Türk Silahlı Kuvvetleri Çukurca ve Yüksekova’da 24 askerin şehit edilmesinin ardından kaçan teröristleri yakalamak ve kamplarını dağıtmak üzere Kuzey Irak’a girdi.

5 bine yakın asker PKK’lıların kaçış güzergâhı olarak kullandığı Kazan Vadisi ile Irak sınırının 5 kilometre derinliğini kapsayan bir çember oluşturdu. Diyarbakır’dan kalkan Savaşan Şahinler de PKK kamplarına bomba yağdırarak teröristlerin kaçış ve destek yollarını kesti. 2008 yılı Şubat ayındaki “Güneş Harekâtı”ndan 3.5 yıl sonra sınırın beş noktasından girilerek başlatılan kara harekâtına profesyonel askerlerden oluşan, toplam 22 Jandarma Özel Harekât, Özel Kuvvetler ve komando taburu katılıyor.

Genelkurmay Başkanlığı’nın ‘kara harekâtı’ açıklaması, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin yeğeni, KDP Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani’nin Ankara’da temaslarda bulunduğu saatlerde geldi.

KRİTİK NOKTA VAN
Kuzey Irak'a yapılan operasyonda Van kritik bir öneme sahip çünkü Van'da Asayiş Jandarma Kolordu Komutanlığı var. Bu komutanlık hem operasyonlara katılan askerlerin bağlı olduğu birlik hem de operasyonların taktik kısmı da buradan yönlendiriliyor. Üstelik operasyonlara katılan askerlerin lojistik desteği de yine Van'dan sağlanıyor.

Genelkurmay açıklamasına göre, operasyonlar hem sınır ötesinde hem de ülke sınırlarımız içerisinde devam ediyor. Yurt içindeki operasyonların özellikle Hakkari ve Şırnak'ta yürütüldüğü belirtiliyor.   

Operasyonlara 10 binden fazla asker katılıyor.

TSK'NIN AÇIKLAMASI
TSK açıklamasında, Kuzey Irak'ta 5 ayrı bölgede 22 taburla hava destekli harekatın başladığını bildirdi.

TSK açıklamasında ayrıca, Hakkari Çukurca'da gerçekleşen terör saldırısı sırasında bölgeye İnsansız Hava Uçakları (İHA) sevk edilmesinin emredildiğini ancak kötü hava şartları endeniyle Batman'dan havalanamadıklarını da bildirdi.

TSK'nın internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamanın satır başları şu şekilde;

HAKKARİ ÇUKURCA'DAKİ SALDIRI
TSK 14 maddeden oluşan açıklamasının ilk 5 maddesinde saldırının nasıl gerçekleştiğini ve neler yaşandığını anlatıyor.

" - 19 Ekim 2011 saat 01.00 civarında bir grup bölücü terör örgütü mensubu tarafından, Çukurca İlçe J.K.lığı ile Çukurca yakın emniyet unsurunun konuşlandığı Asayiş Tepesi, Polis ve Jandarma lojmanları, Kavuşak, Barakambi Tepe, Keklikkayası Tepe, Baski Tepe, Han Tepe ve Gazi Tepe üs bölgeleri olmak üzere sekiz ayrı bölgeye eş zamanlı olarak silahlı saldırıda bulunulmuştur.

- Saldırı haberinin öğrenilmesi üzerine Hakkâri’deki Kobra helikopterleri, ambulans helikopterleri ve uçarbirlik harekâtı için Skorsky genel maksat helikopterleri hazır edilmiştir. Ayrıca bölgeye İnsansız Hava Aracı (İHA) sevk edilmesi emredilmiş, ancak İHA kötü hava şartları nedeniyle Batman’dan havalanamamıştır. Hava şartlarının düzelmesi ile birlikte, İnsansız Hava Aracı saat 15.26 dan itibaren Çukurca bölgesinden görüntü aktarmaya başlayabilmiştir.

- Saat 01.48 de bir Kobra kolu (2 Kobra helikopteri) ve iki Skorsky helikopteri, bir Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Timi ve bir Polis Özel Harekât (PÖH) Timi ile birlikte olay bölgesine intikale başlamış, intikali müteakip bölgedeki terörist hedefleri ateş altına almıştır. Bu kobra helikopterleri yakıt ve mühimmat ikmali için bölgeden ayrılırken saat 03.07 de Şırnak’ta bulunan diğer bir Kobra kolu ve bir Skorsky helikopteri bölgeye intikal ettirilmiş, saat 04.55’e kadar bölgedeki terörist hedeflerinin ateş altına alınmasına devam edilmiştir.

- Saldırıya uğrayan sekiz bölgede, bölücü terör örgütü mensuplarına derhal ateşle karşılık verilmiş, ayrıca saat 03.28’den itibaren olay bölgesinde sürekli olarak havada F-16 ve F-4 savaş uçakları hazır bulundurularak gün boyunca teröristlerin bulunduğu değerlendirilen hedeflere taarruzi hava harekâtı icra edilmiştir.

- Çatışmalar esnasında şehit olan toplam 24 personel ile 18 yaralının Hakkari ve Şırnak Asker Hastanelerine tahliyesine saat 02.10’dan itibaren, çatışmaların ve hava şartlarının müsaade ettiği ölçüde, ambulans ve diğer helikopterler ile başlanmış, tahliyeler saat 11.30’da tamamlanmıştır."

 

"22 TABUR İLE GENİŞ KAPSAMLI HAVA DESTEKLİ KARA OPERASYONLARI BAŞLAMIŞTIR"
TSK'nın açıklamasındaki diğer maddeler de ise terör saldırısı sonrasında başlatılan operasyonlar hakkında bilgi veriliyor ve şehit ile yaralıların hastaneye aktarılması konusunda ayrıntılar veriliyor.

- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet ÖZEL, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanı ve Jandarma Genel Komutanı olduğu halde olayın meydana geldiği gün bölgeye intikal etmişlerdir.

- 19 Ekim 2011 saat 12.50 den itibaren çatışma bölgelerini takviye etmek maksadıyla dört Komd Tb, teröristlerin muhtemel kaçış bölgelerine helikopterlerle indirilerek bölgede temas araması faaliyetine başlanmıştır.

- Bölgede yapılan arama tarama faaliyetinde Keklikkayası T. üs bölgesinde iki, Asayiş T.de bir olmak üzere toplam üç terörist, bir Kaleşnikof P.Tüfeği, 18 adet patlamamış RPG-7 roketatar mühimmatı,15 adet el bombası, 12 adet dolu şarjör, sekiz adet el telsizi, üç adet hücum yeleği ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir. Örgüte ait telsiz konuşmalarından terörist zayiatının (ölü ve yaralı) daha fazla olduğu anlaşılmaktadır.

- Gelişmeler üzerine yurt içi ve yurt dışında tespit edilen hedefler hava ve kara ateş destek vasıtaları ile gün boyu ateş altına alınmıştır. Faaliyet halen devam etmektedir.

- 19 Ekim 2011 saat 17.00’de Şırnak Asker Hastanesinde bulunan yaralılardan dördü ambulans uçak ile GATA’ya sevk edilmiş, diğer yaralı 14 personelin tedavisine Şırnak ve Hakkâri Asker Hastanelerinde devam edilmektedir. Komutanlar yaralıları hastanede ziyaret etmiş olup hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Olayla ilgili olarak Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı ve Çukurca Cumhuriyet Başsavcılığınca adli işlemlere başlanmıştır.

- 24 kahraman şehidimizin cenazesi 20 Ekim 2011 tarihinde Van’dan memleketlerine sevk edilmiştir.

- Meydana gelen bu olaylar üzerine hain eylemi gerçekleştiren terör örgütü üyelerini bularak etkisiz hale getirmek maksadıyla yurt içinde ve sınır ötesinde (Irak kuzeyinde) toplam beş ayrı bölgede komando, Jandarma Özel Harekât (JÖH) ve Özel Kuvvetlerden oluşan toplam 22 tabur ile geniş kapsamlı hava destekli kara operasyonlarının icrasına başlanmıştır.

- TSK mensupları bölgelerinde görevlerini ecdadına yaraşır bir şekilde, bu toprakları bize emanet etmiş aziz şehitlerimizin şahitliğinde yapmaya devam edecektir.

- Şehit olan personelimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, başta yakınları olmak üzere Yüce Milletimize başsağlığı dileriz."

 

HEDEFTEKİ KAMPLAR

Genelkurmay açıklamasında, teröristlerle sıcak temas sağlanıp sağlanmadığı ve harekâtın ne kadar süreceği konusunda herhangi bir bilgi verilmezken, kaynaklar, ilk hedefin 24 askeri şehit eden PKK militanlarının öldürülmesi olduğunu belirtiyor. Komandolar, sınır boyunca içeride ve dışarıda 5 bölgede PKK’lı kovalarken, Diyarbakır’dan kalkan F-16 ve F4’ler de sınırın hemen yakınındaki kamplara bomba yağdırarak kaçış ve destek yollarını kesti. Savaş uçaklarının hedef aldığı PKK kampları şöyle:

Hakurk Kampı: Zağros Dağları’nın batısında yer alan Şekif Dağı eteklerinde bulunuyor.

Zap Kampı: Zap Suyu kenarında yer alan kamp, Türkiye’ye sızmalarda konaklama olarak kullanıyor. Türkiye sınırına yaklaşık 6 saat yürüyüş mesafesinde.

Avaşin Kampı: Dağlıca’nın tam karşısında yer alıyor.

Metina Kampı: Çukurca’nın karşısında 1520 km mesafede. I Ava Göze: PKK’ya lojistik destek sağlıyor.