Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

FEVZİ ÇAKIR/ HABERTÜRK ANKARA

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, (HSYK) Bakırköy Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün bir televizyon programına çıkma talebini reddetti, yazılı açıklama yapmasına ise izin verdi.

HSYK, bir televizyon programına katılmak için izin isteyen Savcı Zekariya Öz'ün bu talebine olumsuz yanıt verdi. HSYK 1. Dairesi'nin Savcı Öz'ün önceki gün yaptığı yazılı açıklamaya ise "cevap hakkını kısıtlayıcı bir durum yok" diyerek izin verdiği öğrenildi.YAZILI AÇIKLAMA İZNİ VERİLDİ

Zekeriya Öz, Dubai tatili ve yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerine başlatılan 17 Aralık operasyonu ile ilgili kendisine yöneltilen eleştirelere yanıt vermek için HSYK'dan basın açıklaması izni istedi. HSYK 1. Dairesi 'Soruşturmanın gizliliği ve basının bilgilendirilmesi' başlıklı 33 Nolu Genelge gereği Savcı Öz'e yazılı açıklama izni verdi. Cevap hakkı için Kurul'dan karar çıkmasına gerek olmadığını belirten HSYK, Öz'e verdiği yanıtta, "Cevap hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu konuda kısıtlayıcı bir durum yok. Genel Kurul'dan bu yönde karar çıkmasına da gerek yok" dedi. Savcı Öz de bu izin üzerine önceki gün yazılı açıklamasını basınla paylaştı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Öz'ün açıklaması eleştirerek, HSYK'nın böyle bir açıklamaya izin verme yetkisinin bulunmadığını belirtti.

TV İZNİ YOK

Savcı Öz, açıklamanın ardından HSYK'ya bir kez daha başvurarak, bir televizyon programına çıkmak istediğini bildirdi. Ancak HSYK 1. Dairesi bu talebi reddeti. HSYK'nın ret kararında, adliyelerde basın sözcüleri ve Başsavcının dışında kimsenin basın önünde açıklama yapma yetkisi bulunmadığı bildirildi.