Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, herkesin birer potansiyel engelli olduğunu söyledi.
Davutoğlu, Bağcılar'da fiziksel ve zihinsel engelli çocukların özel eğitim alabileceği HAYPADER Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi temel atma törenine katıldı.

Bağcılar Belediyesi, Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığınca ortaklaşa oluşturulan proje kapsamında Yeni Mahallede HAYPADER Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi temeli düzenlenen tören ile atıldı. Törene, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, eşi Şeyma şahin, Bağcılar belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, HAYPADER başkanı Monik İpekel, iş ve sanat dünyasından isimler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fiziksel ve zihinsel engelli çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla temeli atılan, HAYPADER Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi, engellilerin yardım almadan hayata devam edebilmesi ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi hedefleniyor.

Protokol konuşmaları ile başlayan törende down sendromlu olan Eren Aztek kendisinin yaptığı çiçek desenleri ile kadın figürü tablosunu Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'na hediye etti. Ardından temel atma butonuna basılarak toplu fotoğraf çektirildi.

"SAHİP OLAMADIĞIMIZ YETENEKLERİ BİZE HİSSETTİRİYORLAR"

Özel eğitim merkezinin engelli bireyleri birinci planda tutabilecek bir proje olduğunu belirten Sare Davutoğlu, "Bizim sahip olmadığımız yeteneklerimizi bu yavrularımız bize hissettiriyorlar. Bu insanlarımıza destek olup önündeki engelleri kaldırdığımız zaman, birçoğumuzun başaramayacağı işleri başardığına hepimiz şahidiz. Buradaki tesiste amaç, engellinin yardım almadan ihtiyaçlarını karşılayabileceği, güvenliğe ve rahatlığa sahip bir binayı sağlamak. İçinde serası uygulama evi, 12 dersliği, atölyeleri, müzik odası ve etkinlikler için terası olan tam donanımlı bir okul planlandı. Bağcılar Belediyesi'ne araziyi tahsis ettikleri için teşekkürü bir borç biliyorum" dedi.

"HEPİMİZ BİRER POTANSİYEL ENGELLİYİZ"

Son yıllarda engeliler için duyarlılığın artmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden SareDavutoğlu, "Türkiye gelinlindeki nüfusumuzun yüzde 12.29'unu bu engelli özel vatandaşlarımız oluşturuyor. Bu özel vatandaşlarımızın yüzde 2.58'i ortopedik, görme, işitme, konuşma ve işitme engelli. Bu grubun yüzde 9.70'i ise sürekli bakıma muhtaç hastalığa sahip engelli. Ülkemizde engelli hakları ile ilgilenen 356 tane dernek 8 federasyon ve 43 vakıf faaliyet göstermektedir. 2005 yılında ilk engeliler kanunu çıkartıldı. 2011 yılında engellilere pozitif ayrımcılık anayasal güvence altına alındı. Engellilerin maaşlarında ve sosyal güvencelerinde iyileşmeler yapıldı. Benim çok sevdiğim bir ifade bu, hepimiz birer potansiyel engelliyiz" ifadelerini kullandı.

"BİLİM İNSANLARININ UFKUNU AÇABİLİYORLAR"

Yapılan eğitim kurumda orta ve ağır engelli çocukların eğitim görebileceğini ifade eden İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Toplumda bu bireyler hep evlerde kendilerinden utandırılarak saklanarak bugüne kadar geldiler. Bu çocuklarımızın sabır ve emekle üzerlerinde durulduğunda ne kadar güzel işler yapabildiklerini gördük. Aralarından bazen öyleleri çıkabiliyor ki tüm dünyayı keşfedebiliyor, bilim insanlarının ufkunu açabiliyor. Dolayısı ile bu insanların aslında her birinin birer değer ve fırsat olduğunu göz önünde bulundurmak lazım" şeklinde ifadeler kullandı.

"SON 10 YILDA YAPTIĞIMIZ OKUL SAYISI 50'Yİ AŞTI"

Engelli çocukların eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacı ile tesisin temelini attıklarını dile getiren Bağcılar belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Bu gün itibariyle buradaki arazimiz ile birlikte 16 tane okulumuzun arazimizi hazır hale getirdik. Son 10 yıl içerisinde Bağcılar'da yapmış olduğumuz okul sayısı 50'yi aşmış durumda. Yapılan bu okullar ile birlikte Bağcılar'da tekli eğitime geçmeyi düşünüyoruz" dedi.

İHA