Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Başbakan ahmet Davutoğlu AK Parti'nin Urfa mitinginde konuşuyor.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından önemli satırbaşları;

Süleyman Şah'ın huzurunda divan durduk. İşte bizim siyasi anlayışımızda tarihi bir derinlik vardır. Sultan Alparslan vardır, Süleyman Şah vardır, Fatih Sultan Mehmet Han vardır.

Süleyman Şah'ın bizim mimarimiz şeklinde yapılması hususunda gerekli talimatları verdik. Ve Suriye toprakları içinde Süleyman Şah'ın mekanında bu al bayrak ebediyete kadar dalgalanacak.

Berfo Ana, 12 Eylül döneminde oğlu Cemil hapishaneye alınmıştı. Berfo ana onu bir daha göremedi. 12 Eylül rejiminin kalıntılarını kim temizledi? İşkenceler altında ölenlerden sonra Türkiye'de işkenceyi tümüyle kim kaldırdı? 12 Eylül'ün yasaklarını kim kaldırdı? Başörtü yasağını kim bitirdi?

-12 Eylül döneminin kalıntılarını kim temizledi? 12 Eylül'ün yasaklarını kim kaldırdı? Başörtü yasağını kim kaldırdı?

-Biz 1980'den 2001 2002'ye kadar bir çok alanda halkı kıskaça almış yasakları kaldırdık. Kürtçe üzerindeki yasakları, Türkiye'de Türk, Kürt, Alevi ve Sünni vatandaşları eşit kim kıldı?

- Oynanan büyük oyunu görün Allah'ta Millet de şahit biz her yerde aynı dili konuşuyor aynı şeyi söylüyoruz ama bir de diğer partilere bakın mesela HDP Eşbaşkanı'na bakın HDP Eşbaşkanı derken hem Demirtaş'ı hemde kılıçdaroğlu'nu kast ettim neden biliyor musunuz? CHP döneminde tek parti döneminde Süleyman Şah'ın türbedarına maaş ödenmesi gerektiğinde CHP yönetimi ne dedi biliyormusunuz? Türbeler bizde yasaktır maaş ödenmez dedi.

CHP zihniyeti bu HDP farklı mı? bakıyorsunuz diyaneti kapatıcam diyor diyaneti kapatıcam diyenin Şanlıurfa'ya gelmeye yüzü olur mu?

- Birileri çıkıyor biz Türkleri temsil ediyoruz diyor bir diğeri kürtleri temsil ediyoruz diyor bir diğeri Alevileri temsil etme peşinde biz herkesi temsil ediyoruz.

- Biliyorsunuz 'Hoca' en sevdiğim unvandır ama bu 'Hoca'unvanı en çok Şanlıurfalıların ağzına yakışıyor.

-HDP'liler geldiğinde söyleyin bu gururla dalgalandırmadıkları al bayrak varya tevhidin sembolüdür. Bu al bayraktaki hilal varya Türk'lerin Kürt'lerin saygı duyduğu tevhidin sembolüdür. Önce millete saygı duy sonra tevhide inanca saygı duy sonra gel diyecek misiniz?

-İkinci bir anneden daha bahsedeceğim Hatice Bilgen 29 Ekim 2011 'de teröristler Bingöl'de bir intihar bombacısıyla çocukların üzerine yürüdüğünde ve orda çocukları patlatacakken bir kahraman kadın bir kahraman Kürt kadını o çocukları kurtarmak için kendisi şehit oldu.Bacılarım kardeşlerim Hatice Bilgen için Şanlıurfa'dan bir Fatiha okuyalım o mübarek kadının 3 çocuğu yetim kaldı. Düşünün bir anne 3 çocuğunu öksüz bıraktı ne mübarek bir kadındır ki o çocukların kurtulması için kendi çocuklarını yetim bıraktı.

Bingöl'e geldiğimde HDP'ye seslendim dedim ki; "Gelin Hatice Bilgen'in hatırasına sahip çıkalım barış olsun kardeşlik olsun bir daha hiç bir annenin yüreğine ateş düşmesin." dedim ama Demirtaş, Hatice Bilgen'den bahsetmedi.

- Yine bir Diyarbakır annesi Güleser Toy, beni ziyaret etti İnşallah oğlunu sana getireceğiz dedik Ramazan Toy düğünün yaptık. Biz çocuklarımızı dağlarda değil düğünlerde görmek istiyoruz. Anneler, bacılar şehit anneler ile Diyarbakır anneleri omuz omuza teröre karşı dimdik duracağız.

-Bir anneden daha bahsetmek istiyorum bir Suriyeli muhacir anne Ümmi Akil, oğullarını Esad rejimine şehit vermiş. 

"Gaziantep'e geldi orada dediki evlatlarımı ve eşimi şehit verdim ama Türkiye Cumhuriyeti'nin merhametine sığındım der ve ağlar."

- Bakın Kılıçdaoğlu diyor ki; "Bu Suriyelileri geri göndereceğiz bilmiyor ki ben Eşme köyündeydim, Eşme köyünün bir tarafı Suriye bir tarafı Türkiye siz amca çocuklarını geri mi vereceksiniz?"


6-7 Ekim olaylarında Kobani sebebiyle Türkiye'yi kana bulamak isteyen HDP'lilere sorma vaktidir, niye Kılıçdaroğlu'na biz kardeşlerimizi vermeyiz demiyorsunuz?

Anaların gözlerinden yaş damlamasın. Ta ki Anadolu'nun çocukları birbirine kıymasın. Anadolu ağlamasın.

MHP lideri der ki sadece Türkmenlere açalım HDP lideri der ki sadece Kürtlere açalım biz Türk, Kürt herkese kollarımızı açıyoruz. HDP ile CHP aynı zihniyet ikiside Esed'in Türkiye temsilcileri ama biz Kürtlere de, Araplara da herkese kollarımızı açtık.

-2001 yılında Türkiye Cumhuriyeti kendi vatandaşına bakamaz durumdaydı. Şimdi ise mazlumlara kucak açan bir Türkiye Cumhuriyeti var.

-Şanlıurfa'ya 25 milyar liralık yatırım yapıldı. Şanlıurfa'ya buraya yapılan derslik sayısı 11.441 Türkiye'de en çok derslik yapılan il Şanlıurfa oldu sadece bununla sınırlı kalmadık. Çocukların okula gidebilmesi için annelerin hesabına her ay 50 TL kız, çocukları için 60 TL şartlı yardım yaptık.

Bütün Şanlıurfa'da biz iktidara geldiğimiz de sadece 5 ambulans vardı şimdi 65 ambulans var sadece Şanlıurfa'da.  Bugün Anneler Günü sadece Urfa'da eşi vefat eden kadınlarımıza iki ayda bir 500 lira veriyoruz.

- Başbakan olarak Süleyman Şah'ı ziyaretimiz tarihe geçti.