Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam En güzel bebek odası nasıl olmalı?
    1

    Onların, anne karnından sonra kendilerini en huzurlu ve güvende hissedecekleri yer odalarının hazırlığına bebek gelmeden en az iki ay önce başlamak gerekiyor.

    2

    Bebek odası, bebeğinizin dış dünyayla ilk kez ilişki kuracağı yer olacak. Ve bu odayı hazırlarken, bebeğinizin cinsiyetini göz önünde bulundurmalısınız.

    3

    Aslında erkek bebek için mavi, kız bebek için pembe klişesi geçerliliğini yitirse de, yine de pek çok anne adayı buna göre hereket etmektedir.

    4

    Bebeğinizin odasının zemini mutlaka ahşap veya mantar döşeme olmalıdır. Ve antialerjik bir halı kullanılmalıdır. Duvardan duvara halı hem havadaki nemi emerek nefes almayı güçleştirir, hem de hijyen açısından uygun değildir.

    5

    Duvarlarda ise, su bazlı boyaların kullanılması gerektiğini belirtiyor uzmanlar. Duvar kağıdı kullanmak isteyen anne ve baba adaylarına ise, ahşap tozu içeren duvar kağıtlarını öneriyorlar.

    6

    Renk olarak eğer bir kız bebek bekliyorsanız, pembe, yeşil, eflatunun pastel tonlarını kullanabilirsiniz.

    10

    Mobilya seçiminde en gerekli olacak parçalardan başlamak doğru olacaktır. Bunlar bebek karyolası, elbise dolabı, alt değiştirme ünitesidir.

    11

    Tematik bir oda dekore edecekseniz, seçtiğiniz temaya uygun objeler kullanmalısınız. Ama bunu fazla abartmamalısınız, çünkü bebeğiniz için göz yoran bir oda olmamalı.

    12

    Bebeğinizin odasına mobilya seçerken, köşeleri oval olan mobilyalar almaya özen gösterin. Sivri uçlar tehlikeli olacaktır.

    13

    Cam materyali kullanmak yerine mikayı tercih edin. Daha güvenli olduğu gibi görüntü anlamında da sıkıntı yaratmayacaktır.

    14

    Seçtiğiniz mobilyaları dış yüzeylerinden, kullanılan malzemenin cinsine kadar iyice inceledikten sona satın alın. En önemli olan görüntü değil sağlıklı malzeme kullanılmış olmasıdır.

    15

    Mobilyalarınızı seçerken, ileride kullanılabilir olmaya yönelik olmasına dikkat edin.