Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasında "mağdur tanık" sıfatıyla yer alan, dönemin DYP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in 18 Temmuz'daki duruşmaya zorla getirilerek dinlenmesine karar verdi.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 28 Şubat'a ilişkin 103 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya, sanıklar, bazı müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Mustafa Yiğitsoy, "mağdur tanık" sıfatıyla yer alan Tansu Çiller'in avukatı tarafından Çiller'in yurt dışında olduğu ve duruşmaya katılamayacağına dair dilekçe sunulduğunu belirtti.

Yiğitsoy, bu sabah ulaşan ikinci bir dilekçede ise Çiller'in Türkiye'ye dönüp tekrar yurt dışına çıkacağının, bunun da Kasım'ın ikinci haftasına kadar süreceğinin, bu nedenle Kasım'dan sonra bir tarihte gün verilmesi halinde Çiller'in duruşmaya gelerek ifade vereceğinin belirtildiğini bildirdi.

Mahkeme Başkanı Yiğitsoy, mahkemelerinin talebi üzerine Milli Güvenlik Kurulunca (MGK) "Batı Çalışma Grubu" ile ilgili cevap yazısı gönderildiğini kaydetti. Yiğitsoy, gelen yazıda, "Kayıtlarımızda 30 Haziran 1997-11 Ocak 1999 tarihlerinde görev yapan 55. Hükümet döneminde Batı Çalışma Grubu'nun kaldırılmasına ilişkin MGK kararı bulunmaktadır." ifadesinin kullanıldığını aktardı.

Duruşmada daha sonra müşteki avukatlarına söz verildi. Müşteki vekili Cüneyt Toraman, davanın sağlıklı bir zeminde yürüdüğü kanaatinde olmadıklarını, olayın "Refahyol" hükümetinin kurulması ile düşürülmesi arasına sıkıştırılmaya çalışıldığını öne sürdü.

Toraman, haklarında kuvvetli suç şüphesi olan sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılmasını istediklerini dile getirdi.

Avukat Muhammet Emin Arslan ise 7 celsedir dinlenemeyen Çiller'in dinlenmesini talep ettiklerini söyledi.

"BU DAVAYI BİR AN EVVEL SONUÇLANDIRIN"

Avukat beyanları ve taleplerin alınmasının ardından söz alan sanık Çetin Doğan, "İsyan ediyorum. Yedi senedir bu davalarla boğuşmaktayım. Yaşama hakkım var. Kiminle ne görüşmüşüm, kime ne talimat vermişim, hangi siyasiye baskı yaptım, hangi adamdan para aldım? Mertçe çıkıp ortaya koysunlar. Yetti artık, bu davayı bir an evvel sonuçlandırın. Bizim ömrümüz kafi gelmeyecek buna. Ne karar verirseniz verin, ben bu davayı en yüksek yerlere kadar götürmeye kararlıyım." dedi.

Doğan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları ile kendilerinin aynı kefeye konulmasının büyük bir talihsizlik olduğunu ifade etti.

Daha sonra mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı, Çiller hakkında zorla getirme kararının çıkartılıp çıkartılmamasında takdirin mahkemede olduğunu bildirdi.

ÇİLLER HAKKINDA ZORLA GETİRME KARARI

Mahkeme Başkanı Yiğitsoy, verdiği yarım saatlik aranın ardından ara kararı açıkladı.

Yiğitsoy, "mağdur tanık" sıfatıyla davada yer alan Çiller'in bir sonraki duruşmaya zorla getirilerek dinlenmesine karar verildiğini, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın tekrar dinlenmesine ilişkin talebin ise reddedildiğini vurguladı.

Sanık Çevik Bir, "Yüzüne karşı soru sormak istiyoruz. Biz, nerede ifade vermek istiyorsa oraya gidip orada bulunmak istiyoruz." diyerek Çiller'in nerede ifade vereceğini sordu.

Bunun üzerine Yiğitsoy, Çiller'in ikametinin İstanbul'da olduğunu, İstanbul'daki mahkemeye yazı yazılacağını kaydetti. Çiller'in isterse İstanbul'da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlanarak beyanda bulunabileceğini ya da duruşmanın görüldüğü Ankara'ya gelerek ifade verebileceğini anlatan Yiğitsoy, Çiller'in İstanbul'da ifade vermesi halinde sanık avukatları ve sanıkların da burada bulunabileceğini belirtti.

Duruşma, 18 Temmuz'a ertelendi.

 

TANSU ÇİLLER KİMDİR?

Tansu Çiller, 24 Mayıs 1946 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Eğitim hayatını İstanbul, Fındıklı'da yer alan İsmet İnönü İlkokulu'nda ve ardından babasının tayininin çıkmasıyla 1953'te Bilecik Edebali İlkokulu'nda sürdürdü.

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji mezunu olan Tansu Çiller, 1967'de Robert Kolej Yüksek Okulu'nda Ekonomi Bölümü'nden mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki New Hampshire Üniversitesi'nde yüksek lisans çaışmasını tamamlayan Çiller, Connecticut Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı.

Doktora üstü eğitimini Yale Üniversitesi'nde tamamlayan Çiller, 1971-1973 yılları arasında Frankin & Marshall College'da yardımcı profesör olarak bir süre görev aldı. 1974-1975 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi'nde asistan profesör olarak görev yaptı. 1978'de doçent, 1983'te profesör oldu.

Bir süre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'a kısa süre danışmanlık yapan Çiller, Süleyman Demirel'in çağrısıyla 1990 yılının Kasım ayında Doğru Yol Partisi'nde siyasete atıldı ve aynı yıl içerisinde Doğru Yol Partisi'nin Genel İdare Kurulu'na seçildi ve ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı oldu.

1991 seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili olarak seçilen Tansu Çiller, seçimin ardından DYP ile SHP arasında kurulan koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev almaya balşadı.

17 Nisan 1993'te Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ani ölümü Türk siyasetindeki dengeleri değiştirdi ve Süleyman Demirel, 16 Mayıs 1993 tarihinde TBMM'de yapılan seçimin üçüncü turunda Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Demirel'den boşalan genel başkanlık koltuğu için 13 Haziran 1993 tarihinde kongre yapıldı ve Çiller, 8 Haziran'da bakanlık görevinden istifa ettiğini ve DYP genel başkanlığı için aday olduğunu açıkladı. Kongrede Çiller'le birlikte genel başkanlığa, Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin de adaylıklarını koydular. Çiller, ilk turda oylamaya katılan 1.106 delegeden 574'ünün oyunu aldı. İlk turda yeterli oyu alamamasına karşın Çiller'in yüksek oy almasıyla, öteki adaylar İsmet Sezgin ve Köksal Toptan adaylıktan çekildiklerini açıkladılar. Böylece ikinci tura rakipsiz giren Çiller, genel başkanlığa seçildi.

Tansu Çiller, kongrenin ertesi günü, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi ve 25 Haziran 1993'te hükümeti kurarak Türkiye'nin ilk kadın başbakanı oldu.