Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Bill Gates geleceğin 3 mesleğini açıkladı
    1

    GAZETE HABERTÜRK

    Microsoft’un kurucusu, milyarder iş adamı Bill Gates, gelecek yıllarda iş dünyasında en çok talep göreceğini düşündüğü 3 çalışma alanını; fen bilimleri, matematik ve ekonomi olarak açıkladı.

    2

    Sosyal platform LinkedIn’in yöneticisi Daniel Roth’a konuşan girişimci, “Mutlaka kod yazmanız gerekmiyor fakat mühendislerin neler yapabildiklerini ve ne yapamayacaklarını anlamanız gerekiyor” dedi.

    3

    Gates, bu alanlarda yetkin olan kişilerin gelecekte tüm kurumlar için değişimin tetikleyicisi olacağını düşündüğünü belirtti.

    4

    Bill Gates, geçen günlerde temiz enerji üretmenin yeni yollarına yatırım yapmak ve iklim değişikliği ile mücadele etmek hedefiyle yola çıkan 1 milyar dolarlık bir fonun başına geçeceğini açıkladı.

    5

    Fonu yönetecek vakfın üyeleri arasında Amazon CEO’su Jeff Bezos ve Alibaba’nın kurucusu Jack Ma gibi yatırımcılar bulunuyor.

    6

    GAZETE HABERTÜRK

    Geleceğin mesleklerinin neler olacağı? sorusu her dönem tartışılır. Bu soruya bir yanıt da dünyanın en büyük firmalarının insan kaynakları, strateji uzmanları ile yöneticilerinin de katılımıyla hazırlanan raporla verildi.

    7

    Fortune Global 500’de yer alan 150 şirketin de aralarında olduğu 350’den fazla şirket temel alınarak hazırlanan rapora göre 4 yıl içinde işgücü piyasasında köklü değişiklikler olacak.

    8


    Yapay zekâ, robot bilimi, nanoteknoloji, 3D baskı, genetik ve biyoteknoloji gibi alanların gelişimi ile birlikte önümüzdeki 4 yıl içerisinde yalnız iş modellerinde değil işgücü piyasasında da yaygın değişim olacak.

    9

    Bazı meslekler ortadan kalkacak. 7.1 milyon iş kaybı yaşanacak, 2.1 milyon yeni iş üretilecek.

    10

    Yeni yaratılacak işler daha çok “Bilgisayar ve Matematik” ya da “Mimarlık ve Mühendislik” gibi özelleşmiş iş gruplarında oluşacak. İş açısından en olumsuz etki sağlık hizmetinde yaşanacak.

    11

    Sağlık hizmetini enerji, mali hizmetler ve yatırımcılar takip ediyor. En çok mesleğin ortaya çıkacağı sektör ise bilgi ve iletişim teknolojileri olacak.

    12

    Bunu da profesyonel servisler ve medya, eğlence ve enformasyon alanları izleyecek. Peki 2020’ye gelindiğinde hangi meslekler revaçta olacak? İşte rapora göre en çok talep görecek meslekler:

    13

    VERİ ANALİSTLERİ ARANACAK:

    Veri analistleri 2020’ye kadar bütün endüstrilerde çok büyük öneme sahip olacak.
    Araştırmadaki katılımcılar ileride oluşacak teknolojik karışıklığı anlamlı bilgilere çevirebilmek için bütün endüstrilerde veri analistlerine çok büyük ihtiyaç olacağını belirtiyorlar.

    14

    MATEMATİK VE BİLGİSAYAR ALANI REVAÇTA OLACAK:

    Matematik ve bilgisayar alanı altındaki bütün mesleklerde büyük bir artış görülecek. Bu alanın içerisinde bilgisayar programcılığı, yazılım geliştirme uzmanlığı, bilgi güvenliği analistliği gibi meslekler bulunuyor.

    15

    MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK ÖNEMİNİ KORUYACAK:

    Önümüzdeki dört yıl içerisinde mimarlık ve mühendisliğe olan ilgide de artış görülecek. Rapor özellikle biyokimya, nanoteknoloji, robotik ve malzeme alanlarında uzmanlaşmış mühendislere ilginin oldukça fazla olacağının altını çiziyor.

    16

    UZMAN SATIŞ TEMSİLCİLERİNE İHTİYAÇ OLACAK:

    Hemen hemen bütün endüstriler pazarlama ve sunduklarını müşterilerine tanıtma konusunda uzmanlaşmaya ihtiyaç duyacakları için uzman satış temsilciliği önemli bir yere sahip olacak. Teknolojik gelişimler devam ederken şirketler pazarlama ve sunduklarını müşterilerine tanıtmaya ihtiyaç duyacakları için uzman satış temsilciliği önemli bir yere sahip olacak.

    17

    ÜRÜN TASARIMCILARI:

    Gelecekte monoton işler için otomasyondan yararlanılacakken, yaratıcılık için hâlâ insana ihtiyaç duyulacak. Araştırma bu nedenle ileride yaratıcılığa ihtiyaç duyulan işlere talep olacağını söylüyor. Endüstri tasarımcılığı da bunlardan bir tanesi. Bu insanlar araba gibi imalat ürünlerini tasarlayacak ve geliştirecekler.

    18

    İNSAN KAYNAKLARI VE GELİŞİM UZMANLARI:

    Rapora katkı sağlayanların yüzde 65’i yeni çalışan yerine mevcut çalışanlarıyla yeni yaratılacak işlerin şu anda çalışanlar tarafından doldurulmasını istiyor. Bunun yapılabilmesi için de yeni tip bir insan kaynakları ve organizasyonel gelişim uzmanlarına ihtiyaç duyulacak.

    19

    HÜKÜMET İLİŞKİLERİ UZMANI:

    Şirketler yeni teknolojiler üretmeye devam ederken, aynı zamanda bunların yasal gerekliliklerini yönetebilecek kişilere ihtiyaç duyacaklar. Örneğin araba üreticileri ve teknoloji şirketleri sürücüsüz araç üretmeye çalışırlarken aynı zamanda bu konuyla ilgili kanunlara hâkim ve teknolojiyi uygulamaya koyabilmek için resmi makamlarla gereken iletişimi kurabilecek kişileri işe almak isteyecekler.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ