Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK TV

AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal, 15 Temmuz darbe girişiminin ardında Fethullah Gülen'in olduğunu vurgulayarak, "ABD tarafından korunan, kullanılan bir örgüt var. FETÖ'yü maşa olarak kullanan bir ABD var. Bu çok açık. Fethullah Gülen zavallı bir insan. Zavallı bir maşa" dedi.

AK Partili Aydın Ünal, HABERTÜRK TV'ye konuştu. 

Ünal, FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasının emniyet, yargıdan farklı olduğunu söyleyerek, "FETÖ'nün TSK'daki yapılanması biraz daha farklı. Diğer yerlerde örgütlenmelere benzemiyor. 1984 yılında, benim bir ilkokul arkadaşım bir aylığına Fethullah Gülen evlerinde kaldı sonra Kuleli Askeri Lisesi sınavlarına girdi ve büyük derece elde edilerek okula girdi. O zaman 'Bütün soruları elimize verdiler' demişlerdi. 1-2 sene sonra Kuleli öğrencilerine operasyon düzenlendi. Bir kısmı atıldı ama bir kısmı içeride kaldı" dedi. 

AYDIN ÜNAL KİMDİR?

Örgütün daha sonra taktik değiştirdiğini ve gizli şekilde hareket ettiğini belirten Ünal, "TSK'da gizlilik içinde ilerlendi, 'İçki için, kışlada namaz kılmayın' gibi talimatlar verildi" ifadelerini kullandı.

"TSK'da operasyon yapmaya giriştiğiniz zaman karşınızda ne bulacağınızı bilmiyordunuz. Bu sadece FETÖ ile ilgili değil" diyen Ünal, Gülen'in arkasında ABD olduğunu belirterek şunları söyledi:

"O sadece araç arkasında çok büyük güç var. Cumhurbaşkanımız bunu üst akıl olarak ifade ediyordu. ABD tarafından korunan, kullanılan bir örgüt var. FETÖ'yü maşa olarak kullanan bir ABD var. Bu çok açık. Fethullah Gülen zavallı bir insan. Zavallı bir maşa. FETÖ örgütü 70'lerden itibaren çok aşırı büyüdü. Ekonomik olarak büyüdü. Bunu cemaat olarak yapabilecek bir örgüt değil."

AK Partili Aydın Ünal, Gülen'in ABD için artık kullanışlı olmadığı belirterek, "ABD'nin artık Gülen'i elinde tutma gibi derdi yok. Elverişli bir araç değil. MİT TIR'ları meselesinden sonra hala kullanışlı bir örgüttü. Artık kullanışlılığı kalmadı. ABD'nin Gülen'i korumasının ağır bir fatura olacağını düşünüyorum. ABD'nin adım atacağını düşünüyorum. Niye beslesin, niye tutsun?" diye konuştu.