Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi El Fetih, 37 yıl aradan sonra Suriye’nin başkenti Şam’da Suriye Bölge Kongresi’ni yaptı.

Filistin Resmi Haber Ajansı’nda (WAFA) yer alan habere göre, El Fetih’in Suriye Bölge Kongresi, Beşşar Esed rejiminin daveti üzerine düzenlendi.

WAFA’ya açıklamalarda bulunan El Fetih Hareketi Merkezi Komite Üyesi Cemal Muhaysin, “Bölge kongremiz tam 37 yıl aradan sonra Şam’da yapıldı. Bu kongre, Suriye’nin içinde bulunduğu zor koşullara rağmen Şam’ın ev sahipliğinde sembolik ve çok anlamlı bir gösteri oldu.” dedi.

El Fetih’in başta Suriye olmak üzere Arap ülkelerinin iç işlerine karışmadığını hatırlatan Muhaysin, “Herkes Suriye krizinin siyasi yollarla çözümünden başka yol olmadığını anlamıştır.” dedi.

Ramallah’a gelen Muhaysin, El Fetih’in Suriye Bölge Kongresi adına düzenlenen plaketi El Fetih’in lideri ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a sundu.

Hareket, "Vefa ve Diriliş" sloganıyla yapılan Kongre’nin ardından yakın zamanda 7. Genel Kongresi’ni düzenleyeceğini duyurdu. El Fetih Hareketi, Suriye’de son olarak 1979’da kongre düzenlemişti.

Suriye yönetimi, Norveç’in başkenti Oslo’da 1993’te Barış Anlaşması'nın ardından El Fetih ile ilişkilerini kesmişti. Hareket’in bütün mal varlığına el koyan Suriye rejimi, Şam’daki El Fetih karargahını gruptan ayrılan "Fetih İntifadası" adlı Filistinli gruba devretmişti.

Suriye’de 2011’de başlayan iç savaş sonrası Şam ile ilişkilerini gözden geçirmeye başlayan Filistinli gruplardan Hamas, rejimin halka karşı silah kullanması sonrası Şam’daki karargahını Katar’a taşımıştı.

Öte yandan Şam’daki Filistin mülteci kampı olan Yermuk’ta örgütlenen Filistinli örgütlerden El Fetih, iç savaşla beraber Suriye rejimi ile ters düşmemeye özen göstermiş, böylece rejim ile aralarında uzun yıllar süren anlaşmazlık sona ermişti.