Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Skripal olayı" nedeniyle Rusya'ya yönelik hasmane adım atan ülkelerin büyükelçilerinin, bakanlığa çağrıldıkları belirtildi.

Büyükelçilere protesto notalarının verileceğine dikkat çekilen açıklamada ayrıca Rus tarafının mütekabiliyet gereği atacağı adımlara ilişkin de bilgilendirme yapılacağı ifade edildi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün yaptığı açıklamada, Rus diplomatları sınır dışı eden ülkelere aynı şekilde karşılık verileceğini söylemişti.

İLK KOVULANLAR BELLİ OLDU

Rusya, İngiltere'ye diplomatlarını ülkeden çekmesi için bir ay süre tanıdı. Ayrıca İtalyan ve Finlandiyalı diplomatlar da kovuluyor. 
Rusya, İngiltere Büyükelçisi Laurie Bristow'a protesto notası iletti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İngiltere'nin Moskova Büyükelçisi Laurie Bristow'un bakanlığa çağrılarak, İngiliz tarafının "kışkırtıcı, hiçbir temele dayanmayan eylemlerinden" ve diğer ülkelere de Rus diplomatları sınır dışı etmede ilham vermesinden dolayı sert bir şekilde protesto edildiği bildirildi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın iki İtalyan diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını ve bir hafta süre tanındığını açıkladı.

Finlandiya ise, Rusya'nın bir diplomatını kovduğunu duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 4 Polonyalı diplomata 7 Nisan'a kadar ülkeyi terk etmeleri için süre verdi.

Ayrıca Litvanya'dan 3 diplomat, Hollanda'dan 2 diplomat, Letonya'dan 1 diplomat, İsveç'ten 1 diplomat, Estonya'dan 1 askeri ataşe, Çekya'dan 3, Almanya'dan 4, Ukrayna'dan 13, İspanya'dan 2, Hırvatistan'dan 1 diplomat sınır dışı edilecek.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da ABD'nin Moskova Büyükelçiliğinde çalışan 58 personelin yanı sıra ABD'nin Yekaterinburg Konsolosluğunda çalışan 2 personelin "istenmeyen şahıs" ilan edildiklerine ve 5 Nisan'a kadar Rusya'yı terk etmeleri gerektiğine yönelik kararın ABD Büyükelçisi Jon Huntsman'e iletildiği belirtilmişti.

İngiltere, ABD, bazı AB üyeleri ve NATO, eski ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya Skripal'ın İngiltere'de zehirlemesine tepki olarak bazı Rus diplomatları sınır dışı etme kararı almıştı.