Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Otomobil VW'den Türkiye kararı - Otomobil Haberleri

    Yeni fabrikasını Türkiye'de kurma kararını veren ve eylül ayı sonunda Manisa'da yaklaşık 1 milyar TL sermayeli şirket kuran Volkswagen'in (VW), yatırımla ilgili resmi açıklamasını ertelediği belirtildi.

    Bloomberg'in yayınladığışirket içi yazışmaya göre, Türkiye'nin geçen hafta başlattığı Barış Pınarı Operasyonu VW'nin resmi açıklamasını ileri bir tarihe attı. Kurumsal İletişim Müdürü Marc Langendorf tarafından çalışanlara gönderilen e-postada "Sevgili meslektaşlarım, kısa bir güncelleme/ifade ile, planlar şimdilik buz üstünde. Yeni tesis için verilen karar Volkswagen AG Yönetim Kurulu tarafından ertelendi. Mevcut durumu dikkatle izliyoruz ve mevcut gelişmelerden endişeleniyoruz" denildi.

    Dün akşam Alman yayın organı Handelsblatt'in şirket içi kaynaklara dayandırdığı haberinde de Volkswagen’in Türkiye’nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki harekatı nedeniyle Manisa’daki yatırım planını askıya aldığını öne sürülmüştü.

    Şirketin yatırım planını daha ileri bir tarihte açıklaması bekleniyor.

    VW'nin yatırımkararını açıklamayı ertelemesinin ardından,şirketinTürkiye distribütörüDoğuş Oto'nun borsada işlem gören hisselerinde de yüzde 6 oranında düşüş yaşandı.

    BULGARİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDA KALMIŞTI

    Yeni fabrikası için bir süredir Bulgaristan ile Türkiye arasında kalan VW,otomotiv üretiminde 50 yıllık tecrübesi, gelişmiş yan sanayi üretimi, iç pazar potansiyeli ve ulaşım yolları üzerinde konumlanması sebebiyle Türkiye üzerinde karar kılmıştı.

    REKLAM

    Bu kapsamda, 2 Ekim 2019 tarihliTicaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Manisa’da 943.5 milyon TL sermayeli şirket kuran VW,şirketin merkezini ise Manisa'nın Yunusemre ilçesi olarakkonumlandırmıştı.

    Gazetede yer alan bilgiye göre, kuruluşu 27 Eylül olarak tescil edilen şirketin adı ise Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olarak belirlenmişti.

    Manisa'da açılacak fabrikanın, grubun 123'üncü üretim tesisiolarak faaliyete başlaması bekleniyordu.

    Manisa'da açacağı fabrika kapsamında Türkiye'ye yaklaşık 1.4 milyar euroluk yatırım yapması beklenen VW'nin, yeni fabrikasında Seat ve Skoda modellerini de üreteceği kaydediliyordu.

    Bu kapsamda, aynı platformu paylaşan VW Passat ve Skoda Superb'in yanı sıra, Skoda Karoq ve Seat Ateca gibi SUV modellerin de üretilmesi öngörülüyordu.

    VW'nin Manisa'da açacağı fabrikanın yıllık üretim kapasitesi ise 300 bin adet olarak açıklanmıştı. Fabrika'da 5 bin kişinin de istihdamedilmesi bekleniyordu.

    REKLAM

    Öte yandan, VW'nin Manisa fabrikası Türkiye'ye 22 yıl aradan sonra gelen ilk otomotiv yatırımı olarak dikkat çekmişti. Öyle ki, Türkiye'de en son 1997 yılında Koreli Hyundai otomotiv fabrikası açtı.

    ELEKTRİKLİ MODELLERİ YER AÇACAK

    Volkswagen'in yeni fabrika yatırımı ile mevcut tesislerinde elektrikli modellerine yer açma amacı bulunuyor. 2015 yılında patlak veren dizel skandalının ardından Alman şirket elektrikli model geliştirmeye yönelik Ar-Ge çalışmalarına milyar dolarlar harcamaya başladığı biliniyor.

    Bu kapsamda, bir süre önce grubun elektrikli modellerinin kullanacağı ortak platform 'MEB'i tanıtan firma, bataryalı modellerine yer açmak için ise mevcut fabrikalarında bir dönüşüm süreci başlattı.

    Elektrikli model ailesi I.D.'yi de görücüye çıkaran Volkswagen, hali hazırda üretime devam ettiğiEmden, Zwickau ve Hannover fabrikalarını elektrikli araç üretimine hazır hale gelecek şekildehazırlıyor.

    Alman markanın bir diğer elektrikli modeli I.D. Aero'nun güncel Passat'ın üretiminin yapıldığı tesiste imal edilecek olması ise, bu modelin şirketin yeni fabrikasında üretileceğine işaret ediyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ