Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına ilişkin, "Bu Türkiye'nin küme düşmesi anlamına gelen bir anayasadır, anayasalar sadece hukuki metinler değildir. Anayasalar medeniyet tercihidir, nasıl bir medeniyet içerisinde yaşayacağız bunu yansıttığın metinlerdir, oraya baktın mı görürsün. Şimdi ilk kez Türkiye çağın ötesine yönelik anayasal düzenlemeler, hukuk düzenlemeleri yaptı." dedi.

Baykal, partisinin İzmir il başkanlığınca İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılı olduğunu anımsatarak, Çanakkale Zaferi'nin sadece Türkiye değil, dünya coğrafyasında tarihsel sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Çanakkale'de ülkeyi savunma anlayışı içerisinde verilen büyük mücadelenin dünya tarihinin akışını değiştirdiğini anlatan Deniz Baykal, "Vatan savunmasında milletimizin sergileyebileceği fedakarlığın sınırlı olmadığına dünya hayretle tanık olmuştur. Çanakkale'de milletimiz ölüme güler yüzle gitmiştir, gerdeğe girer gibi ölüme gitmiştir, onun değerini bilerek gitmiştir, hiçbir hesap yapmadan işin gereği neyse onu en güzel şekilde yapmıştır ve bütün dünya milletimize, bu bütün fedakarlık yeteneğine hayran kalmıştır. Çanakkale yüreğimizin zaferidir, komutanlarımızın zaferidir, Mustafa Kemal Atatürk'ün zaferidir." diye konuştu.

16 Nisan'da yapılacak halk oylamasında Türkiye açısından tarihi bir karar verileceğini bildiren Baykal, bir partiyi temsil etmek için değil, tüm ülkeyi ilgilendiren konuyu anlatmak üzere İzmir'e geldiğini vurguladı.

"ANAYASALAR MEDENİYET TERCİHİDİR"

1982 Anayasası'nın 17 kez değiştiğini bu değişikliklerin milletin egemenliğini, Meclisin üstünlüğü temelini esas aldığını belirten Deniz Baykal, darbe anayasalarının da buna saygı göstermek zorunda kaldığını ama 18'inci anayasa değişikliğinin dünyadaki 200 ülkesinin hiçbir yerinde bulunmadığını savundu.

Anayasa değişikliği paketine ilişkin eleştirilerde bulunan Baykal, "Bu Türkiye'nin küme düşmesi anlamına gelen bir anayasadır, anayasalar sadece hukuki metinler değildir. Anayasalar medeniyet tercihidir, nasıl bir medeniyet içerisinde yaşayacağız bunu yansıttığın metinlerdir, oraya baktın mı görürsün. Şimdi ilk kez Türkiye çağın ötesine yönelik anayasal düzenlemeler, hukuk düzenlemeleri yaptı." diye konuştu.

Cumhuriyeti kanıyla, canıyla kurup 100 yıl yaşatan insanlardan egemenlik ve yetkilerin alınmak istendiğine işaret eden Baykal, bu yönetme yetkisinin hiç kimseye verilmeyeceğini bildirdi.

"BU MEMLEKETİN EVLADI OLARAK TEŞEKKÜR EDERİM"

Vatandaşları başı dik bir şekilde 'Hayır' oyu kullanmaya çağıran Baykal, konuşmasına şöyle devam etti:

"Yaptığın her işe teşekkür ederim kardeşim, bu memleketin bir evladı olarak söylüyorum tünellerine, köprülerine hepsine teşekkür ederim. Bak şimdi de Çanakkale'de köprü yapıyorsun hayırlı olsun Türkiye'ye milletimize bununla hepimiz iftihar ediyoruz, ama sen bunları yapıyorsun diye milletin egemenliğini sana vermem, veremem. Senin onlara yapmana engel oluyor mu anayasa, bak bu anayasayla yapıyorsun, yapmaya devam et."

Halk oylamasından 'Evet' çıkması durumunda Türkiye'de ekonomik ve siyasi deprem yaşanacağını iddia eden Baykal, sandık başına giden herkesin 'Hayır' oyu kullanmasını istedi.