Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

4 yeni mahkemenin daha açılmasıyla birlikte Bölge Adliye Mahkemelerinin sayısı 15’e çıkmış olacak. Bölge adliye mahkemeleri 2016 yılının Temmuz ayında Ankara, Antalya, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Samsun’un da faaliyete geçmişti. 2017 yılında Adana ve Bursa, 2018 yılında ise Konya ve Sakarya bölge adliye mahkemelerinin faaliyete geçmesiyle istinaf merkezlerinin sayısı 11'e yükseldi. Bölge adliye mahkemeleri, yargılamaların makul sürede tamamlanması önemli rol oynarken, özellikle Yargıtay’ın iş yükünün de önemli ölçüde azalması sağlıyor.

YAZ KARARNAMESİ PRENSİPLERİ BELİRLENDİ

Öte yandan, HSK’nın yargı teşkilatının ana kararnamesi olan ve binin üzerinde hakim ve savcının görev yerlerinin değiştirileceği yaz kararnamesine dair prensipleri belirledi.

YAZ KARARNAMESİ 31 MAYIS’TA

Buna göre; yaz kararnamesinin 31 Mayıs 2019’da, müstemir yetki kararnamesinin ise 17 Temmuz 2019’a kadar ilan edilmesi plânlanıyor. Kurulması kararlaştırılan Diyarbakır, Kayseri, Trabzon ve Van Bölge Adliye Mahkemelerinin 2 Eylül 2019 tarihi itibarıyla faaliyete geçirilecek. Kararname kapsamına alınanlar, ilanın yapıldığı tarihte cep telefonlarına mesaj veya elektronik posta gönderilmek suretiyle bilgilendirilecek. HSK’nın internet sitesinde konuyla ilgili sorgulama ekranı da açıldı. Kararname kapsamında olması gerektiğini düşünüp de sorgulama ekranında yer almayanlar ile kararname kapsamında yer almaması gerektiğini düşünüp sorgulama ekranında ismi bulunanlar durumlarını atanma dilekçelerinde gerekçeleriyle birlikte belirtebilecek.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri