Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ece ULUSUM / GAZETE HABERTÜRK

Bodrum Kalesi’nde gün batımını klasik müzik eşliğinde seyretmek, Ege’nin mavi sularında serinledikten sonra dünyanın yetenekli ellerinden Çaykovski dinlemek ve çocuğunuzla klasik müzik atölyelerine katılmak istemez misiniz? O halde yazlık planlarınızı 20 Ağustos’ta başlayacak Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’ne göre yapın!

Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde sahne alacak isimler açıklandığından beri klasik müzik sevenler tatil planlarını Bodrum’a doğru kaydırdı. Konser biletleri de gittikçe azaldı...

Bu yıl 12’ncisi düzenlenecek festival İstanbul’daki festivalin bir uzantısı, hatta yazlığı gibi. Bodrum’un yerlisi kadar dışarıdan da epey insan bu konserler için geliyor. İlgi çok olunca 6 günlük festivali 8 güne de çıkardılar, üstelik diğer festivaller günlerini azaltırken... Yenilikler neler, diğer festivallerden farkı nedir, Pozitif’in kurucularından Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali komitesinden Cem Yegül anlattı.

Pozitif’in kurucularından Cem Yegül
Pozitif’in kurucularından Cem Yegül

 

 

Sizce bu kadar etkili ilerleyebilen uzun soluklu festival olmasının ardında ne var?

Bodrum’da klasik müzik tutkunu büyük bir kitle var. Ayrıca marinada gerçekleşen ilk ve tek festival olması, önemli isimleri zengin repertuarlarla ağırlaması, gün batımı konserleri gibi özel etkinliklere sahip olması da etkili unsurlar. Biz, Pozitif olarak sanatsal programlama ve planlamasını üstlendik. Geçen yılki sabah konserleri ve Bodrum Kale konserleri gibi farklılık yaratan içerikleri bu yıl birkaç adım daha öteye taşıyor, sanatın birden fazla dalını klasik müzik çatısı altında bir araya getiriyoruz.

Bu yılki etkinlik epey derin ve müzikseverler tarafından merakla bekleniyor. Etkinlik boyunca katılımcılar neler yakalayacak?

Bu yıl hem süreyi hem de etkinlik çeşitliliğini ve sayısını çoğaltıyoruz. Dinleyiciler için Bodrum Kale konserleri, D-Marin Amfi Tiyatro’da gün batımı ve bu yıl ilk defa bir Mindos Kapısı konseri de düzenliyoruz. Ek olarak da Cinemarine Turgutreis’te klasik müzik konseptli açık hava film gösterimleri, müzik eşliğinde yemek atölyeleri, Eklisia Kilisesi’nde karma bir sergi, masal dinletileri ve çocuk atölyeleri hazırladık. Festivali Bodrum’un farklı bölgelerine götürüyoruz.

Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali her yıl çıtayı yükseltiyor. Genç müzisyenlere de el uzatıyor. Bu festivalin bir de misyon sırtlandığını düşünebiliriz sanırım.

Genç ve olağanüstü yeteneğe sahip sanatçıları festival programına dahil etmek bizim için bir amaç ve bu festival yeni yeteneklerin hepimize ilham vermesi için büyük bir platform. Fazıl Say’a eşlik edecek, kendisinin yıllardır desteklediği Dorukhan Doruk, Iraz Yıldız, Berfin Aksu gibi gurur verici genç müzisyenlerimiz ve Seda Taşpınar, Gülcan Burcu Değirmenci, Uğur Okay gibi başarılı şan sanatçılarımız var. Sabah ve gün batımı konserlerinde Ferhat Can Büyük, Cansın Kara, Emre Engin ve Oxana Shevchenko, Ayşe Şenoğul da genç ve değerli sanatçılarımız. Tüm bu isimler yeni yetişecek müzisyenlere ve müzikseverlere yol gösterecek. Ayrıca Doğuş Grubu’nun devam ettirdiği üzere festivalin bir de sosyal sorumluluk misyonu var. Bu yıl da tabii bu değişmeyecek ve festival geliri çeşitli vakıf ve derneklere bağışlanacak.

PATRİCİA KOPATCHİNSKAJA: HARİKA OLACAK

"Tonhalle Orkestrası dünyanın en iyilerinden biri. Çaykovski çalarak zamanın, sözde geleneklerin yağını, tozunu atmak ve hikâyeyi farklı bir açıdan anlatmak istiyorum. Mesela Fazıl Say ile güzel müzikal anlar, doğaçlama ve yaratıcı özgürlük ruhunu paylaştık. Biz çalmadık, yarattık. Sahnede tanıdığım en güçlü sanatçı... Yine karşılaşmak harika olacak."

GAUTİER CAPUÇON: BODRUM’A GELMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUM

"Türk dinleyiciler çok samimi ve müzik yapmak konusunda çok heyecanlı. Konserlerde çok genç var. Müziğe karşı büyük bir coşku, sevgi var... Bu yaz Bodrum’a gelmek için sabırsızlanıyorum. İlk defa Bodrum’a gideceğim ve harika bir yer olduğunu biliyorum. Zürih Tonhalle Orkestrası ve Lionel Bringuier harika müzisyenler, ayrıca Lionel benim çok yakın arkadaşım. Birbirimizi 20 yıldır tanıyoruz. Lionel daha önce viyolonselistti ve aynı sınıftaydık fakat sonra o şef olmak için batonu eline aldı. Çok özel şeyler çalacağız."

İDİL BİRET: EN İYİ ŞEKİLDE SUNMAYI ÜMİT EDİYORUM

"Uzun yıllardır çaldığım ve çok sevdiğim Grieg konçertosunu seslendireceğim açılışta. Bir yaz akşamında dinleyicilerin çoğunun aşina olduğu bu güzel eseri en iyi şekilde sunmayı ümit ediyorum. D-Marin Festivali’nde kendi konserimden sonra Turgutreis’ten ayrıldığımdan ne yazık ki dinleyici olarak diğer konserleri izleyemedim. Ama en unutamadığım anı, dostumuz ve bu festivale kuruluşunda büyük destek veren Aytaç Yalman Bey’in beni ilk festivale davet etmesiydi."

KAÇMASIN!

Açılış Konseri: İdil Biret (20 Ağustos) İdil Biret’in Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile sahneye çıkacak. Biret’in yorumu ile Edvard Grieg’in piyano repertuarına kattığı başyapıtı La Minör Konçerto’yu dinleyeceğiz.

Romantiklerle Gün Batımı (22 Ağustos) Piyanist Ferhat Can Büyük romantik dönemin ustalarından Mozart, Brahms ve Chopin’den eserlerle güneşi uğurlayacak.

Fazıl Say&Genç Yıldızlar (22 Ağustos) Say, festivalde daha önce yurtdışında okumaları için birçok kez burs, destek ve referans verdiği genç müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşacak.

Zürih Tonhalle Orkestrası&Gautier Capuçon (25 Ağustos) Kayıtları ve performanslarıyla günümüzün en büyük çellistlerinden biri olarak gösterilen Gautier Capuçon İstanbul’dan sonra bu sefer Zürih Tonhalle Orkestrası ile Bodrum’da...

Zürih Tonhalle Orkestrası&Patricia Kopatchinskaja (26 Ağustos) Orkestra bu sefer ünlü kemancı Kopatchinskaja ile sahnede. Keman için yazılmış Çaykovski’nin Konçertosu’nu seslendirecek.

Lura (27 Ağustos) Cabo Verde’den dünyaya açılan ses Lura festivalin en renkli isimlerinden. Sahnedeki samimiyetini kaçırmamalısınız.

Müzikli Sofralar (21-23 Ağustos) d.ream Akademi’nin düzenleyeceği müzikli yemek atölyeleri lezzet meraklılarını bekliyor.

Çocuk atölyeleri (22-23-24-25 Ağustos) Ahh Bach, Uyu Artık Mozart, Çaykovski... Oyun Zamanı, Bodrum Sağlık Vakfı Ritim Atölyesi çocukları bekliyor.