Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ADANA'da 19 yaşındaki Cuma Poyraz, sevgilisi 24 yaşındaki Şeyha İpek'in eşi 35 yaşındaki Eyyüp İpek'i öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Azmettirici olarak yargılanan ölenin eşi Şeyha İpek ile 49 yaşındaki babası Alaattin Öz ise beraat etti.

Olay, Gülbahçe Mahallesi'nde 1 Ağustos 2015'de meydana geldi. Eyyüp İpek'in kalbinden bıçaklanarak öldürülmesi olayını araştıran polis, katil zanlısı olarak Cuma Poyraz'ı, cinayeti azmettirdiği iddiasıyla ölen Eyyüp İpek'in eşi Şeyha İpek ile babası Alaattin Öz'ü gözaltına aldı. Polisin yaptığı araştırmada, Bursa'da aşçı Eyyüp İpek'in aralarında anlaşmazlık bulunan eşi Şeyha İpek ve 2 çocuğunu Adana'daki ailesinin yanına gönderdi. Boşanma aşamasında olan çiftin, aile büyüklerinin araya girmesi ile yeniden barıştığı Eyyüp İpek de eşi ve çocuklarını tekrar Bursa'ya götürmek için Adana'ya geldiği belirlendi.

Ancak iddiaya göre eşinin Adana'da kaldığı süre içerisinde aynı mahallede oturan Cuma Poyraz ile ilişkiye başladığını öğrenen Eyyüp İpek, eşinin sevgilisi ile telefonda tartıştı. Konuşmak için bir araya gelen Eyyüp İpek ile Cuma Poyraz buluştukları sırada yeniden kavga etti. Cuma Poyraz, sevgilisinin kocasını kalbinden bıçaklayıp öldürdü.

KAMERA KAYITLARI İTİRAF ETTİRDİ

Yapılan operasyonla yakalanan Cuma Poyraz, ifadesinde suçlamayı kabul etmeyerek cinayet sırasında Adana'da olmadığını ileri sürdü. Olay anını gösteren güvenlik kamerası kayıtlarına ulaşan polis, zanlıyı teşhis etti. Cuma Poyraz ile Eyyüp İpek'in bir araya gelip konuşmaları, ardından da Cuma Poyraz'ın kurbanını göğsüne bıçağı saplama anı da kayıtlara yansıdı. Görüntüleri izleyen Cuma Poyraz, suçunu itiraf etti.

Katil zanlısı Cuma Poyraz ile cinayeti azmettirdiği iddia edilen Şeyha İpek tutuklandı. Adana 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde Cuma Poyraz hakkında kasten adam öldürme, Şeyha İpek ile tutuksuz yargılanan babası Alaattin Öz hakkında ise adam öldürmeye azmettirmek suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Azmettirici iddialarını kabul etmeyen Şeyha İpek tahliye edildi. Şeyha İpek'le yaklaşık 3 yıldan beri ilişkisi olduğunu ileri süren Cuma Poyraz mahkemede verdiği savunmasında şöyle dedi:

"Zaman zaman eşini ortadan kaldırmam yönünde beyanları oluyordu. Olay günü Eyyüp'le konuşmak istedim. Yanında oğlu vardı, küfür ederek beni kovdu 'akşam konuşuruz' dedi. Arkadaşlarımla içki içtik. Akşam buluşunca yine küfür etti. Elini beline atıyordu, 'seni öldüreceğim' dedi. Bıçağı çıkartıp bir kere sapladım. Şeyha, 'ya komşumun altınlarını çal boşanmak için bana para sağla, ya da eşimi öldür' derdi. Ben kabul etmeyince de 'sen nasıl sevgiden bahsediyorsun, ne hırsızlık yapıyorsun ne de öldürüyorsun' derdi."

Cuma Poyraz ile ilişkisini kabul eden Şeyha İpek ise, "Olaydan bir hafta önce Cuma ile ilişkimi bitirmek istedim ancak kabul etmedi. Kendisiyle eşimi öldürmesi konusunda konuşmadım onu azmettirmedim" dedi.

CEZADA İNDİRİM YAPMADI

Mahkeme heyeti, karar duruşmasında Cuma Poyraz'ı kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasını çarptırırken, herhangi bir ceza indirimi uygulamadı. Azmettirici olarak yargılanan Şeyha İpek ile babası Alaattin Öz ise delil yetersizliğinden beraat etti.

DHA