Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Merkez Yüreğir İlçesi Çırık Mahallesi'nde oturan Bekir Uğurkök'ün sahibi olduğu çiftlik, 9 Eylül'de kimliği belirsiz kişilerce yakıldı. Yaklaşık 3 bin dönümlük arazi üzerine kurulu olan çiftlikte maddi hasar meydana geldi.

2 ayrı çiftliği olduğunu belirten Bekir Uğurkök ifadesinde, "Bunlardan birinde Rıfat, diğerinde ise oğlu Ramazan S. bekçilik yapıyor.

Olaydan 2 gün önce gizli numaradan arayan bir kişi, '3 milyon lira haraç vereceksin. Yoksa seni bitiririz' diye tehdit etti. Ama ben bu güne kadar yasa dışı olaya karışmadığım için önemsemedim" diyerek çiftliğini yakanlardan şikayetçi oldu.

Bekir Uğurkök'ün ifadesi üzerine polis, bekçileri gözaltına aldı. Baba Rıfat S. ifadesinde, "Olaydan 3 saat önce bilmediğim bir numaradan cep telefonum arandı.

Arayan kişi, 'Oğlunu kaldırmaya gideceğiz. Sıra sana da gelecek. Aklın varsa, Bekir Ağa için bir cıvata bile sıkmazsın' dedi. Ben de korkup oğlumu uyardım. Kendisine dikkat etmesini söyledim. Birkaç saat sonra da çiftliğin yakıldığı haberi geldi. Kim yaptı, neden yaptı bilmiyorum" dedi.

Ramazan S., olay sırasında çiftlikte olmadığını, kardeşi Gökhan, arkadaşları ile balık tutmaya gittiklerini ileri sürdü. Bekir Uğurkök ile Rıfat S.'nin aynı telefondan arandığını tespit eden polis, hattın sahibini bulmak için çalışmasını genişletti.

Ekiplerin yaptığı araştırmada, yasa dışı iddia oynatmak için kullanıldığı saptanan hattın sürekli el değiştirdiği ortaya çıktı. Çırık Mahallesi çevresindeki güvenlik kamerası kayıtlarını toplayan polis, olaydan kısa süre önce bir traktörün çiftliğe doğru gittiğini, yangından kısa süre sonra da döndüğünü saptadı.

2 KİŞİ TUTUKLANDI

Elde edilen bilgiler doğrultusunda çiftlikte bekçi olan Ramazan S. ile babası Rıfat S.'nin yanı sıra kardeş Gökhan S., arkadaşları Necati B., Bilal T., Murat A., İsmail T., Mehmet Emin T. gözaltına alındı. Çiftliği yakanların da Murat A., Necati B. ve Bilal T. olduğu ortaya çıktı.

Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen Necati B. ile Bilal T. tutuklandı, 6 zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

DHA