Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bodrum'da tatilini sürdüren sanatçı Orhan Gencebay, "Bizim ülkemiz güçlü bir ülkedir. Tarih boyunca da bunu ispat etmiş bir milletiz. Şu anda yaşananlar gerçekten beklenmeyen, olağan olmayan bir darbe girişimiydi. Ordumuz başımızın tacıdır" dedi.
Bodrum'un Göltürkbükü Mahallesi'nde tatilini sürdüren Orhan Gencebay, hayatını kaybeden 97 yaşındaki Türkolog Prof. Dr. Kazım Mirşan'ın cenazesine katıldı. Törenden sonra mezarlığın dışında hayranlarıyla sohbet eden Gencebay, ardından DHA muhabirinin darbe girişimiyle ilgili sorularını yanıtladı.

'DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUM'

Bundan sonra her şeyin daha iyi olacağını düşündüğünü belirten Gencebay, "Bizim ülkemiz güçlü bir ülkedir. Kesinlikle bunun böyle bilinmesi gerekir. Tarih boyunca da bunu ispat etmiş bir milletiz" dedi. Bugün yaşananların yanlış olduğunu ve lanetlediğini belirten Gencebay, şunları söyledi:

"Şu anda halkın buna verdiği cevap, insanlarımızın büyük çoğunluğunun bunu anlaması ve partilerimizin de bu konuda birlik olması; en zor anlarda bile bizim el ele verebileceğimizin delilidir. Her zaman da bu böyledir. Bizim sağduyumuz çok güçlüdür. Yüzlerce yıldır var olduğumuz bu Anadolu'muzda biz bu sağduyumuz sayesinde bu zamanlara kadar geldik. Yine öyle olacak. Dünya çok büyük bir hızla kabuk değiştiriyor. Bu büyük değişimi izlemek lazım. Resmin büyük bölümünü görmek lazım. Dünyanın değiştirdiği bu kabuğu anlamak lazım. Çünkü bir değişim bizim için de önemli olacaktır. Dünyayı takip etmek durumundayız. Bizim ülkemizde olan birçok şeyin yine sebebi biz değiliz. Dünyanın kabuk değiştirmesinden bunlar oluyor. Bence Türkiye'nin ufku aslında bana göre iyidir, geniştir. Biz iyiliğimizle, insanlığımızla çalışarak, demokrasimizle ve değerlerimize sahip çıkarak iyi yerlere kesinlikle varırız."

'ORDUMUZ BAŞIMIZIN TACIDIR'

Ordunun itibar kaybı yaşayıp yaşamadığıyla ilgili soruya da yanıt veren Gencebay, "Bizim ordumuz, güvenlik güçlerimiz, polisimiz başımızın tacıdır. Bizim ordumuzun içinde olan bu olaylar hiç beklemediğimiz, son derece yanlış olaylardır. Ama bu hareketin ordumuzun tümüne mal edilmesi mümkün değildir. Biz şerefli bir orduya sahibiz. Ordumuzda görev alanlar da bizim içimizden çıkan canlarımızdır. Bizim parçalarımızdır. Biz bir bütünün parçalarıyız. Bizim gönlümüz de aklımız da aynı doğrultudadır. Biz binlerce yıldır varlığımızı sürdürmekteyiz. Üstelik iyi niyetimizle sürdürmekteyiz. Ve yine her şeyin iyi olacağına herkesin inanmasını istiyorum. İyi niyetle bakalım kesinlikle kötü gözle hiçbir yere bakmayacağız, dikkatli olalım, takip edelim, çalışalım bunlara ihtiyacımız var" dedi.

Orhan Gencebay tatilini Bodrum'da sürdürmeye devam edeceğini de belirtti.

DHA

BAKMADAN GEÇME