Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Pekcan, çek ve bononun ticari hayatta reel sektör tarafından kullanılan yaygın kredilendirme araçları olduğunu söyledi. Özellikle çeklerin piyasada yarattıkları hacmin bankacılık sektörünün piyasaya sağladığı toplam ticari kredi büyüklüğünün yaklaşık üçte birine denk geldiğine dikkati çeken Pekcan, her yıl 20 milyonun üzerinde çekin ibraz edildiğini bildirdi.

Pekcan, ciro mekanizmasıyla her bir çekin birden fazla ticaretin finansmanına aracılık ettiği düşünüldüğünde, tüm bu işlemlerin güvenliğinin sağlanmasının büyük önem taşıdığını dile getirdi. Son 10 yılda internet bankacılığının hayatın pek çok alanına girdiğine işaret eden Pekcan, bankalarda havale, EFT, kredi çekme, kredi kartı işlemleri ve benzeri pek çok işlemin elektronik ortamdan doğrudan gerçekleştirilebilir hale geldiğini hatırlattı.

"ÇEK VE BONONUN DOLAŞIMI ANLIK İZLENEBİLECEK"

Bakan Pekcan, Türkiye'nin "ticaretin en kolay ve en güvenli şekilde yapıldığı ülke" olması için hareket ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Modern çağın getirdiği bu olanakları ticari hayatla bütünleştirme noktasında yeni bir adım atıyoruz. Bu doğrultuda, bakanlığımızca fiziki olarak tedavülde bulunan çek ve bonolara alternatif olacak şekilde, çek ve bonoların bankacılık altyapısıyla iletişim halindeki bir elektronik sistem üzerinden düzenlenmesine imkan tanıyacak 'elektronik çek ve bono' uygulamalarına yönelik bakanlık çalışmalarını tamamladık. Uygulamanın hayata geçirilmesiyle fiziki çek ve bonoda görülen sahtecilik, tahrifat, çalınma, kaybolma, cirantaların takip edilememesi ve fiziksel basım maliyeti gibi birçok sorun da ortadan kalkacak."

Uygulama sayesinde kambiyo taahhüdüne taraf olanlar düzenleme, ciro, aval ve ibraz gibi tüm işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirebileceğini aktaran Pekcan, "Böylece ciro, aval ve ibraz gibi tüm işlemler elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek, çek ve bononun dolaşımı anlık izlenebilecek ve cirantanın ve aval verenin geçmiş çek ve bono ödeme performansına erişebilecek, ayrıca gerektiğinde ilgili tarafla elektronik ortamda iletişim kurma olanağına sahip olacak." diye konuştu.

BONOLARDA KAREKOD DÜZENLEMESİ

Pekcan, güvenli ticaret hacminde artış sağlanması ve kayıt dışının engellenmesi bakımından da bu uygulamanın ekonomiye önemli katkı sağlayacağına değinerek, söz konusu çalışma kapsamında daha önce uygulamaya alınan karekodlu çeke ilaveten, bonolarda da karekod uygulamasına başlanılması hususunda gerekli düzenlemelere yer verildiğini bildirdi.

Karekodlu bono uygulaması sayesinde alacaklının, düzenleyenin geçmiş ödeme performansına erişebileceğini ve bonoyu kabul edip etmeme kararını bu bilgi ışığında verebileceğini vurgulayan Pekcan, söz konusu uygulamaların kolay ve güvenli ticaretin en önemli yasal temellerinden biri olacağını sözlerine ekledi.

'82 MİLYONLA BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teveccühüyle önemli bir görevi üstlendiğini söyleyen Pekcan, Türkiye'nin kalkınmış, güçlü, istikrarlı ve itibarlı bir ülke olması için 82 milyonla beraber çalıştıklarını söyledi. Bakanlık olarak stratejik bir yol haritası belirlediklerini anlatan Pekcan, "Rekabetçi olduğumuz alanlarda daha fazla markalaşmaya, daha fazla teknolojiye önem vererek, rekabetçiliği artırıyoruz. Dijitalleşmeye önem verdik. Dış ve iç ticarette, gümrüklerde, dünya dijital bir dili konuşurken, biz de dijitalleşmeye önem veriyoruz. Bununla ilgili de çok önemli adımlar attık" dedi.

Belediyeciliğe de değinen, ayrıca dünyadaki gelişmiş ülkelerden örnek veren Bakan Ruhsar Pekcan, "Japonya'dan Avrupa'ya kadar kalkınma konusunda belediyelerin destek vermediği gelişmiş ülke yok. Esasında AK Parti iktidarlarının temelinde, belediye hizmetlerindeki başarısı yatıyor. Dolayısıyla biz 82 milyon nüfusuyla ve belediyelerimizle beraber el ele vererek, daha yüksek ülkeler statüsüne ulaşacağız" diye konuştu.

İHRACATA DESTEK

Altı ayda 28 şehirde 31 ihracat destek ofisi açtıklarını kaydeden Bakan Pekcan, "İhracat destek ofisindeki arkadaşlarımızın eğitimlerini Bakanlığımızda verdik. Şu anda bu ofisler, bizim İhracat Genel Müdürlüğümüzle online olarak çalışıyor. Buraya müracaat ettiğiniz anda ihracatla ilgili bütün eğitimleri alabiliyorsunuz. Hatta burada Manisa yoktu, Manisa'yı da pilot iller arasında yer aldırdım. Eximbank biliyorsunuz, Türkiye'nin ihracatını kredilendiriyor ve sigortalıyor. Eximbank'ı da şubeleştiriyoruz. Şu ana kadar 8 şube ve 15 irtibat ofisi açtık. Bunu 2019 yılında, 40 şube ve 40 irtibat ofisi açmayı planlıyoruz. Manisa'yı da bu plana dahil ettik. Eximbank Türkiye'deki ihracatın yüzde 26'sını finanse ediyor. Türkiye'deki ihracat kredilerinin 2017 yılında yüzde 47'sini finanse ediyordu, bugün yüzde 53'ünü finanse ediyor. Eximbank şu ana kadar 44,2 milyar kredi kullandırdı. 2019 yılında ise 44,4 milyar artışla ihracatçıyı finanse edecek. Bu yönde de desteklerimiz devam edecek" dedi.

'FİYATLAR YÜZDE 36 İLA YÜZDE 45 ARASINDA DÜŞTÜ'

Denetimler sonucu bazı hallerde 1'e 8 oranında katlanan sebze ve meyve fiyatları gördüklerini de belirten ve bununla ilgili savunma istediklerini aktaran Bakan Pekcan, şunları söyledi:

"Denetimlerin ardından fiyatlar yüzde 36 ila yüzde 45 arasında düştü. Daha tanzim satışlar başlamadan bu oldu, çok şükür. Bundan sonra da iyi gidecek. Hal kayıt sistemiyle cep telefonunuza program indirerek, ürünün karekodunu okutup, üreticiden kaç liraya çıkıp size kaç liraya geldiğine kadar görebiliyorsunuz. Şikayetlerle ilgili Bakanlık olarak, son 6 ayda 3 mobil uygulama programı yazdık. Bunları cep telefonunuza indirebilirsiniz. Baktığınız bir ürünün fiyatı size fahiş gelirse, hemen onun fotoğrafını çekip uygulama üzerinden bizim İl Ticaret Müdürümüze gönderin. O aynı anda hem Ticaret İl Müdürlüğümüze hem de Bakanlığımızın önüne düşüyor. Size biz o ürünle ilgili geri dönüş yapıyoruz. 'Şikayetinizi aldık, değerlendiriyoruz' diyoruz. Hepsi size yazılı olarak geri dönüyor."


Bakan Pekcan, ilçedeki programı sonrası Manisa'ya hareket etti.

'GÜZEL İHRACAT DESTEKLERİMİZ VAR'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Demirci ilçesindeki programının ardından Manisa kent merkezindeki Bölgesel İstişare Toplantısı'na katıldı. Burada Bakan Pekcan'a, Manisa Valisi Ahmet Deniz ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de eşlik etti. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki otelde düzenlenen istişare toplantısının açılış konuşmalarını Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz ve Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap yaptı. Oda Başkanı Mehmet Yılmaz, "Manisa, hem tarımın hem de sanayinin başkenti olmasının yanında önemli bir yatırım merkezidir. Manisa, Batı Anadolu ve Türkiye'nin ihracat üssü olma yolunda hızla ilerlemektedir" dedi.

'TÜRK İŞ DÜNYASI OLARAK SORUNLARI AŞARIZ'

Ardından söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, ekonomik olarak olumlu gelişmeler yaşadıklarını vurgulayıp, "Son birkaç ayda hükümetimize sunduğumuz pek çok talep, Sayın Bakanımızın da desteğiyle hayata geçti. İstihdam maliyetlerini azaltan, finansman yükümüzü hafifleten, piyasayı hareket getiren, çeşitli tedbirler alındı. KDV iadelerini hızlandıran yeni bir sistem devreye giriyor. Hükümetimiz istihdamı destekleyen adımlar attı, atıyor. Mesela, kısa çalışma ödeneği devreye girdi. Artık işler yavaşladı diye istihdamı azaltmak gerekmiyor. Buraya başvurun, 3 ay boyunca maaşlar İşsizlik Fonu'ndan ödensin. Şu ana kadar 55 bin çalışan bundan yararlandı. İlave istihdama yeni teşvikler geldi. Bakanlığımızla, 16 ilde İhracat Destek Ofisi kurduk. Elbette sıkıntılarımız da yok değil, var. Türk iş dünyası olarak, karşımıza çıkarılan her engele rağmen, neler yapabildiğimizi, ne kadar dinamik ve üretken olduğumuzu geçmişte pek çok defa ispat ettik. Biz, tüm bu çalkantılı sürecin geçici olduğuna inanıyoruz. Türk ekonomisinin temelleri sağlamdır. Son 25 senede, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik ve yola devam ettik" diye konuştu.

Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan sonra konuşma yapan Vali Ahmet Deniz de, Manisa'da 7 organize sanayi bölgesinin bulunduğunu, buralarda 55 bin kişinin istihdam edildiğini, işsizlik oranının en az olduğu illerden birinin Manisa olduğunu söyleyip, nitelikli eleman yetersizliği yaşadıklarını belirtti.

'KAFA KAFAYA VERİP SORUNLARI MASAYA YATIRIYORUZ'

Toplantıda son olarak konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, Manisa'da bulunmanın kendisini duygulandırdığını söyleyip, "Bugün benim için değişik bir gün. Hemşehrilerimin arasındayım. Gururluyum. Demirci'den buraya geldik. Baba ocağında baba yokken biraz da duygulandım. Orada da güzel şeyler yapacağız" dedi. Türkiye'nin 10 yıllık hedefinin yüksek gelirli ülkeler arasına girmek olduğunu anlatan Ruhsar Pekcan, "Bakanlık olarak rekabetçi olduğumuz alanlarda markalaşmaya, teknolojik gelişmelere önem veriyoruz. Dijitalleşmeye ağırlık veriyoruz. İstişare toplantılarında iş dünyasıyla kafa kafaya verip sorunları masaya yatırıyoruz. 'Bunların üstesinden nasıl geliriz?' diye konuşuyoruz. Bunlardan da başarılı oluyoruz. Bugüne kadar bu toplantılarda iş dünyasından 1200 civarında talep geldi. Biz bunların hepsine yazılı geri dönüş yaptık. Gerçekleştirdiklerimizi ya da gerçekleştirmediklerimizi yazılı olarak, açıklamalı olarak gönderdik. Diğer bakanlıklarla ilgili talepleri de biz Bakanlık olarak takip edip, yine yazılı olarak geri dönüyoruz" diye konuştu.

İhracatın artırılması için çalışmalara ağırlık verdiklerini de vurgulayan Bakan Ruhsar Pekcan, şunları kaydetti:

"Güzel ihracat destekleri var. Bundan çoğu firmanın haberi yok. Web sitemizde bu destekleri topladık. Animasyonlarla bunları, destekleri çok güzel açıklıyoruz. Eximbank kanalıyla 8 şube, 12 irtibat bürosu açtık. Bunları yıl sonuna kadar 40'a tamamlayacağız. Kaynakları çeşitlendiriyoruz. KOBİ payını yüzde 70'e çıkardık. Yıl sonu hedefimiz yüzde 75. Eximbank'ın ihracatı destekleme oranı yüzde 26. 2019 yılında yüzde 28 bandına çıkarmayı planlıyoruz. Halen mevcut olmadığımız pazarlara yeni stratejilerle girmeye çalışıyoruz. Dijitalleşmeyle ilgili gümrüklerde önemli projeler geliştirdik. 416 firmamız yetkilendirildi. Denetlenebilir firmalarımızdan 20 tanesi yerinde gümrükleme yapabiliyor. İhracatı kendileri gerçekleştirebiliyor."

'PERAKENDE YASASIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR'

Bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar konusunda iş dünyası temsilcilerine bilgiler de veren Ruhsar Pekcan, "Çekte güveni oluşturmak için 'kare bordro çek sistemi'ni geliştirdik. Bunun yanında 'kare bordro bono'yu da geliştiriyoruz. Artık çek ve bonoyu elektronik ortamda takip edebilir, tahsil edebilir olacaksınız. Bütün iş adamlarımız elektronik ortamda çek sunabilir olacak. Fahiş fiyatın takibiyle ilgili tüketicinin şikayetçi olduğu Alo 176 vardı. Bunun yeterli gelmediğini gördük. Bunun için de uygulamamız var. E-ticaret ve e-ihracat eğitimleri veriyoruz; Esnafa, KOBİ'lere, sanatkârımıza veriyoruz. Bakanlık bünyesinde kadın ve genç girişimciler için daire başkanlığı kurduk. Ocak ayında ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 85. İhracatımızda dış ticaret açığını Ocak 2018 yılında 9,1 milyar dolardan 2019 yılının Ocak ayında 2,3 milyar dolara düşürdük. Perakende yasasıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. En kısa zamanda tamamlanınca onu da devreye alacağız. İstihdamı marttan sonra yaparız, demeyin. Hemen başlayın, çok güzel desteklerimiz var" dedi.