Son Dakika

Adli Yıl Açılış Resepsiyonu'na katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, "Hiçbir akıl sahibinin devletin dışında bir yapılanmayı kabul etmesi düşünülemez. Ancak bunun için mutlaka ortaya belgenin ve bilginin konması lazım. Belge ve bilgi olmadan insanlar itham edilerek çok ciddi yanlışlar yapılıyor. Hem kendi kurumum hem diğer kurumlar için söylüyorum imzasız, bir yığın dilekçe geliyor, 'şu şucu, bu bucu' diye" dedi.

Kılıç, "Fişlemeler yapılıyor. Bana da fişleme usulü bir liste geldi ve ben o listeyi kaldırdım attım, bütün kuruma ilişkin bir listeydi. Ne imza var ne bir şey var hiçbir şey yok. Kendine göre bir fişleme yapmış" ifadelerini kullandı.

 
Kılıç, TBMM'deki Adli Yıl Açılış Resepsiyonu'na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçim süreciyle ilgili Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvurunun ne zaman görüşüleceğinin sorulması üzerine Kılıç, başvurunun AK Parti kongresinden bir gün önce yapıldığını, bu nedenle bir hazırlık yapma imkanı bulunamadığını söyledi. Kılıç, "Arkadaşlarımız üzerinde çalışıyorlar, sanıyorum önümüzdeki günlerde bu konuda gerekli kararlar verilir" diye konuştu.

MİT YASASI

"MİT yasası"nın ne zaman görüşüleceği sorusuna ise Kılıç, konuyla ilgili raportörün çalıştığını belirterek "Biliyorsunuz oldukça büyük bir dava. Arkadaşımız hassas bir çalışma yürütüyor. Ne zaman önümüze gelirse bizde gündeme alırız" karşılığını verdi.

Çocuğuyla cezaevine girecek annenin yaptığı bireysel başvurunun hatırlatılması üzerine Kılıç, gazete haberlerinden konuyla ilgili bilgi sahipleri olduklarını ifade etti.

Gazetedeki isime göre talimat verdiğini ancak soyadı yanlış yazıldığı için söz konusu kadını önce bulamadıklarını anlatan Kılıç, "Ondan sonra dosyasını bulduk, arkadaşlarımıza verdik, onu da kısa bir süre içinde sonuca bağlarız" dedi.

Yargıtay Başkanının adli yıl açılış törenindeki konuşmasına ilişkin değerlendirmesi sorulan Kılıç, şunları söyledi:

"Yargıtay Başkanının bugünkü konuşmasını geçenki konuşmalarına göre çok daha beğendim. Daha önceki konuşmalarını çok soyut düzeyde algıladım. Dolayısıyla çok fazla ilgimi çekmemişti ama bugün Sayın Başkan bence çok güzel bir konuşma yaptı, söylenmesi gerekenleri, rahatsızlık duyulan konuları gayet net bir şekilde, hiç kimsenin kişilik haklarına ve bir hakarete varan bir şeyde bulunmadan gayet medeni ölçüler içerisinde düşüncelerini ifade etti. Bence hiçbir eleştirilecek bir taraf görmedim."

PARALEL YAPI İDDİALARI

Kılıç, bir gazetecinin "Paralel yapı tartışmasına ilişkin ne dersiniz? Hükümet ciddi şekilde yargının içindeki bir grubun yargıyı ele geçirmeye çalıştığını savunuyor. HSYK seçimleri de bu kapsamda değerlendiriliyor" sözleri üzerine, şunları kaydetti:

"Yargı her zaman ele geçirilmesi gereken bir kale olarak görüldü. Eğer siz yargıyı böyle görürseniz, bu sorunları yargıda biz bitiremeyiz. Yargı ele geçirilmesi gereken bir kale olarak algılanmamalı ve yargıyı rahat bırakarak yargı kendi içinde, sistem kendi içinde yanlışlarını ve doğrularını düzeltmesine imkan verilmelidir. 2010 anayasa değişikliğinden önce de bu sorunları biz yaşadık. Bir grubun burayı ele geçirdiğini ve bu grubun bütün düşüncelerinin, isteklerinin, arzularının, yerine getirildiği ifade ediliyordu. 2010'da değişiklik yapıldı. 2010'dan sonra biz bunun rahatlayacağını, daha objektif, daha liyakata dayalı tercihlerin yapılacağını tahmin ediyorduk. Ancak maalesef orada da başarılı olamadık. Umut ediyorum, ümit ediyorum ve gerçekten temenni de ediyorum, önümüzdeki ekim ayında yapılacak HSYK seçimlerinin daha çoğulcu ve her şeyi kapsayıcı bir yapının oluşmasını temin etmesi. Eğer bu olursa bundan çok mutlu olacağım. Ancak hükümetin daha önceki düzenlemesinde tek oy sistemi öngörülmüştü. Anayasa Mahkemesi onu iptal etti. Fakat daha sonraki HSYK yasasında tek oy sisteminin özellikle Yargıtay ve Danıştayda yapılacak seçimlerdeki tek oy sistemine bir şey demedik, dokunmadık. Gayet doğru, gayet haklı ama diğer 13 bin 500 hakimin seçildiği HSYK üyelerimiz için çarşaf liste öngörmüşlerdi. Aynı kurul bir taraftan çarşaf liste bir taraftan tek oy sistemi. Bunun yanlışlığına işaret ettik, eşitlik ilkesine, anayasaya aykırı olduğunu ifade ettik. Bence bu bir imkandı, fırsattı. Keşke tek oy sistemini bütün seçimler için öngörselerdi. Ancak öngörülmedi yine çarşaf listeye dönüldü. Hem Yargıtayda hem Danıştayda hem de diğer hakimlerin seçeceği arkadaşlar için çarşaf liste öngördüler. Bu Meclis'in takdiridir, söyleyecek bir şeyimiz yok. "

Bunu saygıyla karşıladıklarını belirten Kılıç, "Herkes gibi ekim ayında yapılacak seçimin sonuçlarını bekliyoruz. Umut ediyorum ki bu yolla çoğulcu yapıya kavuşmuş bir HSYK ile karşı karşıya kalırız. Aksi halde sorunlarımızı bitiremeyeceğiz, bitiremeyiz" ifadesini kullandı.

"KABUL EDİLEMEZ BİR DAVRANIŞ"

"Paralel yapıyla ilgili bir zümrenin yargı içindeki birtakım ağları ele geçirildiğine yönelik bir gözleminiz var mı" sorusuna, Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e de böyle bir soru sorulduğunu ve onun da aynı şeyleri ifade ettiğini hatırlattı. Kılıç, şunları söyledi:

"Bence böyle bir yapının kabul edilmesi asla mümkün değil. Şüphesiz ki hiçbir akıl sahibinin devletin dışında bir yapılanmayı kabul etmesi düşünülemez. Ancak bunun için mutlaka ortaya belgenin ve bilginin konması lazım. Belge ve bilgi olmadan insanlar itham edilerek çok ciddi yanlışlar yapılıyor. Hem kendi kurumum hem diğer kurumlar için söylüyorum: imzasız, bir yığın dilekçe geliyor, 'şu şucu, bu bucu' diye. Fişlemeler yapılıyor. Bu fişlemelerle de kurum başkanının, amirinin bunu çözmesi isteniyor. Bence bu fevkalade yanlış ve kabul edilemez bir davranış. Eğer böyle bir şey varsa bunun bilgisi, belgesi ortaya konur. Gerekli yerlere söylenir, verilir. Gerekli yerde de gereği yerine getirilir."

"ŞÜPHESİZ Kİ GEREĞİ YERİNE GETİRİLİR"

Konuyla ilgili emniyet ya da ilgili mercilerden bilgi veya belge sorup sormadıklarının belirtilmesi üzerine Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, şöyle devam etti:

"Hiç sormadım. Bana da fişleme usulü bir liste geldi ve ben o listeyi kaldırdım attım, bütün kuruma ilişkin bir listeydi. Ne imza var ne bir şey var, hiçbir şey yok ama kendine göre bir fişleme yapmış. Geldi. Bizim kurumumuzdan herhangi bir arkadaşımızın bu tür bir faaliyete, çalışmaya katıldığı veya bu konuda bir şeye girdiği, mahkemenin dışında bir iradenin bir başka iradeden emir ve direktif aldığı konusunda bir somut bilgi belge gelirse şüphesiz ki gereği yerine getirilir. Hiç o konuda bir endişemiz yok. Ama maalesef bugün insanlar birbirlerini hatta makamlarını yok edip kendilerinin oraya gelebilmesi için imzasız dilekçelerle kurumlar işlemez hale getiriyor. Bence yanlış olan bu. Ama somut bilgi, belge varsa benim kurumumda da varsa derhal bana da iletilmelidir. Ben de gereğini tabii ki yerine getiririm. Ama şu ana kadar herhangi bir bilgi belge bize de gelmedi. "

"BİZİM DE GÖZLEMLEDİĞİMİZ BAZI OLAYLAR VAR"

"Türkiye'de yaşanan olaylar sizde de paralel yapının yargı içinde olduğu algısını yaratıyor mu" sorusuna, Kılıç, şu yanıtı verdi:

"Bizim de tabii ki gözlemlediğimiz bazı olaylar var, yok değil ama bunun boyutu nedir? O konuda çok fazla bilgi sahibi değilim. Bu bilgi ilgili yerlerde var ilgili yerler bunu söylüyor. Ama bizim şahit olduğumuz, mahkemede böyle bir şey olduğunda anında üzerine gidiyoruz, olayı çözümlemeye çalışıyoruz. Devletin iradesinin dışında bir iradeyi hiçbir şekilde asla ve asla kabullenmek mümkün değil ama bunu gerekçe göstererek de hakimleri huzursuz, rahatsız etmenin, hakimler arasında ciddi rahatsızlık yaratmanın bir anlamı yok. Gerçekten hakimlerimiz arasında bugün ciddi kamplaşmalar var. Ciddi bir karşılıklı duygusal olarak bir kopuş var. Ben bunları gördükçe çok üzülüyorum. Böyle afaki, hayali, imzasız bilgilerle değil somut bilgi ve belgelerle önümüze konmak suretiyle bu konuda yapılacak bir şey varsa şüphesiz ki yaparız."

25 Aralık operasyonuna ilişkin takipsizlik kararı verilmesine yönelik değerlendirilmesi sorulan Kılıç, bununla ilgili değerlendirmede bulunmak istemediğini belirtti. Bu konularla ilgili meselelerin Anayasa Mahkemesinin önüne gelebileceğini ifade eden Kılıç, "Bu hassas konulara çok fazla giremeyişimin sebebi kurumumu korumaktan kaynaklı bir hassasiyet" dedi.

Eğer bir yolsuzluk varsa bu yolsuzluğu "araştırmayalım, yargıya intikal ettirmeyelim" şeklinde bir düşüncenin asla kabul edilemeyeceğini ifade eden Kılıç, varsa bir şey sonuna kadar incelemesinin yapılacağını bildirdi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "kayıp trilyon davası"nda ifade vereceğinin hatırlatılması üzerine Kılıç, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu davranışını takdirle karşılıyorum. Gerçekten cumhurbaşkanlığı yapmış birinin böyle bir yasal süreçte kendisine yapılan bir başvuruyu bu şekilde büyük bir şeyle karşılaması ve 'gideceğim, bu konuda gerekli ifadeleri vereceğim' demesi bence hukuka ve hukukun üstünlüğüne olan saygısının çok büyük bir işaretidir. Çünkü cumhurbaşkanı olduğu süreçte de yargıyla ilgili çok iyi şeyler söyledi, yaptı. Biz o yaptıklarını unutamayız" dedi.


"ARTIK BU MİLLETİ YORDUĞU KANAATİNDEYİM"

Adli yıl açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılmamasını değerlendiren Kılıç, bunların geçmiş de çok yaşandığını, herkesin birbirine küstüğünü, protesto ettiğini, darıldığını ifade etti. Böyle soğuk bir dönem yaşandığını ifade eden Kılıç, "Ben bunların yaşanmasının artık bu milleti yorduğu kanaatindeyim. Bunlar artık yaşanmamalı. Bunları aşmalıyız, bunlar yok olmalı. Gönüllerde artık bir barış süreci başlatmalıyız" diye konuştu.

İstanbul'daki paralel yapı operasyonlarıyla ilgili başvuruların hatırlatılması üzerine, Kılıç, bu başvuruların yeni geldiğini, 25'e yakın başvuru olduğunu, başvuruların usul açısından değerlendirildiğini aktardı.

Mahkemede, kırmızı dosyalı işler ve onun dışındaki işler olarak ayrım yaptıklarını anlatan Kılıç, kırmızı dosyalı işlerin genellikle tutukluluk, yaşam hakkı, sınır dışı kararları ve buna benzer acil konuları kapsadığını ve bu dosyalara öncelik verdiklerini anlattı.

Bir başka soru üzerine, askeri casusluk davası ile ilgili bireysel başvuruların beklediğini belirten Kılıç, konuyla ilgili Adalet Bakanlığına görüş sorduklarını, buna ilişkin 1 aylık süreç bulunduğunu hatırlattı. Kılıç, "Daha sonra Adalet Bakanlığı 1 ay daha süre istiyor. İkinci bir ay daha vermek zorunda kalıyoruz. Etti 2 ay. Zaten o dava bize şubat, mart civarında geldi. Çok büyük bir zaman geçmiş değil. Kısa bir süre içerisinde o dosyalar da karara bağlanır" diye konuştu.

"Kendi kurumunuzda paralel yapılanmayla ilgili bir değer var mı" sorusu üzerine Kılıç, kuruma raportör olarak alınanların tamamını kendisinin bizzat tek tek mülakat yaparak aldığını bildirdi.

Anayasa Mahkemesi raportörlerinin en az 3 yıl hakimlik yapmış, üniversitede öğretim üyeliği yapmış kişiler arasından alındığını söyleyen Kılıç, yabancı dilin de kendileri için önemli olduğunu belirtti.

Raportörleri alırken yabancı dil, liyakat, master, doktora gibi objektif kriterlere önem verdiklerini aktaran Kılıç, "Hiçbir zaman, o gruptu, bu gruptu şeklinde bir grup mensubiyetinden dolayı bir tercih yapılmış değil. Ama bununla ilgili bir belge, bilgi, somut bir şey gelirse tabii ki bunun gereği yapılır. Zaten bizdeki arkadaşlar karar verici noktada değil. Raportörler daha çok mutfak çalışması yapıyor. Bize bu konuda herhangi bir bilgi belge gelmedi. Resmi olarak ne MİT'ten ne polisten ne jandarmadan herhangi bir istihbarat gelmedi. İmzasız gelenleri işleme koymam mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu.


AA


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.