı, "AK Parti teşkilatlarına sızması konusunda hassasız. 2010 yılından itibaren sızmalar önlendi, bu kişiler çıkartıldı. 15 Temmuz itibarıyla bunu 'check-up'ını yapıyoruz. Değerlendirirken sıfır toleransla bakıyoruz" dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ