Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Birleşmiş Milletler (BM),DEAŞ terör örgütünün Irak'ın Musul kentinin güneyinde yer alan Hammam el-Alil bölgesine ulaştığını ve 25 bin sivili zor kullanarak Musul ve civarına yerleştirmek istediğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, "Sivillerin canlı kalkan olarak kullanılması savaş suçudur." dedi.

Shamdasani, Musul'u DEAŞ'ten kurtarma operasyonu devam ederken bütün taraflara uluslararası hukuk kurallarına uyma çağrısında bulundu ve operasyonda sivillerin zarar görmemesi için her türlü önlemin alınması gerektiğinin altını çizdi.

DEAŞ terör örgütü mensuplarının dün sabah düzinelerce tır ve minibüsle Irak'ın Musul kentinin güneyinde yer alan Hammam el-Alil bölgesine geldiğini aktaran Shamdasani, örgütün 25 bin sivili zor kullanarak Musul ve civarına yerleştirmek istediğini belirtti.

Shamdasani, devriye gezen koalisyon güçlerine ait uçakların terör örgütünün kontrolündeki tırları Hammam el-Alile geri dönmeye zorladığını, buna karşın minibüslerin Hammam el-Alilin 15 kilometre kuzeyindeki Ebusaife ulaştığını ifade etti.

Son iki haftadır onbinlerce sivilin DEAŞ tarafından zorla yerinden edilerek başka bölgelere yerleştirildiğine dikkati çeken Shamdasani, BM'nin sivillerin güvenliğinden derin endişe duyduğunu kaydetti.

"IRAKLI 40 ASKER ÖLDÜRÜLDÜ"

Shamdasani, DEAŞ'ın toplu katliamlar yaptığına dair kendilerine bilgiler ulaştığını da dile getirerek, "Daha önce Irak güvenlik güçlerinde görevli 40 asker öldürülerek cesetleri Dicle nehrine atıldı." dedi.

Sözcü Shamdasani, yaşamını yitiren söz konusu askerlerin daha önce El Şura bölgesi ve Hammam el-Alilin köylerinden kaçırılan siviller arasında bulunduğunu da sözlerine ekledi.

AA