Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Musul'dan büyük kaçış başladı!
    1

    Bahar BAKIR/ANKARA

    Irak'ın Musul kentinde DEAŞ’ı yok etmek için önceki gün başlatılan harekâtın ardından bölgede yaşayan siviller kaçmaya başladı.

    2

    Kayara yakınlarındaki Hud kasabasında yaşayan yaklaşık 1000 kişi evlerini terk ederek açılan güvenlik koridorunu kullanıp kasabadan ayrıldı.

    3

    Musul merkezinde ise halkın gıda ve içme suyu sıkıntısı yaşadığı, kitlesel bir göçün yaşanabileceği uyarısında bulunuldu. Musul’un güney ve doğusunda 50 bin kişilik sığınma merkezi oluşturulduğu öğrenildi.

    4

    Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), kentte 500 binden fazla çocuk ve ailelerinin operasyon nedeniyle risk altında olduğunu duyurdu.

    5

    EN AZ 200 BİN KİŞİNİN GÖÇ ETMESİ BEKLENİYOR

    2014’teki DEAŞ işgalinden önce 3 milyon, şu an ise 1.5 milyon kişinin yaşadığı Musul’da göç tehdidinin arttığına dikkat çeken Birleşmiş Milletler (BM) ilk aşamada 200 bin, operasyonun sonunda ise 1 milyon kişinin yer değiştireceğinin tahmin edildiğini duyurdu.

    6

    100 bini Türkiye olmak üzere 200 bin kişinin kentten ayrılacağına neredeyse kesin gözüyle bakıldığı belirtildi. BM kaynakları, “Bu durum en kötü insani senaryoyu oluşturuyor. Hiçbir kurum ya da ülke bu kadar kısa sürede böyle bir insani krizin üstesinden gelemez” dedi.

    40
    41
    42

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ