Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Diğer 2020 Mustafa V. Koç ödülü İbrahim Çolak'ın - Diğer Haberleri

    Koç Holding tarafından Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi işbirliğiyle, “Olimpik Değerlere Katkı” temasıyla oluşturulan ve 2017 yılında ilk kez hayata geçen Mustafa V. Koç 2020 Ödülü sahibini buldu. 2020 Mustafa V. Koç Ödülü'nü 2019 Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda altın madalya alarak bu alanda dünya şampiyonu olan ilk milli sporcumuz İbrahim Çolak kazandı.

    Kovid-19 önlemleri doğrultusunda Koç Holding Youtube kanalında gerçekleştirilen törende, 25 yaşındaki milli sporcuya toplam 250 bin TL'Iik maddi ödülün yanı sıra, Koç logosunun da mimarı olan dünyaca ünlü tasarımcı Ivan Chermayeff'in tasarladığı ödül takdim edildi.

    İBRAHİM ÇOLAK 2019'DA ALMANYA'DA TARİHE GEÇMİŞTİ!

    Almanya'nın Stuttgart kentinde geçen ekim ayında düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda halka aleti kategorisinde altın madalya kazanan İbrahim Çolak, büyükler kategorisinde dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk milli sporcu olarak adını altın harflerle Türk spor tarihine yazdırmıştı.

    İBRAHİM ÇOLAK KİMDİR?

    7 Ocak 1995 tarihinde dünyaya gelen İbrahim Çolak, İzmir doğumludur. Milli sporcu, Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda halka aletinde altın madalya kazanarak cimnastikte büyükler kategorisinde dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk sporcudur. 2019'da Stuttgart'ta 'The Colak' hareketini cimnastik literatürüne sokan İbrahim Çolak, 14.933'lük derecesiyle şampiyon olurken, cimnastikte büyüklerde altın madalya kazanan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçmiştir. Milli sporcumuz ayrıca 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda da ülkemizi temsil edecektir.

    İBRAHİM ÇOLAK: HERKESİN KENDİ ZİRVESİ VARDIR. KIYASLAMA YAPMAYIN, KENDİNİZİ GELİŞTİRİN

    Ödül için teşekkür konuşmasına "Bu değerli ödül için Koç Topluluğu'na, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'ne, jüri üyelerine, seçici kurula ve elbette arkasında bıraktığı iyilikler ve bizlere esin kaynağı olmaya devam eden spor tutkusu için Mustafa Koç'a teşekkür ederim." diyerek başlayan Çolak şöyle konuştu:

    "Spor benim de en büyük tutkum. Antrenmanlara gitmek, yarışmalara katılmak, her seferinde madalya kürsüsünde yer almanın hayalini kurmak benim işim, dinlenme biçimim, boş zaman eğlencem, kısacası her şeyim. Hayatımı adadığım artistik cimnastik sporu bana pek çok fırsat sundu. Pek çok kapıyı araladı. Yaşadığım semtten, dünyanın en uzak köşelerine uzanma olanağı sundu. Ama en önemlisi, beni olduğum kişi yaptı. İyilik duygusunun sporun can damarı olduğunu gösterdi. Yarışmanın, barışmaya giden yolun ilk durağı olduğunu öğretti. Mükemmelliğin, fedakârlığın bir arada olduğunu fısıldadı. Rakiplere saygının, kendime saygı duymak olduğunu anlattı. Her defasında, tevazunun sadece bir nezaket kuralı değil, bir dünya görüşü olduğunu bana hatırlattı. Bir dünya şampiyonu ve Mustafa V. Koç Spor Ödülü sahibi olarak sorumluluğumun daha da arttığını biliyorum. Sizlere mükemmellik, dostluk ve saygı gibi Olimpik değerlerin yaygınlaşması için hayatım boyunca çalışmaya devam edeceğimin sözünü veriyorum."

    Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Mustafa V. Koç Spor Ödülü Jüri Başkanı Caroline N. Koç, ise, "Mustafa'nın bir spor ödülü hayal ederken amacı, 'Dostluk, dayanışma, mükemmeliyet, fair-play' gibi, her zaman savunucusu olduğu insani değerlerin, toplumda spor yoluyla yaygınlaşmasına öncülük etmekti. Başarılı sporcularımızın sahada olduğu kadar günlük hayatta da bu değerleri yaşatarak, topluma örnek teşkil edeceklerine inanıyordu. Tam da bu nedenle 'Mustafa Koç Spor Ödülü'nün kalıcı temasını, 'Olimpik değerlere katkı' olarak belirledik. Dördüncü kez yine sportif başarısı, sportmenliği ve etik değerleriyle önemli bir rol modeli ödüllendirecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Daha çok gencimizin sporu ve olimpik değerleri bir yaşam tarzı olarak benimsemesi Mustafa’nın spor vizyonunu yaşatacak en önemli çıktı olacaktır. Unutmayalım ki; arzuladığımız refah ve kalkınma sadece ekonomik büyüklükle değil, kültürel zenginlikle, sanat sevgisiyle, eğitim kalitesiyle ve elbette sportif alandaki atılımlarla elde edilebilir." şeklinde konuştu.

    Bu yılın özel konuşmacısı olarak törene katılan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ise şunları söyledi:

    "Spor kazanmaktan ya da rekor kırmaktan çok daha fazlasını ifade eder. Mükemmellik, dostluk, saygı ve dayanışma gibi olimpik değerler sayesinde tüm dünyayı birleştirir. Sporun bu birleştirici gücü, günümüz dünyasında, iyiliklerin arkasındaki güçtür. Bu nedenlerle, Mustafa V. Koç Spor Ödülü, Türkiye’den dünyaya umut ve iyimserlik dolu güçlü bir mesaj yolluyor."

    Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı ve IOC Üyesi Prof. Dr. Uğur Erdener ise, "Yaşam felsefesini mükemmeliyet, saygı ve dostluk gibi değerler üzerine inşa etmiş merhum Mustafa Koç'un anısını yaşatan ödülün sahiplerinin topluma örnek olduklarını görüyor ve bundan büyük gurur duyuyorum. Başarıları ve örnek kişiliğiyle gençlerimize rol model olan İbrahim Çolak'ı '2020 Mustafa V. Koç Ödülü'nü kazanması dolayısıyla gönülden kutluyor, kendisine başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

    DAHA ÖNCE KİMLER KAZANMIŞTI?

    Mustafa V. Koç Spor Ödülü'nün ilk sahipleri, olimpiyat ve dünya şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül ile parali̇mpi̇k oyunlar ve dünya şampiyonu milli okçu Gizem Girişmen olmuştu. Mustafa V. Koç Spor Ödülü'nün 2018'deki sahibi dünya şampiyonu ilk Türk kadın güreşçi Yasemin Adar olurken 2019'da bu ödüle “Modern Pentatlon” sporunda ülkemizi Olimpiyat Oyunları’nda temsil eden ilk Olimpik Milli Pentatlon İlke Özyüksel layık görülmüştü.

    REKLAM

    ÖDÜL HAKKINDA

    Mustafa V. Koç Spor Ödülü; Mustafa V. Koç’un ülkemizde birçok dalda gerek yönetici, gerek sporcu, gerekse destekçisi olarak, yıllarca kanaat önderliği yaptığı spor dünyasında; O’nun vizyonunu sürdürülebilir kılmak, ülkemizin spor alanında gelişimine katkıda bulunan örnek ve öncü insanları ve kurumları teşvik etmek ve topluma örnek teşkil edecek kişileri ve/veya olayları gündeme taşıyarak ilham vermek amacıyla ihdas edilmiştir.

    Ödül, yaşayan özel ve tüzel kişilere verilebilir. Aday gösterilme aşamasından ödül kazanım aşamasına kadar yaşamını kaybedenler ödüle hak kazanır ve ödül yasal mirasçılarına teslim edilir. Seçici Kurul’un gösterdiği adaylar dışında, doğrudan veya bir başka kişi veya kurum aracılığıyla aday gösterilemez. Ödüle layık kimse bulunamaması halinde durumun açıklanarak o yıl ödül verilmeme hakkı mahfuzdur. Jürinin oy birliği ile karar alarak bir ödülü birden çok adaya paylaştırması hakkı mahfuzdur.

    Ülkemiz sporunun gelişimine katkıda bulunan, dostluk, mükemmellik ve saygı değerlerini sahiplenen, örnek ve öncü kişi ve kurumları Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi iş birliği ile ödüllendirmek hedeflenmiştir.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ