Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu'na bilgi verdi. Önemli açıklamalar yapan Koşaner, kendi görev döneminde FETÖ'nün ordu içerisindeki faaliyetlerinen haberdar olduklarını ve bunlardan endişe duyduklarını ifade etti. 

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek başkanlığında toplanan, 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, eski Genelkurmay Başkanı Koşaner'i dinledi.

"Böyle bir olay olacağını aklımızdan geçirmezdik"
Koşaner yaptığı kısa açılış konuşmasında, kendi görev döneminde FETÖ'nün ordu içerisindeki faaliyetlerinen haberdar olduklarını ve bunlardan endişe duyduklarını ifade etti. Işık Koşaner, "Bu olayların nihai bir amacı olduğunu biliyorduk, bunlardan şüphemiz yoktu. Ancak endişelerimiz 15 Temmuz gibi bir olay olacak gibi değildi. Böyle bir olay olacağını aklımızdan geçirmezdik" dedi.

ERGENEKON VE BALYOZ DAVALARI 

FETÖ'nün ordu içine sızmasını konusunda açıklama yapan Koşaner, "Yetkili makamlara gelmesi sahte bilgi ve belgelerle açılan davalar sayesinde TSK'nın önemli kadrolarının tasviyesiyle mümkün oldu" diyerek Ergenekon, Balyoz, Andıç ve askeri casusluk davalarını işaret etti.

"Bu davaların tek bir amacı vardı" diyen eski Genelkurmay Başkanı, "TSK'nın itibarını sarsmak ve istedikleri personeli uzaklaştırmak ve kendilerine yer açmak" diye konuştu.

Hükümetten bu davalarda yargılanan subayların tutuksuz olmasını istediklerini vurgulayan Koşaner, "Bundan yeteri kadar başarılı olamadık" diyerek, FETÖ'nün başarıyla TSK'ya sızdırdığı personelin yükselişinin engellenemediğini söyledi, "Maalesef bunda da başarılı oldu" ifadelerini kullandı. (HABERTÜRK TV)

HÜSEYİN GÜLERCE: FEHMİ KORU UÇAKTAYKEN, GÜLEN'İN BEDDUASU YAYINLANDI

Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Gülerce, "Beddua bir 25 Aralık ültimatomuydu. Koru, arabuluculuk için Pensilvanya'ya giderken, Gülen 25 Aralık talimatını verdi" dedi.

TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu'nda Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Gülerce dinlendi. Hizmet hareketinde kendi isteği ile yer aldığını belirten Gülerce, kendisinin faaliyetlerinin hizmet kapsamında olduğunu ifade ederek, "İktidar 'dağın öbür tarafını göremedik, sizde bunların terör örgütü oldukları ortaya çıktıktan sonra işbirliği yaptınız' diyor. Herkes birbirine sanki burası gerçeği ortaya çıkarmak için bilgilendirme yeri değil de, iktidar ve muhalefetin bilek güreşine tutulduğu yer, tuttuğu yer gibi görüyor. Bu şekildeki bakış açısıyla bir yere varamayız. Bir gerçeğin ortaya çıkmasını istiyorsak herkes eteğindeki taşı dökmelidir. İktidar, hükümet, Anayasal kurumlar nasıl fark etmedi? Halbuki ortada askerdeki yapılanma asıl fark edilmedi. Ortada en ileri istihbarat örgütlerinde olmayan çok gizli yapılanma var" ifadelerini kullandı.

Gülerce, Fetullah Gülen'in 1999 Mart ayından itibaren emniyet, asker ve yargı içine sızmaya başladığını söyledi.

Emekli bir yarbaydan öğrendiği bilgileri aktaran Gülerce, "Bir buçuk yıl önce bir yarbaydan öğreniyorum. 'Biz nereye tayin olsak biz her hafta birliğimizde olan biten her şeyi abimize rapor olarak veriyorduk. Asayiş toplantılarına katılıyordum. Asayiş toplantılarını abime rapor ediyordum'. Şimdi çıktı Pensilvanya'ya nasıl haber edildiği. Bütün askeri birliklerden Pensilvanya'daki merkeze aktarılıyordu" şeklinde konuştu.

Fetullah Gülen'in 1999 Mart ayından itibaren emniyet, asker ve yargı içine sızmaya başladığını söyleyen Gülerce, "Lisansüstü ve doktora için Amerika'ya gidenleri araştırın. Yargıdaki insanların önleri açılsın diye Amerika'ya gönderiliyordu. Türk Hava Yolları uçuş lisesini araştırın. Amerika'ya giden yargı mensuplarına bakın, tutuklanan isimleri bulacaksınız" diye konuştu.

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün 2004 yılında Milli Güvenlik Kurulu toplantısında hükümeti uyardıkları sözlerine ilişkin olarak ise Gülerce, "Hükümet Silahlı Kuvvetler'deki FETÖ yapılanmasını çözmek için ne yapabilirdi? Bunu siz takip edin. Hükümet takip edemezdi. Hükümetin istihbaratı yok. Silahlı Kuvvetler'in kendisiydi. Fakat ona da kabahat bulmuyorum. Şimdiki Genelkurmay Başkanı nasıl emir subayını bilemediyse, bu işle en çok mücadele eden Cumhurbaşkanı altı yaverinin beşini bilemediyse" dedi.

Fetullah Gülen'in işgal projesinin Fem Dershanesi ile başladığını belirten Gülerce, şunları söyledi:

"IQ'su en yüksek öğrencileri tespit ettiler. En zeki öğrencileri buluyorlar, en iyi şekilde yetiştiriyorlar. Bu öğrenciler Boğaziçi, ODTÜ gibi okulları tercih edebilecekken askeri liseleri tercih ediyorlar."

Gülerce, açıklama yaptıktan sonra milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Gülerce, CHP ile ilgili, "Cemaat kapı kapı dolaşarak CHP'ye oy istedi. Bülent Keleş" iddiasında bulundu.

Zaman Gazetesi'nden ayrılmasına ilişkin soru üzerine Gülerce, "Mobing uygulandı. Ekrem Dumanlı benim yazılarımı ikiden bire indirdi. 2009-2013 yılları arasında telefonlarım dinlenmiş. MİT müsteşarının soruşturma kapsamında çağrılmasını yadırgamadım. Beş gün sonra 12 Şubat 2012'de Büşra Erdal'ın analizi çıktı. Başlık, 'Savcılar bugüne kadar hep haklı çıktı'. Bu başlık Fetullah Gülen'den habersiz çıkmaz. Savcılara sahip çıkarak hükümete savaş açıyor. Devamı 17-25 Aralık, bana karşı mobing uygulandığını gördüm. 25 Aralık'ta bu bir siyasi darbedir dedim, programı yayından kaldırdılar. 14 Mayıs'a kadar insanları ikna etmeye çalıştım" cevabını verdi.

Darbe Araştırma Komisyonu'na 17 Aralık operasyonu sonrasında Fetullah Gülen'den getirdiği mektubu anlatan Fehmi Koru ile ilgili soru üzerine Gülerce, "Koru, 'Cemaatle hükümet arasındaki çatışmadan bulunduğum konum itibariyle etkilendim' diyor. Halbuki Fehmi Bey'in bu yazısından sonra Osman Şimşek bir tweet attı; 'Cumhurbaşkanı bize bir elçi göndermek istedi, Hocaefendi kabul etti'. Bunların hangisi doğru? Fehmi Koru uçaktayken Gülen'in bedduası yayınlanıyor. Gülen'i bitiren olay bu bedduasıdır. Beddua bir 25 Aralık ültimatomuydu. Koru arabuluculuk için Pensilvanya'ya giderken, Gülen 25 Aralık talimatını verdi" değerlendirmesini yaptı.

Bu arada, Gülerce dinlenmeden önce Komisyon Başkanı Reşat Petek ve CHP milletvekilleri arasında usul tartışması yaşandı. (İHA)

NEDİM ŞENER: DARBE GİRİŞİMİ İÇİN TİYATRO DİYENLER BU İŞİN FAİLİDİR, ZİHNEN VE FİİLEN İÇİNDE

Gazeteci yazar Nedim Şener, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, "Askerlerin ifadelerini görüyoruz, tiyatro ifadesi geçmiyor, hiçbiri 'biz Erdoğan ile, hükümet ile anlaştık' demiyor. Tiyatro savunmasına giren bu işin failidir, zihnen ve fiilen içindedir." dedi.

"Hrant Dink cinayeti ve İstihbarat Yalanları" adlı bir kitap yazdıktan sonra hayatının tamamen değiştiğini, tehditler almaya başladığını söyleyen Şener, "Karşımda polisleri değil, FETÖ'cüleri buldum. AKP'lileri kızdıracak çok kitap yazdım ama böyle tehditler, esrarengiz telefonlar almamıştım, tutuklanma endişesi yaşamamıştım. Erdoğan ile cemaatin kavgasının tohumunun Hrant Dink cinayeti olduğunu düşünüyorum. 7 Şubat 2012 MİT krizi, 3 bakanın karıştığı yolsuzluk operasyonları da FETÖ darbe girişiminin devamıdır." diye konuştu.

"TİYATRO İDDİASI, SAVUNMA İFADESİ"

FETÖ'nün ana soruşturmalarının son derece sağlıklı yürütüldüğünü aktaran Şener, Fetullah Gülen'in darbe girişimine "tiyatro" diyenlerin iddialarına ilişkin ise "Bu bir savunma ifadesidir. Askerlerin ifadelerini görüyoruz, tiyatro ifadesi geçmiyor, hiçbiri 'biz Erdoğan ile hükümet ile anlaştık' demiyor. Tiyatro savunmasına giren bu işin failidir, zihnen ve fiilen içindedir." dedi.

Şener, Fetullah Gülen'in kendi örgütü içinde de güvenirliliğini yitirmeye başladığını belirterek, "Son zamanlarda videolarındaki o saçma sapan konuşmaları, örgütü tekrar toparlamaya çalışmasıdır." ifadesini kullandı.

Fetullah Gülen'in ABD'de kalış şeklinin CIA'nın bir operasyonu olduğunu anlatan Şener, "Dünyaya ve Türkiye'ye büyük bir oyun oynuyorlar. Her gün videolar önünde 'Fetullah Gülen' denilen bir şizofrenik yapı, bize sanki bütün örgütü 'o temsil ediyormuş' görüntüsü veriyor; hayır. Beyaz Saray ile ABD Dışişleri Bakanlığı ile istihbarat örgütleriyle ilişkilerini yürüten bir sürü adamları var. Arkada bir laboratuvar var, başka türlü ayakta durmaları mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu.

"BÜTÜN SİYASİ PARTİ LİDERLERİ İYİ ŞEKİLDE KORUNMALI"

Darbenin ana hedeflerinden birinin Erdoğan'ın yok edilmesi olduğunu belirterek, bütün siyasi parti liderlerinin iyi şekilde korunması gerektiğini ifade eden Nedim Şener, şu ana kadar ihraç edilenlerin, edilmesi gerekenin yüzde 10'u kadar olduğunu kaydetti.

Komisyon üyelerine seslenen Şener, "Çok iyi niyetli olduğunuza eminim, dışarıda sizin yaptığınız çalışmaları takip eden FETÖ çetesi var, siz kavga ederseniz onlar kazanacaklar. Siyasi tartışmaları bir kenara bırakın, karşınızda FETÖ diye bir çete var." dedi. (AA)

HDP'LİLER KOMİSYONU TERK ETTİ

TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu'nda yaşanan tartışma üzerine HDP milletvekilleri salonu terk etti.

HDP milletvekilleri, 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu'nu terk etti. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak'ın gözaltına alınmasına ilişkin söz istedi. Komisyon Başkanı Reşat Petek'in söz vermemesi üzerine tartışma çıkarken, HDP milletvekilleri söz verilmemesine tepki gösterip salonu terk etti. Sancar'ın söz istediğini belirten HDP milletvekilleri, Petek'in söz vermesi gerektiğini söylediler.

Komisyon Başkanı Petek ise, iç tüzüğe uygun hareket ettiğini ifade etti. Komisyon Başkanvekili Selçuk Özdağ da, PKK ve FETÖ'yü araştıracaklarını söyledi.

KOMİSYON BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, komisyonda yaşanan gerginliğe ilişkin, "Bugünkü hakaret, provokasyon, komisyonumuzun çalışmalarını engelleme çalışmalarını kınıyorum" dedi.

TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı Petek, toplantıda yaşanan hadiseyle ilgili yaptığı açıklamada, HDP milletvekillerinin söz isteme talebi olduğunu hatırlatarak, "Engelleme girişimiyle karşı karşıya kaldık. Burada komisyon başkanı olarak toplantıyı yönetmem Anayasa ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzük hükümlerine göredir. Orada bulunan basın mensuplarımızın gözlemlediği ve görüntüye aldığı üzere şahsıma ve komisyon üyelerimize istinaden gerçekten hiçbir milletvekiline yakışmayacak biçimde 'darbeci' diyen, iftira eden sözcükler sarf edildi. Hatta oturduğum yere kadar gelerek, kulağımı patlatırcasına 'Siz darbecisiniz, darbeci başkansın. Gültan Kışanak'ın gözaltına alınma talimatını verdiniz' iftirası atıldı" ifadelerini kullandı.

Kışanak'ın gözaltına alınma talimatının komisyon devam ederken verildiğini söyleyen Petek, "Bugünkü hakaret, provokasyon, komisyonumuzun çalışmalarını engelleme çalışmalarını kınıyorum. Bu çalışmalara iştirak eden HDP milletvekili ve HDP milletvekillerinin tahrikar tutumlarını, hakaret ederek fiili pozisyon ve kavga çıkarma gayretlerini kınıyorum. Komisyonumuz Yenikapı uzlaşma ruhunu devam ettirerek, darbe girişiminin AK Parti'ye karşı değil, demokrasimize, milletimizin birlik ve beraberliğine yönelik kalkışma olduğunu, ülkemizi bölme, parçalama, dış güçlerin mandası ve güdümüne sokma girişimi olduğunun farkındayız" değerlendirmesini yaptı.

Kışanak'ın gözaltına alınmasına ilişkin soru üzerine Petek, yargı sürecine müdahale etmeyeceklerini ifade etti. (İHA)