Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Karaman'daki 'cinsel istismar' davası bugün başlıyor
    1

    Zafer SAMANCI / GAZETE HABERTÜRK

    Karaman’da 2012-2015 arasında Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (KAİMDER) yurtlarında kalan 10 erkek öğrenciye “tecavüz” ve “cinsel istismar”da bulunmak, 5 öğrenciye yönelik cinsel istismarını 2015-2016 öğretim yılı başında Ereğli’de kiraladığı evde sürdürmekle suçlanan öğretmen Muharrem B.’nin yargılanmasına Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün başlanacak.

    2

    600 yıla kadar hapsi istenen Muharrem B. SEGBİS sistemi üzerinden duruşmaya katılacak. Ailelerin ve çocukların gelmesi beklenmiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri duruşmaya katılacak.

    3

    Çok sayıda STK ve siyasi parti temsilcisi Karaman’da olacak. “Vakfımızın bir sorumluluğu yok” diyen Ensar Vakfı Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu da “mağdur” oldukları gerekçesiyle müdahillik dilekçesi verdiklerini açıkladı.

    4

    CMK GEREĞİ AVUKAT ATAMASI YAPILDI

    5 mağdur çocuğun avukatlığını üstlenen Karaman Baro Başkanı Avukat Oktay Yılmaz “Yaşanan korkunç olayın ilk duruşması yapılacak. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Ben mağdur 5 çocuğun avukatlığını yapacağım.

    5

    Diğer mağdur çocukların da avukatı olarak İstanbul’dan 5 avukatın duruşmaya katılacağı yönünde bilgi aldık. Duruşmalar kapalı oturum olarak gerçekleşecek” bilgisini verdi. Muharrem B.’nin savunmasını Karaman Barosu’ndan hiçbir avukatın kabul etmediğini de ifade eden Yılmaz şunları dedi:

    6

    “Avukat arkadaşlarımız doğal olarak böylesi iğrenç bir olayda sanığın yanında değil karşısında yer almak istediler. Ancak CMK gereği biz bir avukat arkadaşımıza bu görevi verdik. Kendisi kabul etmedi. 2 gün boyunca süren ikna çabalarımız sonucunda zorunlu olarak kabul etti” dedi.

    7

    AKIL SAĞLIĞI YERİNDE

    Savcılık aşamasında rahatsız olduğunu dile getiren Muharrem B. savcılığın talebi üzerine Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gönderilmişti. Muharrem B.’nin akıl sağlığının yerinde olduğuna dair rapor çıkmıştı.

    8

    VALİLİKTEN YASAKLAMA

    Karaman Valiliği de duruşma nedeniyle, davanın devam ettiği süre boyunca Karaman il sınırları içerisinde her türlü toplanma, basın açıklaması, toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma vb. etkinliklerin yasaklandığı resmi internet sitesinden duyurdu.

    9

    Duruşma nedeniyle polisin, kentin girişinde kontrol noktası oluşturup kente giren ve çıkanların kimlik kontrolünü yapacağı öğrenildi.

    10

    Çevre illerden de takviye polis ve TOMA getirilirken, adliyenin çevresindeki caddelerin kapatılacağı, adliyenin otoparkna hiçbir araç alınmayacağı, adliyeye başka bir işlem için gelenlerin de tek tek arama noktalarında üst aramasından geçirilerek içeri alınacağı belirtildi.

    11

    Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün sadece Muharrem B.’nin yargılanacağı davanın görüleceği kaydedildi.

    12

    ARAŞTIRMA KOMİSYONU ÜYELERİ TAMAM

    Karaman’da çocuklara yönelik cinsel istismarların ortaya çıkması üzerine TBMM’de kurulan Araştırma Komisyonu’nun üyeleri belirlendi. Komisyon yarın toplanıp çalışmalarına başlayacak. Başkanlığına AK Parti’den Yılmaz Tunç’un seçilmesi beklenen komisyonun üyeleri şöyle:

    13

    AK Parti: Hatice Dudu Özkal, Jülide Sarıeroğlu, İsrafil Kışla, Yılmaz Tunç, Fatma Benli, Erkan Kandemir, Mehmet Metiner, Yusuf Beyazıt, Ayşe Sula Köseoğlu. CHP: Burcu Köksal, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Mehmet Bekaroğlu, Mustafa Hüsnü Bozkurt. MHP: Deniz Depboylu.HDP: Filiz Kerestecioğlu Demir.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ