Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) eski istihbarat görevlisi Edward Snowden Twitter hesabı açtı. Daha önce NSA'nın sırlarını ifşa eden Snowden ilk mesajında "Şimdi beni duyabiliyor musunuz?" dedi.

Snowden'ın ilk takip ettiği ettiği hesap ise NSA'nın oldu. @Snowden hesabını üç saat içinde 398 bin kişi takip etti.

Snowden hesabından şu mesajı paylaştı: 

"Önceden hükümet için çalışıyordum. Şimdi kamu için çalışıyorum. @FreedomofPress'te Müdür".
Eski istihbaratçının ilk takip ettiği ettiği hesap ise NSA'inki oldu.İkinci mesajında ise Snowden ABD'ki astrofizikçi Neil deGrasse Tyson'a yanıt verdi:
"Şimdi Mars'ta suyumuz var! Sınırda pasapaportları kontrol ettiklerini düşünüyor musunuz? Bir arkadaş için soruyorum".

@Snowden hesabı yalnızca iki saat içinde 266 bin takipçiye ulaştı. Hesap ilerleyen saatlerde on binlerce yeni takipçi kazandı. Snowden'ın Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşadığı düşünülüyor.

Snowden 2013'te çok sayıda gizli NSA belgesini Washington Post ve Guardian gibi gazetelere sızdırmıştı. Bu belgeler, NSA'nın ABD'de ve dünyada yapılan milyonlarca telefon görüşmesini ve yabancı liderleri izlediğini ortaya koymuştu. Skandal, ABD'de, NSA'nın rolü ve bu tür geniş takibat yapmak için yetkileri olup olmadığı hakkında bir tartışma başlatmıştı. ABD'nin Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın ayrıntılarını sızdırdıktan sonra Snowden geçen yıl 30 Mayıs'ta ABD'den kaçarak Hong Kong'a gitmiş oradan da Moskova'ya gelerek sığınma başvurusunda bulunmuştu.