Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika Kuzey Kore'den sürpriz ABD kararı!

    İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Güney Kore Başkanlık Sarayı'ndan yapılan açıklamada, PyeongChang Kış Olimpiyatları'nın kapanış töreni için Güney Kore'de bulunan Kuzey Koreli General Kim Yong-chol, Devlet Başkanı Moon Jae-in ile bir araya gelmişti.

    Güzey Kore tarafından yapılan açıklamada, görüşmelerde Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un Washington ile bağları güçlendirme isteğini dile getirdiği, Kuzey Kore'nin ABD ile görüşmelerde bulunmaya açık olduğunu söylediği öne sürüldü.

    Kuzey Kore'den 8 kişilik bir ekibin, nükleer program başta olmak üzere, ABD ile yaşanan krizi en aza indirmek için harekete geçtiği ifade edildi.

    BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA YAPILDI

    Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, "Başkan Donald Trump yönetimi tamamen, kanıtlanabilir ve geri dönüşü olmayacak bir şekildeKoreyarımadasının nükleer silahlardan arındırılmasını hedefliyor." ifadelerine yer verildi. Açıklamada, KuzeyKore'yle yapılacak bir görüşmeden bu sonucun elde edilmesi gerektiği bildirildi.

    Açıklamada, şunlar kaydedildi:

    "Başkan Trump'ın da belirttiği gibi KuzeyKorenükleer silahları bırakırsa önünde aydınlık bir yol olacak. Pyongyang'un mesajlarında bu görüşmeleri yapmak isteyip istemediklerini göreceğiz. Bu süreç içerisinde ABD ve bütün dünya KuzeyKore'ye nükleer ve füze çalışmaları yaptıkları yolun çıkmaz bir yol olduğunu kendilerine net bir şekilde söylemeye devam etmesi gerekmektedir."

    REKLAM

    Beyaz Saray, ABD'nin nükleer silahsızlanma konusunun sonuca kavuşması için KuzeyKoreile GüneyKoreve uluslararası komitelerin de katılacağı bir toplantıya açık olduğu kaydedildi. Açıklamada, KuzeyKoretamamen nükleer silahlardan arındırılana kadar, barışçıl baskı kampanyalarına devam edeceklerini belirtti.

    GüneyKoreHükümeti dün sabah saatlerinde KuzeyKore'den gelen üst düzey heyetle yaptığı toplantıda, KuzeyKore'nin ABD ile görüşmeye açık olduğunu aktarmıştı.

    ABD Başkanı Donald Trump ile Ocak ayında bir telefon görüşmesi gerçekleştiren GüneyKoreDevlet Başkanı Moon, Donald Trump'ın da böyle bir görüşmenin hemKoreyarım adası hem de KuzeyKore-ABD ilişkileri için faydalı olacağını düşündüğünü ifade etmişti.

    AB'DEN KUZEY KORE'YE İLAVE YAPTIRIM

    Avrupa Birliği (AB), nükleer ve balistik füze deneyen Kuzey Kore'ye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarıyla uyumlu olarak yaptırımların genişletildiğini açıkladı.

    AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kore'ye yönelik kısıtlayıcı yaptırımların artırıldığı bildirildi.

    BMGK'nin 2397 nolu kararı uyarınca genişleten yaptırımların Kuzey Kore'ye yapılan rafine petrol ihraçlarını kapsadığı belirtilen açıklamada, yıllık ihracatın 2 milyondan 500 bin varile düşürüldüğü kaydedildi.

    Açıklamada, Kuzey Kore'den gıda ve tarım ürünleri, elektronik teçhizat ve makinelere yönelik ithalatın yasaklandığı, ülkeye endüstriyel makineler, ulaşım araçları, demir, çelik ve diğer metallerin tümünün ihracatının yasaklandığı ifade edildi.

    BM yaptırımlarını ihlal ettiği düşünülen deniz taşıtlarına yönelik kısıtlayıcı tedbirlerin de artırıldığı bildirilen açıklamada, ulusal ve uluslararası hukuk uyarınca 24 ay içinde yurt dışında çalışan tüm Kuzey Kore çalışanlarının iade edilmesi gerektiği belirtildi.

    Açıklamada, AB'nin Kuzey Kore'nin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması için anlamlı bir diyalog yürütmesi gerektiği konusunda ısrarlı tutum sergilemeye devam ettiği hatırlatıldı.

    Böylece, AB'nin ilave yaptırım listesinde mal varlıkları dondurulmuş ve/veya vize yasağı getirilmiş BM kararıyla uyumlu kurum sayısı 54'e ulaşırken, kişi sayısı da 79 oldu. Buna ek olarak AB'nin kendi listesinde Kuzey Kore'den 55 kişi ve 9 şirkete daha yaptırım uygulanıyor.

    AB'nin Kuzey Kore'ye yönelik ilk yaptırımları 2006'da başlamıştı. Ülkeyle silah ticareti ve Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze teknolojisi geliştirmesine katkı verecek ürün, hizmet ve teknolojilerin sağlanması yasaklanmıştı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ