Son Dakika

Cumhur İttifakı biterse ne olur?

26.10.2018 - 02:17 | Güncelleme:

 

AK Parti ve MHP arasında esen sert rüzgarlar ve yerel seçimlerde ittifak projesinin bitmesinin ardından her ne kadar taraflar "Cumhur İttifakı sürecek" deseler de akıllara "acaba" sorusu geliyor. Bu birliktelik söylendiği gibi devam eder mi, etmezse ne olur? Ayrılık kimin için ne anlama gelir?

MHP iktidarda olmasa da bürokrasi ve yargı içinde MHP’li kadroların ciddi ağırlığı var. Zaten AK Parti-MHP koalisyonunun temeli de burada yatıyordu. Özellikle polis ve MİT kadrolarından Fethullahçılar temizlenirken yerlerine MHP tandanslı isimler geldi. Yargı ve TSK içinde ise FETÖ’den boşalan alanlara MHP’liler ve sol-ulusalcı çizgide kişiler yerleştiler.

Polis teşkilatı ve MİT içinde solcu-ulusalcı neredeyse yok denebilir. Fakat yargı ve orduda bu kesimin de ciddi bir ağırlığı var. Bu ulusalcı-sol bürokratik kadroların hissiyatının sözcülüğünü de Doğu Perinçek ve Vatan Partisi yapıyor. MHP’nin bürokrasi ve yargıdaki gücü partiyi devlet içinde güçlü hale getirdi. Yargı ve TSK’da ise MHP’liler ve ulusalcılar arasında ciddi bir gerilim var.

EN ÇOK ONLARI KORKUTUYOR

Tüm bunların yanında AK Parti’nin 16 yılda oluşturduğu muhafazakar-demokrat ya da Erdoğancı kadrolar da var. Cumhur İttifakı'nın bozulması ihtimali en çok MHP tandanslı bürokratları korkutuyor.

Danıştay krizinin çıktığı gün MHP’li kimliği bilinen üst düzey bir yargı yetkilisi beni aramış ve "Bu karar ulusalcıların Cumhur İttifakı'na kurduğu bir tuzak" demişti. Bu teşhise mesafeli yaklaştım. Nitekim MHP, Danıştay kararına o kadar sert dille sahip çıktı ki haklı olduğum anlaşıldı. Sonra o ismi yeniden aradığımda, "Devlet Bey’i yanlış yönlendirdiler" dedi. Kararı veren yargıçların MHP tandanslı olduğunu, yargı içinde herkesin konuştuğunu hatırlattığımda ise "Bu arkadaşlar da oyuna geldiler. Bizim ülkücüler Anadolu çocuğudurlar. Saftırlar. Ulusalcılar uyanıktır. Esas tezgahı onlar kurdu" diye cevap verdi. Açıkçası bu tespitin pek aklıma yattığını söyleyemem. Burada artık yorumu size bırakıyorum sevgili okurlar...

MHP O ZİHNİYETTEN UZAKLAŞINCA AK PARTİ'DEN OY ALDI

Sonuç olarak kimden kaynaklanırsa kaynaklansın Danıştay’ın kararı apaçık bir hukuksuzluk örneği. Bunun arkasındaki zihniyet ister sağ ister sol maskeye bürünsün eski Türkiye zihniyetidir. Yani Başkan Erdoğan’a oy vermiş yüzde 52.5’in ve Erdoğan’a oy vermemiş Kürt yurttaşların da asla kabul etmeyeceği bir kafa yapısıdır. MHP bu "eski Türkiye zihniyeti"nden uzaklaştığı ölçüde AK Parti’den oy alabildi. Aksi halde AK Parti’den MHP’ye kaymış oylar AK Parti’ye geri gelir.

Cumhur İttifakı’nı bitirmek Meclis içindeki çoğunluğu kaybedeceği için elbette AK Parti için de zararlı olur ama MHP için bu ittifakın bitişi çok daha ağır sonuçlar doğuracaktır. Parti, hem bürokrasi ve yargı içindeki kadrolarını tamamen kaybeder hem de yeniden "eski Türkiye cephesi"ne yanaşırsa oy oranı da ciddi biçimde geriler. Zaten o çizgide olan İyi Parti de bu sefer MHP’ye karşı elini güçlendirir. Ben Devlet Bahçeli’nin böyle bir yanlışı yapmayacağını düşünüyorum. Nitekim partisi emeklilik yasa tasarısı konusunda hemen manevra aldı.

Erdoğan, eski Türkiye’nin vesayetçi uygulamalarını destekleyen, eski rejimin saltanatına dönüşün mümkün olacağını düşünen bu ruh halini devlet içinden temizlemeye kararlı. Elinde çok sayıda enstrüman da var.

Bu tabloya baktığımızda MHP, devletin içinde elde ettiği gücü yitirmek istemeyecektir. O yüzden Cumhur İttifakı kolay kolay yıkılmaz. Zaten MHP’li bürokratlar son üç gündür aktif şekilde partinin genel merkezine bastırıyorlar. Bazı sorunlar olabilir ama bu ittifak bitmez…

***

Avrupa’nın son duvarı

Çarşamba günü Demokratik İlerleme Enstitüsü’nün toplantısı için gittiğim Belfast’tan edindiğim izlenimleri yazmaya başlamıştım. Şiddet yıllarından kalma gerilim ve toplumun bölünmüşlüğü aynen devam ediyor.

Çatışma yıllarında Belfast sokakları.
Çatışma yıllarında Belfast sokakları.

Batı Belfast’ın sınırlarına gelince ayrışmayı çok net şekilde görüyorsunuz. Zaten şehrin bu esas yerleşim alanı baştan başa göğe yükselen ve en az Berlin Duvarı kadar heybetli duvarlarla çevrili.

Biz turumuza önce Protestan ya da siyasi tanımla Loyalistlerin (Sadıklar) mahallesinden başladık. O mahallenin kapısında bir rehber geldi ve çok sert ve yüksek bir sesle şiddet yıllarını anlatmaya koyuldu. Hâlâ "onlar" ve "biz" diyerek...

 

Belfast’taki 45 kapıdan biri.
Belfast’taki 45 kapıdan biri.

Silahın ve vahşetin yanlış olduğunu söylüyordu ama sonra da "Okullarımız ayrı, evlerimiz ayrı, hastanelerimiz ayrı, her gece tam 10’da 6 mahalleyi kaplayan duvarlardaki 45 kapı kapanır, sabah 7’ye kadar açılmaz. İsterseniz çok hasta olun ve duvarın hemen ötesinde bir hastane olsun, geçemezsniz" diye ekliyordu. 90’larda Ulster Birliği saflarında savaşmış. Dolaştığımız mahallelerdeki binaların üzerinde terör ve şiddet yıllarını efsaneleştiren resimler gözümüze çarptı. Evet silahlar susmuş ama bence şiddet kutsaması devam ediyor…

Duvar.
Duvar.

***

Kan bitmiş ama öfke asla!

Birkaç sokak sonra otobüsümüz durdu, Protestan Loyalist rehber indi. Sokağı dönünce bu kez de Katolik Cumhuriyetçi rehber bindi. O da bize duvarın diğer tarafını anlatmaya başladı. İRA’nın şiddetini eleştiren ezbere birkaç şey söylese de o mücadeleyi gururla öyle bir tasvir ediyordu ki... Zaten kendi de örgüt bünyesinde savaşmış. En az diğer rehber kadar katıydı. Karşı tarafın hâlâ onları ezdiğini, İngiltere’nin topraklarını zapt ettiğini söyledi. Sohbet ederken ben "Kuzey İrlanda" deyince büyük tepki gösterdi: "Kuzey İrlanda yok, tek bir İrlanda var!"

Dolaştığımız sokaklarda açlık grevinde ölen İRA’nın sembol ismi Bobby Sands’ın dev resminin süslediği duvarı gördük. Ardından da örgütün diğer isimlerinin eli silahlı fotoğraflarının kapladığı art arda dizili binaları. Kan bitmiş ama ayrılık asla!

***

Büyük başarı

Belfast’ta dolaşırken 20 yıl önce ne kadar büyük bir şeyi başardıklarını düşündüm. Bugün hâlâ birbirlerine karşı büyük öfke taşıyabilecek kadar ayrışmış ve düşmanlaşmış 2 toplum 20 yıldır ateşkesi sürdürebiliyor. Kanı ve şiddeti, canlı tuttukları öfke ve ayrışmaya rağmen bitirebilmişler.

 

Bobby Sands.
Bobby Sands.

Toplumsal kırılmanın bu kadar derin ve canlı olduğu bir yerde sağlanan sükunet bence hepimize umut vermeli. Elbette karşılaştırılamayacak kadar farklılıkları olan iki kültür ve geçmişten bahsediyoruz ancak onlar bunu başardıysa bizim her halükarda birbirimizle barışmayı başarabilmemiz gerek…

***

Loyalist ve Birlikçi (Unionist) arasında ne fark var?

Katolik Cumhuriyetçilerin karşısında İngiltere ile birliği savunan Birlikçiler (Unionist) ya da Loyalistler var. Çoğunlukla bu iki tabir birbirinin yerine kullanılsa da arada fark var. Loyalistler silahlı mücadeleyi savunan, İRA’nın karşısında konumlanan Ulster Savunma Birliğini destekleyen, alt sınıfları temsil ediyor. Birlikçiler tabiri ise daha çok konunun siyasi çözümünü önceleyen üst ve orta sınıflara işaret ediyor.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 28 Ekim 2018 Pazar 14:24
  tv ye çık özledik
 • Misafir 27 Ekim 2018 Cumartesi 12:13
  İyi olur iyi
 • Misafir 27 Ekim 2018 Cumartesi 11:28
  Eski Türkiye derken? Şu andaki rezil yönetimden daha kötü bir Türkiye mi vardı? Şu andan daha kötüsü nasıl olabilir? Bu arada, Hukuk istemediğiniz sevmediğiniz kararlar versede SAYGI DUYMAK ZORUNDASINIZ. Çünkü o hukuk bir gün sizede lazım olabilir. İktidar yasayı beğenmiyorsa gider değiştirir.değiştirmediğine göre bir sıkıntı yok!
 • Misafir 27 Ekim 2018 Cumartesi 08:22
  erken seçim olur ne olacak
 • Misafir 27 Ekim 2018 Cumartesi 08:13
  Nagehan hanım hem guzel aynı zamanda da akıllı bır kadın oldugundan cekemeyenler çok .Teshıslerinin bircogu dogru gibi. İttifak ak partiye oy kaybı bile getirse devam etmeliydi.Yakın gelecekte bu secim sistemi 2 partili bir duzen getirecek bu kacınılmaz. 15 20 yıl gibi bir zaman tahminim. Buna görede iki parti zaten aynı blokta yer alabilecek ortak paydalara fazlasıyla sahip olduklarından birlesip x partiye donuşecektır. Andımız kararını veren zihniyet; kemalist takiyyeli gladyo artıkları olabilir. Varlar ve hala etkinler. Her renge burunebiliyorlar...
 • Misafir 26 Ekim 2018 Cuma 13:54
  Türkiye Cumhuriyeti bir muz cumhuriyeti değildir.
 • Misafir 26 Ekim 2018 Cuma 11:13
  ittifak bitmiş yazarın haberi yok
 • Misafir 26 Ekim 2018 Cuma 09:46
  Devlet içindeki ehliyetsiz, ideolojik kadrolaşmayı daha güzel anlatamazdınız.
 • Misafir 26 Ekim 2018 Cuma 12:26
  insanlar hak etigi gibi yonetilir bizde bunu hak edyoruz kimse sizlanmasin
Kalan karakter : 300