Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye kaçak yollardan doğum kontrol aleti olan 420 adet spirali sokmaya çalışan İranlı Morteza V.'nin "Kaçakçılığa konu eşyayı gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın ithal etmek" suçundan 10 yıla kadar hapsi istendi.

DHA'nın haberine göre, Morteza V. ifadesinde, spiralleri Türkiye'ye getirmesi için arkadaşlarının kendisine verdiğini belirterek, "Gümrüğe beyan edileceğini bilmiyordum. Pişmanım, suç olduğunu bilmiyordum" şeklindeki savunması da  iddianameye yansıdı.

İDDİANAMEDE OLAY ANLATILDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre olay şöyle oldu: Morteza V. (37) 28 Nisan 2017 günü İran'dan uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi. Gümrüklü salon içerisinde bulunan 'Gümrüğe tabi eşyam yoktur' anlamındaki yeşil hattı geçen şüpheli V., Gümrük Muhafaza Memurları tarafından usulüne uygun şekilde durduruldu ve beraberinde getirdiği valizler x-ray cihazına sevk edildi. X-ray cihazında şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine, yapılan kontrollerde valizler içerisinde çok miktarda spiral tespit edildi.  İranlı V. gözaltına alındı, 42 bin 126 TL değerinde olduğu tespit edilen 420 adet kaçak spirale de el konuldu.

"PİŞMANIM, SUÇ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM"

Morteza V. ifadesinde "İnşaat işi yapıyorum. Türkiye'ye altıncı gelişim. Turist olarak geldim. Bahsi geçen eşyalar bana ait değil, arkadaşlarım Türkiye'ye getirmem için bana verdi. Bunlar için hiçbir ücret ödemedim. Bu eşyaları beni Türkiye'de  karşılayacak olan arkadaşlarım alacaktı. Gümrüğe beyan edileceğini bilmiyordum. Pişmanım, suç olduğunu bilmiyordum" dedi. V., ifadesinin ardından savcının talimatıyla da serbest bırakıldı.  

10 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Soruşturmayı tamamlayan savcılık, şüpheli Morteza V. hakkında "Kaçakçılığa konu eşyayı gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın ithal etmek" suçundan 1,5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. İddianame kabul edilirse şüpheli Morteza V. önümüzdeki günlerde Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.