Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Diyarbakır'da yolda yürüyen çifte saldıran Yekta Çiftçi'nin babası Nedim Çiftçi, saldırıya uğrayan çiftten özür diledi. Baba Çiftçi, "Ailem ve Yekta adına o arkadaşlardan özür diliyorum. Yekta son zamanlarda depresyondaydı. Tedavi için ne kadar uğraştıysak da ikna edemedik. Yekta'nın devlet eliyle tedavi görmesini istiyorum" dedi.

İHA'nın haberine göre; Merkez Yenişehir ilçesi Kooperatifler Mahallesi Şair Sırrı Hanım Sokak'ta geçtiğimiz günlerde yolda yürüyen çifte saldıran Yekta Çiftçi (23), yakalandıktan sonra çıkarıldığı mahkemece "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan tutuklanmıştı. Aynı sokakta bilgisayar yedek parça işi ile uğraşan Yekta'nın babası Nedim Çiftçi, yaşanan olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Yekta son zamanlarda depresyondaydı. Tedavi için ne kadar uğraştıysak da ikna edemedim. Amcasını çağırdım o da ikna edemedi. Dedesini köyden çağırdım onla konuşması etkili olur, hastaneye götürürüz diye yine ikna edemedik. Olayın bu aşamaya gelmesini hiç istemezdik. Çocuğumun devlet eliyle kontrol edilmesini ve bir hastane ya da rehabilitasyon merkezine yatırılıp tedavi görmesini istiyorum" diye konuştu.

"O ARKADAŞLARDAN ÖZÜR DİLİYORUM"

Oğlunun bir depresyon geçirdiğini ve toplumdan yavaş yavaş uzaklaştığını hissettiği için konuştuğunu aktaran baba Çiftçi, "Bu olaydan dolayı üzgünüz. Ailem adına, Yekta adına o arkadaşlardan özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

"KENDİMİ TOPARLARIM DİYORDU"

Aynı sokakta market işleten Recep Alan, Yekta ile karşı komşu olduklarını ve onu 10 yıldır tanıdığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Harika bir çocuktu. Yanımıza gelirdi muhabbet ederdik. O olaydan dolayı ben de üzgünüm. Şimdi halk bizi yanlış anlar ama Yekta öyle bir insan değildi. Yekta son zamanlarda kendisini arkadaş ortamından uzaklaştırmıştı. Eskisi gibi değildi. Yanımıza çağırıyorduk gelmiyordu. Arkadaşlarından, ailesinden uzaklaşmıştı. Tedavi olması için ikna etmeye çalıştık ama ben kendimi toparlarım diyordu hep."

Yekta'nın arkadaşı Delil Simpil ise, arkadaşının psikolojisinin son zamanlarda bozuk olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

"Son zamanlarda ne yaptığının farkında değildi. Bazen kendini bile tanımıyordu. Babası tedavi olmasını istiyordu ama hep kaçamak cevaplar veriyordu. Olay esnasında Yekta'nın olduğunu görünce karşı tarafa gidip Yekta'nın durumunu anlattık. Yekta o zaman pişmandı. Ne yaptığının farkında değil. Belki şu an olayı bile bilmiyor."