HABERTURK.COM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Şehir Tiyatroları, İSMEK'teki etkinliklerin iptal edildiğini açıkladı.

Başkan İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, "Salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla İSMEK kurslarımız, Şehir Tiyatroları'mızın gösterimleri bu ay sonuna kadar iptal edilmiştir. İBB'ye ait müzeler de geçici olarak kapatılmıştır. Toplu ulaşım araçlarında ve alanlardaki ilaçlama çalışmalarımız 7/24 devam etmekte" ifadelerini kullandı.

Başkan İmamoğlu, nisan ayı başında yapılacak değerlendirmelerin ardından etkinliklere devam edilip, edilmeyeceğine karar verileceğini belirtti.

BAŞKAN İMAMOĞLU, HİJYEN ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medyadaki açıklamasının ardından koronavirüsü salgını ile ilgili İETT'nin aldığı hijyen tedbirlerini yerinde inceledi. İnceleme, İETT'nin Edirnekapı'daki garajında gerçekleştirildi. İETT Genel Müdürü Alper Kolukısa'dan çalışmalar ve alınan önlemlerle ilgili bilgi alan İmamoğlu, otobüslerin iç ve dış temizlik işlemlerini inceledi. İmamoğlu, daha sonra kent genelinde alınacak tedbirlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dünyanın ilginç bir deneyim içerisinde olduğunu belirten İmamoğlu, "Dünya çapında salgın ilan edilmesiyle beraber, bütün dünyanın, tek bir anlayışla sürece katkı sunma seferberliğini ortaya koyması gerekiyor artık. Türkiye ve İstanbul'daki süreci, Sağlık Bakanımız ve diğer yetkililerle beraber takip ediyoruz. İlk günden itibaren, 'İstanbul'la ilgili neler yapmalıyız?' hususunda çok hassas davranmaya çalıştık. İnsanların toplu olarak kullandıkları alanlarla ilgili aldığımız tedbirlerle, bir dezenfekte çalışması ve tedbir alma konusunda, her gün takip ettiğimiz sıkı bir çalışmayı yürütüyoruz. Zaten günlük yapılan rutin işlemler vardı. İlave tedbirler aldık. İnsanların virüsle buluşmasını engelleyici sıklıkta tedbirler almaya devam ediyoruz" dedi.

HİJYEN FİLO ARAÇ SAYISI 40'A ÇIKACAK

'Coronavirüs Hijyen Filosu'nda yer alan 30 aracın sayısını 40'a çıkaracaklarının bilgisini paylaşan İmamoğlu, "Bunları; başta camiler, cemevleri, kilise, sinagog gibi ibadethaneler olmak üzere, ihtiyaç duyulan kamu alanlarımıza, tiyatro, sahneler, insanları toplu bulundukları çalışma alanları, binalarımız… Toplamda 800 bin metrekarelik kapalı alanının dezenfekte çalışmasını yürütüyor bu arkadaşlarımız. Farklı kurum ve kuruluşların da talepleri oluyor. Onlara da katkı sunmaya çalışıyoruz. Elimizden gelen tüm yapıya destek olmaya çalışacağız. İBB olarak kamuyu, Sağlık Bakanının açıklamalarını takip ediyoruz. Sayın Valimizle dün konuştuk. Bugün, kendi kurumlarıyla yapacakları görüşmelerden sonra, 'Bir iş birliği nasıl yapılabilir? İstanbul'la ilgili tedbirler nasıl alınmalı' noktasında yan yana geleceğimiz konusunda bir karar birliğimiz oldu. Dün kendilerini aradığımda böyle bir konuşma yaptık. Bu bir seferberlik süreci" diye konuştu.

'ETKİNLİKLERİ İPTAL ETME KARARI ALDIK'

Tedbir alma konusunda bilgilendirmenin çok önemli bir konu olduğunu kaydeden İmamoğlu, kurum mecralarını bu anlamda kullanacaklarını belirtti. Bilgilendirme çalışmalarına, ilk olarak kurum çalışanlarıyla başladıklarını ifade eden İmamoğlu, Sağlık Daire Başkanlığı kanalıyla bir 'acil eylem planı' hazırladıklarını vurguladı. İmamoğlu, "Şehir Tiyatrolarımıza dair bir karar verdik. Mart sonuna kadar, Cemal Reşit Rey gibi toplu alanlarda, bu tür gösterilerin olduğu yerlerdeki etkinlikleri iptal etme kararı aldık. İSMEK'ler de insanların toplu olarak geldikleri ve eğitim aldıkları yerler. Oradaki eğitimin de yine tedbir alarak, ay sonuna kadar iptaliyle ilgili vatandaşlarımıza bilgi aktaracağız. İstanbul'da İBB ile işlettiğimiz müzelerimiz var. Bu müzeler, özellikle yurt dışından nereden geldiğini bilmediğimiz insanların yoğun kullandığı alanlar. Bu müzelerimizin de gezilmesiyle ilgili süreci yine ay sonuna kadar kapatacağız" şeklinde konuştu.

'TELAŞA KAPILMAMALARINI DİLİYORUZ'

İmamoğlu, "Vatandaşlarımızın bu salgını dikkate almalarını, önemsemelerini ama asla telaşa da kapılmamalarını diliyoruz. Vatandaşlarımızı doğru bilgilendirerek ama asal telaş yapmadan, gerekli tedbirleri almaları konusunda biz de uyarıyoruz. Bolca seyahat edilen bir kentteyiz. İşimiz var. Ülkemizin ekonomisi var. Dönen bir çark içindeyiz. Bunu anlayışla karşılıyorum ama şu uyarıyı yapmak isterim: Belli bir yaş üstü ya da bir rahatsızlığı olan insanların, mümkün olduğu kadar bu günlerde seyahat yapmamalarını, İstanbul içinde toplu taşıma araçlarına katılmamalarını çok önemsiyorum. Çok küçük yaştaki bebeklerimizin korunması gerektiğini ve bütün anne-babaların bu hususta hassas olmaları gerektiğinin altını çizelim” şeklinde konuştu.

'İBB BÜNYESİNDE 'CORONAVİRÜS KRİZ MASASI' OLUŞTURDUK'

İmamoğlu, açıklamalarının ardından gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Kriz masasına yönelik bir soru üzerine İmamoğlu, "Belediye bünyemizde, 'coronavirüs kriz masası' oluşturmuş durumdayız. Benim de iştirak ettiğim toplantılar söz konusu. Tabi bu bir İstanbul meselesi. Dün, Sayın Valimizi aradım. Sayın Valimiz de bakanlıkların açıklamalarını takip ettiğini, kendi değerlendirmelerini de bugün yapacağını ilettiler bana. Sanırım ardından, bunun adı kriz masası olabilir, ortak çalışma masası olabilir. Bizim yaptığımız tedbirlerle kamu kurumlarının aldığı tedbirleri birleştirerek, ortak çalışma konusunda bir süreç yönetiyoruz. Bu masamızın bir örneğini daha vermek isterim. Bugün 39 ilçe belediyesini davet ettik. Belediyeler olarak ortak çalışma veya bizim deneyimlerimizden onları da faydalandırma konusunda bir çalışma yürüyorlar. Dolayısıyla biz irtibat kurmamız gereken bütün kamu kurumlarıyla diyalog kuruyoruz ve bu süreci yönetiyoruz. En yakın zamanda Valimiz de bizi arayacaktır diye düşünüyorum.

'İNSANLARIN TEST TALEBİNE YANIT VERİLMESİ GEREKİYOR'

"Virüse karşı dünyada alınan en önemli önlemlerden biri de test kabiliyeti. İBB’de test yapılmasıyla ilgili bir çalışma var mı?" sorusuna karşılık İmamoğlu, şöyle konuştu: "Bu konuda Sağlık Bakanlığı yetkili, bizim böyle bir test çalışmasını ortaya koyma yetkimiz yok. Bu konuda benim bildiğim Çapa Hastanesi uygun bir kabiliyete sahip. Onun dışında gerekli tedbirleri Sağlık Bakanlığı alacaktır diye düşünüyorum. Haklısınız, insanlar test talebinde bulunabilir. Yoğunlaşabilir, buna cevap verilmesi gerekiyor. Bizden mekânsal veya teknik bir çağrı olduğunda da elimizden gelen katkıyı Sağlık Bakanlığı'na sunarız. Ama şu anda bu konuda yetki olarak da uygulama olarak da Sağlık Bakanlığı'na ait."

'SERUM ALARAK TOPARLADIK, ŞİMDİ GAYET İYİYİM'

Başkan İmamoğlu, sağlık durumuyla ilgili iddialara ilişkin şunları söyledi: "Normal mevsimsel bir salgın da var. Nezle, grip gibi ama pazartesi biraz serum alarak toparladık. Şimdi gayet iyiyim.  Sadece pazartesi günü dinlendim. Onun dışında pazar günü Ankara’daydım. Gördüğünüz gibi gayet iyiyim."

'GÖNÜL GÖNÜLE SELAMLAŞALIM'

"Sokakta el sıkışmayı en çok seven siyasilerden birisiniz. Bu konuda bir kısıtlamaya gittiniz mi?" sorusu üzerine de İmamoğlu, şöyle konuştu: "Az önce dediğim gibi, el sıkışmıyoruz. Ben hep şöyle söylerim: Elden daha çok, gözlerin ifadeleri daha kuvvetlidir. Ben de onu çok kullanırım. El sıkışsam da insanın gözlerine bakarım. Göz göze selamlaşalım. Gönül gönüle selamlaşalım. Mümkün olduğu kadar tokalaşmayalım."

SÖKÜLEN DEZENFEKTAN CİHAZLARI

Metrobüs duraklarına yerleştirilen dezenfektan cihazlarının bazı noktalarda sökülmesine ilişkin de şu bilgileri verdi: "Uygulama devam edecek. Elimizdeki tespitleri emniyete arkadaşlarım aktardılar. Kıranlarla ilgili emniyet gerekli soruşturmayı yapacaktır. Kırılsa da yerine yenisini koyacağız. Aynı zamanda büyün çalışma ofislerimizde dezenfekte ile ilgili cihazları koyduk. Metrolarda, metrobüslerde var. Arkadaşlarıma mümkün olduğu kadar sahada arttırmalarını söyledim. Çünkü metroya girip çıkarken onu kullanmaları bile bir sonraki aşamada büyük fayda sağlıyor. Ben de günde en az 10-15 defa elimi yıkıyorum. Yine en az 8-10 defa arabamdaki dezenfekteyi sıkıyorum. Birinden alıp birine bulaştırabilirsiniz. Bu aslında sağlıklı yaşamın da gerekliliği. Bunu yapmalarını elbette öneriyoruz. Cihazlarımızı yeniledik. Umarım bundan sonra böyle bir sıkıntı yaşamayız."

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri