Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Hem pratik hem de ucuz temizlik yöntemleri!
    1

    Kokuları önlemenin ucuz yolu: Halıya tarçın dökün!

    2

    Eviniz güzel koksun istiyorsanız 2 veya 3 yemek kaşığı toz tarçını halınıza serpin. Ardından elektrik süpürgesiyle halıyı süpürün. Evde istemediğiniz kokular yok olacak!

    3

    Abajur temizliği için para harcamayın!

    4

    Abajurlar en çok toz toplayan eşyalardan. Peki bu tozları temizlemek için ne yapmalı? Kazakların üzerindeki tüyleri toplamak için kullanılan ruloları abajurun üzerinde gezdirin. Bu sayede hem abajuru zarar vermeden temizleyecek hem de ucuz temizliği keşfetmiş olacaksınız.

    5

    Aynayı tıraş köpüğü ile silin!

    6

    Ayna temizliği her zaman daha zordur. Özellikle duştan çıktıktan sonra aynanızda oluşan buharı yok etmek için türlü şeyler deneyip başarısız olanların sayısı az değil. Peki lekesiz bir ayna temizliği nasıl yapılır? Tıraş köpüğü ve bezle aynayı silin böylece aynada ne buhar kalacak ne de leke...

    10

    Lastik eldivenler kullanarak koltuk, parke ve mermer gibi yüzeylerden hayvan kılı ya da saçları kolayca temizleyebilirsiniz. Eldivenle temizlik için sadece elinizi bu yüzeylerde gezdirerek tüyleri toplamanız yeterli.

    11

    Fırını soda ile temizleyin

    12

    Fırındaki inatçı lekeleri temizlemek için bir sprey şişesinin içine soda ve sirke dökün. Ardından temizlemek istediğiniz fırın iç yüzeyine soda karışımını püskürterek bezle silin sonuca inanamayacaksınız...

    13

    Eski süngerleri atmayın bırakın mikrodalga temizlesin!

    14

    Süngerleri temizlemek oldukça zordur bu nedenle süngerler hemen çöpe giderler. Ancak bu masrafı durdurmanın bir yolu var. Evinizde mikrodalga fırınınız varsa su dolu kasenin içine limon sıkın ardından süngeri bu suyun içine koyun. Daha sonra ıslak süngeri mikrodalganın içine koyun ve yüksek derecede 1 dakika ısıtın. Sünger temizlenecek.

    15

    Muslukları sirke ile temizleyin

    16

    Musluk içlerini temizlemek ve kireçleri yok etmek için sirke kullanabilirsiniz. Kireçleri yumuşatıp yok eden sirke aynı zamanda musluk üzerindeki su izlerini de yok edecek. Musluğa sirke dökün daha sonra pamuk ya da pamuklu bir bezle silin.

    17

    Bulaşık makinesi tabletleriyle çamaşır makinenizi parlatın

    18

    Bir bulaşık makinesi tabletini çamaşır makinesine koyun ve 60 derece sıcaklıkta çalıştırın. Böylece hem kireçler temizlenecek hem de bakteriler yok olacak.

    22

    Çamaşır suyu kullanmadan ahşap ve beton yüzeyleri bir kova suyun içine dökeceğiniz çamaşır deterjanıyla temizleyin. Genelde bahçe için geçerli olan bu temizlik tipinde bol su ve fırça kullanın.

    23

    Pilsiz oyuncakları bulaşık makinesinde yıkayın

    24

    Pil olmayan plastik oyuncakları bulaşık makinesinde yıkayın. Bulaşık makinesindeki yoğun sıcaklıkla bakteriler yok edebilirsiniz.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ