Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

2014 yılında Project Tango adıyla duyurulan Tango, akıllı telefon kameralarının derinlik ve hareket algılamalarını sağlayan bir teknolojiydi. Bu teknolojinin karşılaştığı en büyük engel ise yalnızca ileri teknoloji kameralarla çalışabilmesiydi.

Google, kısıtlılıklarını aşamayan bu projenin önümüzdeki yılın mart ayında artık tamamen son bulacağını açıkladı.

Tango projesi, akıllı telefonların teknik kabiliyetlerinden daha fazla faydalanılmasını mümkün kılıyordu. Örneğin, geliştiriciler kameranın tutulduğu yerin ölçüsünü alan ya da kullanıcı hareketlerini video oyunlarına aktaran uygulamalarda Tango teknolojinden faydalanabiliyor.

Google’ın deneysel teknolojilerinin mutfağı konumundaki Google X’in ilk projesi olarak 2012 yılında başlayan Tango, 2016 yılında piyasaya sürülmüştü.

Tango teknolojini ilk kullanan üretici, Phab2 Pro cihazıyla Lenovo olmuştu. Bundan bir yıl sonra, firma tarafından 2017’de satışa sunulan ZenFone AR da Tango destekliydi. Ancak teknoloji geliştiricilerin çoğunluğundan beklenen ilgiyi görmedi.

Google’ın bir diğer artırılmış gerçeklik projesi olan ARcore ise geliştiricilere daha fazla imkân tanıyor ve öte yandan özel bir kameraya ihtiyaç duymuyor. Google, bu alandaki çalışmalarını ARcore'a odaklayacak.