Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Üniversitelerde 10 bin Suriyeli öğrenci okuyor

    Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye'de yükseköğretimde 10 bin civarında Suriye uyruklu öğrencinin okuduğunu belirterek, "Suriyeli öğrencilerin dışında, Türkiye'de bugün 100 bin civarında uluslararası öğrencimiz mevcut. Artık bütün üniversitelerimizde, özellikle rehberlik hizmetleri açısından uluslararası ofislerin kurumsal ve zorunlu hale getirilmesini hedefliyoruz." dedi.

    Vakıf Üniversiteleri Birliği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "EDU SUMMIT" Eğitim Zirvesi, Taksim InterContinental Otel'de gerçekti.

    Zirvede konuşan Saraç, Türkiye'nin Avrupa'da yükseköğretim alanında öğrenci sayısı açısından 2. büyük ülke olduğuna dikkati çekerek, ülkede yükseköğretimdeki uluslararası öğrenci sayılarına bakıldığında rakamın 100 bini aştığını kaydetti. Türkiye'ye en fazla öğrenci gönderen ülkelerden bahseden Saraç, sıralamada ilk sırada Azerbaycan'ın yer aldığı daha sonra Türkmenistan, Suriye, İran, Yunanistan ve Afganistan'ın geldiğini açıkladı.

    "YABSİS ADLI YENİ BİR UYGULAMAYI SİSTEME KOYDUK"

    Türkiye'de yükseköğretimdeki yabancı öğrencilere ilişkin bilgiler veren Saraç, şunları kaydetti:

    "UNICEF'in 'Suriye'nin Kayıp Nesli' olarak değerlendirdiği bu gençleri, eğitmenin gayreti içinde olmayı, Yükseköğretim Kurulu'nun görevleri arasında görüyoruz. Yoğun göçler ve mülteciler, Türkiye'yi her geçen gün artan bu nüfustaki gençlerin eğitimi ile ilgili ciddi bir meydan okuma ile karşı karşıya bırakıyor. Bugün, Türkiye yükseköğretiminde 6 bin 500'ü erkek 3 bin 500'ü de kız olmak üzere 10 bin civarında Suriye uyruklu öğrenci okuyor. Bu öğrenciler, İstanbul ve Ankara'nın dışında Kilis ve Gaziantep başta olmak üzere Kahramanmaraş, Adıyaman, Adana ve Osmaniye'deki üniversitelerimizde eğitimlerini alıyorlar. Suriyeli öğrencilerin dışında, Türkiye'de bugün 100 bin civarında uluslararası öğrencimiz mevcut. Artık bütün üniversitelerimizde özellikle rehberlik hizmetleri açısından uluslararası ofislerin kurumsal ve zorunlu hale getirilmesini hedefliyoruz. Uluslararası alandan akademisyenlerin üniversitelerimizde görev alabilmesini kolaylaştırmak amacıyla da YABSİS adlı yeni bir uygulamayı sisteme koyduk. Hemen ilk haftada 5 binin üzerinde CV sistemde yer aldı. Bu akademisyenlerin uluslararası başarımızda önemli rol alacağını düşünüyor ve konuyu ciddiyetle takip ediyoruz."

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ