Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Alanya ilçesindeki orman ve makilik yangınlarına ilişkin, "Şu anda stabil, soğutma çalışmaları azami ölçüde devam ediyor ancak rüzgar var, inşallah yeni bir sıçrama olmadan kontrol altına alırız." dedi.

Alanya ilçesindeki Sapadere Kanyonu'nda dün sabah başlayarak rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangın, Gazipaşa ilçesi sınırlarına kadar ilerledi. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, söndürme çalışmalarında seferber oldu, yakın il ve ilçelerden uçak, helikopter ve arazöz ile itfaiye araçları sevk edildi.

Yangınlara havadan ve karadan müdahale gece boyu devam etti, çalışmalar sırasında aralarında itfaiye erleri ve orman işçilerinin de bulunduğu 10 kişi hafif yaralandı. Yaralılar, Alanya Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edildi. Bölgede, rüzgarın şiddetiyle büyüyen yangın nedeniyle bir mahalle tamamen boşaltıldı, 10'a yakın ev zarar gördü.

Sabah saatlerinde de Alanya ilçesi Kargıcak Mahallesi'ndeki villaların bulunduğu bölgede çıkan yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmaları başlatıldı. Havadan ve karadan müdahaleyle söndürülen yangında 2 villa ve bir ev kullanılamaz hale geldi, bir villa, muz ve meyve bahçesi ile seralar zarar gördü.

Bölgede tatil yapan turistler ve yerleşik yabancılar da hortumlarla su sıkıp kovalarla su taşıyarak, söndürme çalışmalarına destek oldu. Manavgat ve Gündoğmuş ilçelerinde çıkan yangınlar da ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü.

"RİSK DEVAM EDİYOR"

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, yaptığı açıklamada, Sapadere Kanyonu'ndaki yangını stabil hale getirdiklerini ancak riskin devam ettiğini söyledi.

Bölgedeki rüzgarın en büyük tehdit olduğuna dikkati çeken Karaloğlu, "Şu anda stabil, soğutma çalışmaları azami ölçüde devam ediyor ancak rüzgar var, inşallah yeni bir sıçrama olmadan kontrol altına alırız. 10 hafif yaralımız var, ihtiyaten boşalttığımız evler var. Bunun dışında önemli bir durum yok çok şükür. Bizim odaklandığımız tek şey yangını tamamen kontrol altına alabilmek." diye konuştu.

Karaloğlu, Manavgat ilçesinde sabah saatlerinde trafodan çıkan yangının ahırlara sıçradığı yönünde bilgi aldığını ve ekiplerin müdahale ettiğini anlattı.

"EKİPLER ANAMUR'A KAYDIRILACAK"

Yangına müdahale konusunda devletin bütün imkanlarının seferber edildiğini vurgulayan Vali Karaloğlu, şunları kaydetti:

"Diğer bölgelerden destek aldık, bu çok da etkili oldu. Orman Genel Müdürlüğümüzün bir yangın eylem planı mevcut. Bu plana göre bir orman bölge müdürlüğünün sınırlarında tehlikeli görülen yangına hemen komşu bölge müdürlükleri destek veriyor. Yoksa Antalya olarak bizim 7 helikopterimiz, 4 uçağımız yok ama yangına Mersin bölgeden yaptığımız takviye ile bu kuvvet büyük katkı sağladı.

Şimdi burasını stabil hale getirmiş durumdayız, Mersin'in Anamur ilçesinde yeni bir yangın başlamış. Muhtemelen buradaki kuvvetleri oraya kaydıracağız."