Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

HABERTURK.COM/EKONOMİ SERVİSİ

Aile Bakanlığı'nın, 2009 yılından bu yana dünya çapında 100 milyon oyuncuya ulaşan ve Türkiye’de de hızla yayılan bilgisayar oyunu “Minecraft”ı incelemeye almasına Türk oyunseverler tepki gösterdi. Dün HABERTÜRK'ün haberinden sonra Twitter kullanıcıları #direnminecraft başlığı altında bu tepkilerini dile getirdi.

Büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kullanıcılar attıkları tweetlerde Minecraft'ın haberde yer alan bazı uzman görüşlerinin aksine herhangi bir şiddet içermediğini ifade etti. Bunun yanında birçok kullanıcı Grand Theft Auto gibi oyunların çok daha fazla şiddet içerdiğini iddia etti.

Bu tepkilerin odağında ise konuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam'a yöneltilen bir soru yer aldı. Haberde meclis kulisinde gazetecilerle sohbet ederken Bakan İslam'a 'Minecraft adında bir oyun var. Bu oyunda eşini (karısını) öldüren oyuncuya puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren bilgisayar oyunlarıyla ilgili bir çalışmanız var mı?' şeklinde bir soru yöneltildiği belirtiliyordu.

Minecraft oyuncuları, oyunda evlenmek diye bir kavram olmadığını dolayısıyla da eşini öldüren oyuncunun puan kazanmasının mümkün olmadığını belirtti.

İşte o tweetlerden bazıları: