Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Olcay AYDİLEK / HT GAZETE

Anonymous ve RedHack gibi hacker grupları, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kritik kuruluşlara siber saldırılar düzenleyince, MİT bünyesinde siber saldırılara karşı yeni bir birim oluşturuldu. Bu birim, siber saldırıları önleyecek ve karşı saldırılarla ilgili süreci yönetecek.

BAŞBAKANLIK, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gibi kritik kamu kurumve kuruluşlarına yönelik başlatılan yoğun siber saldırılar, hükümeti harekete geçirdi. HABERTÜRK’ün edindiği bilgiye göre siber saldırılara karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere başta MİT, İçişleri ve Ulaştırma Bakanlıkları olmak üzere ilgili kamu kurumlarının üst yöneticileri bir dizi toplantı yaptı. Toplantılarda, saldırılara karşı önleyici bazı önlemler tartışıldı.

GÖREV MİT’İN
Toplantılarda MİT bünyesinde siber saldırılara karşı yeni bir birimin kurulması görüşü öne çıktı. Bu düşünce kısa süre önce yaşama geçirildi,MİT bünyesinde siber saldırılara karşı yeni birim oluşturuldu. Bu birimin, siber saldırılara karşı önleyici işlev üstlenmesi, karşı saldırıyla ilgili süreçleri yönetmesi ve yönlendirmesi öngörülüyor. Toplantılara katılan üst düzey bir yetkili, “Bu toplantılarda, kamu kurumve kuruluşları görüşlerini dile getirdi. MİT bünyesinde oluşturulacak böyle bir birimin, kamuda etkili ve sonuç odaklı çalışacağı değerlendirildi. Siber saldırılarla ilgili görüşme trafiği, belli bir koordinasyon dahilinde devamediyor” dedi.

‘HER AN YENİ SALDIRI’
Anonymous, RedHack ve DGVirus adlı hacker grupları, geçen ayın sonundaMeclis dahil 20 kadar internet sitesine saldırmıştı. Yetkili, gerek Türkiye, gerekse de dünyada siber saldırı tehdidinin giderek artacağına işaret ederek, kamu ya da özel tümkurumve kuruluşların saldırılara karşı dikkatli ve uyanık olması gerektiğini söyledi. Yetkili, Türkiye’ye yönelik yeni bir saldırının söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine, “Her an saldırı olabilir. Kurumlar, saldırı olacakmış gibi pozisyon almalı” yanıtını verdi.