Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Merve Kavakçı’nın ödenmeyen maaş ve emeklilik hakları için karar!

    TBMM Başkanlığı, büyükelçi olarak atanan Merve Kavakçı’ya, milletvekilliğini kaybettiği 16 Mayıs 1999 ila Fazilet Partisi’nin kapatıldığı 22 Haziran 2001 arasındaki milletvekili maaşını faizsiz ödeme kararı aldı. 71 bin TL civarındaki bu para için ödeme emri çıkarıldı.

    EMEKLİLİK HAKLARI DA VERİLECEK

    Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz'ın haberine göre; TBMM Başkanlığı, Kavakçı’ya emeklilik haklarını da verecek. Geriye doğru borçlanması gereken Kavakçı’nın faizin yanı sıra bugüne kadarki belgelendireceği sağlık harcamalarını istemesi halinde ise TBMM’ye 2 milyon TL’ye kadar ek yük çıkabileceği hesaplanıyor. TBMM Başkanlığı’nın Kavakçı’ya ödenecek maaşın hangi yönteme göre hesaplanacağı konusundaki sorusuna da Sayıştay açıklık getirdi. Sayıştay, faiz ödenmesini istemesi halinde Kavakçı’nın mahkemeye gidebileceğini belirtti.

    REKLAM

    Kavakçı’nın geriye doğru borçlanması halinde emeklilik hakkını kazanabileceği tespiti de yapıldı. Kavakçı geriye doğru borçlanırsa emekli milletvekillerine ödenecek aylık yaklaşık 10 bin TL maaş alabilecek. Kavakçı ve ailesi artık, milletvekillerinin yararlandığı sağlık hizmetlerinden yararlanacak. VIP salonlarını kullanabilecek, TBMM misafirhanelerinde kalabilecek. Eski milletvekili sıfatını taşıyan kart ve Meclis’e giriş kartları verilecek. Kendisi ve ailesi için kırmızı pasaport çıkarılacak.

    CHP'Lİ TANAL'DAN MERVE KAVAKÇI TEPKİSİ

    CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Başkanlığının, vatandaşlığı iade edilen ve Malezya'ya büyükelçi olarak atanan Merve Kavakçı'ya milletvekilliğinin düşürüldüğü yıllar için tazminat ödenmesi kararına ilişkin, "Meclis Başkanlığı görevini kötüye kullanmaktadır. Anayasal suç işlemektedir. TBMM kimsenin babasının çiftliği değildir." dedi.

    Kavakçı'nın o yıllarda ABD vatandaşı olduğunu ve bu nedenle milletvekilliğinin düşürüldüğünü anlatan Tanal, "Seçilme yeterliliği olmadığı halde seçildiği için milletvekilliği düştü. Eğer bir kişi vatandaşlıktan çıkmışsa ve milletvekilli seçilmişse biz buna hukukta yokluk deriz ve milletvekilliğinin hiçbir hakkını elde edemezsiniz. Milletvekilliği kanunu ve anayasamızı hükümleri bu şekildedir. Eğer bu karar böyleyse Meclis Başkanlığı görevini kötüye kullanmaktadır. Anayasal suç işlemektedir. TBMM kimsenin babasının çiftliği değildir." diye konuştu.

    Hukuk devletinde kişiye özgü kanun uygulanmayacağını bildiren Tanal, kararın doğru ve yerinde olmadığını bildirdi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ