Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Elazığ il başkanlığının düzenlediği "Vefa Buluşması"nda konuştu. Daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'de halka hitap eden Yıldırım, "Kılıçdaroğlu'na 'Bir öz eleştiri yap, Dersim'i, Dersim'de yaşanan o vahşeti tekrar bir öz eleştiriyle bu ülkenin gündemine getirelim' dediğimizde adını bile anmaktan korkuyor" dedi.

Yıldırım'ın Elazığ'daki açıklamalarından satırbaşları:

"MİLLETE GÜVENMİYORLAR"

Tarihi bir değişikliğin arefesindeyiz. Bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm liderler bu anayasadan şikayet ettiler. 1 Kasım öncesi Kılıçdaroğlu da yeni anayasanın gerekli olduğunu meydan meydan dolaşıp söyledi. Sözler verdi. Ama seçim geçti, bilindik CHP unutkanlığı devreye girdi. Biz millete söz verdik. Sözümüzün de arkasında olduğumuzu gösterdik. Sadece MHP ile değil, CHP ile konuştuk. Şunu da söyledik, 'Bizim teklifimizi beğenmeyebilirsiniz. Her şeyin çözümü var, siz de bir teklif getirin. İkisini de Meclis'ten geçirelim, millete götürelim. Millete iki değişiklik sunalım' dedik. Ancak buna yanaşmadılar. Çünkü millete güvenmiyorlar.

"AKILLARI SIRA SON DAKİKADA ŞİRİN GÖZÜKEREK..."

Bunlar hiçbir zaman millete güvenerek yol yürümemişlerdir. CHP millet iradesi ile iktidar olmayı değil dayatmalardan kendine iş çıkarmanın arayışı içinde olmuştur. Meclis'e getirdik, kıyamet kopardılar. Milletin önüne getirmeye yetecek oylama yapıldı. Şimdi artık söz de karar da milletindir. İş bizden çıktı. Meclis'ten çıktı birden CHP kuzu gibi oldu. Sanki o Meclis'i birbirine katan CHP yok. Aklısıra milleti kandıracak. Millet sizin geçmişinizi bilir. Son dakikada şirin gözükerek milleti aldatacağınızı mı sanıyorsunuz? Her gün bir yalan. Erzurumlu Teyo Pehlivan duysa bunları pataklar. Efendim tek adam olacak... Bütün yetkileri elinden alacak... Bir gecede Türkiye'nin rejimini değiştirecek... Neler neler! 

"YİNE 'HAYIR' GELENEĞİNİ BOZMADILAR"

Dün akşam yine çıkmış, '18 yaşa ne gereği var' diyor. Bu gençlere 'Gelin oy verin seçin' diyorsunuz. Ama sonra 'Siz seçilemezsiniz' mi diyeceğiz? 'Askerlikten muaf olacak' diyorlar. Kadınları da yok sayıyor. Genç kızlara da siyaseti çok görüyorlar. Bunlardan hayır gelmez. Ne kadar güzel iş varsa bunlar 'Hayır' dediler. Yine geleneği bozmadılar. Milletimiz bunlara gereken cevabı verdi, yine verecek.

"DERSİM'İN ADINI BİLE ANMAKTAN KORKUYOR"

Elazığ'daki programının ardından Tunceli'ye giden Başbakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada da şu mesajları verdi:

"(Dersim olayları) Şimdi o günlerle yüzleşmek için 'Gelin bu ayıbı kaldıralım, geçmişin acılarını saralım' diye ana muhalefet partisine, onun Genel Başkanına, Kemal Kılıçdaroğlu'na 'Bir öz eleştiri yap, Dersim'i, Dersim'de yaşanan o vahşeti tekrar bir öz eleştiriyle bu ülkenin gündemine getirelim' dediğimizde adını bile anmaktan korkuyor. Bu toprakların çocukları belki onu Kemal Kılıçdaroğlu diye tanımayanlar olabilir. Çünkü doğduğunda Kemal Karakurt'tu, daha sonra soyadını da değiştirdi."

BATMAN MİTİNGİNİ KÜRTÇE BİTİRDİ

Batman'da da bir miting düzenleyen Yıldırım, halkı Kürtçe selamlayarak bitirdiği konuşmasında "Siyaset sandıkta yapılır, milletin arasında yapılır. Siyaset çukur kazmakla, binaları yıkmakla, kırsalda çocuk, genç, ihtiyar demeden insanları gözünü kırpmadan yok etmekle olmaz. Siyaset, milletin refahı için yapılır. Molotofkokteyliyle sokakları kana bulayarak, esnafa zorla kepenk kapattırarak siyaset olmaz" mesajını verdi.