Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

LGS giriş yerleri belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sınavla öğrenci alacak liselere yerleştirmeler için başvurular 11-18 Nisan'da alınmıştı. Sınava günler kala MEB tarafından giriş belgeleri de açıklandı. Daha önce TEOG adı altında yapılan liseye geçiş sınavı bu sene yeni bir sistemle LGS ismiyle ilk kez gerçekleştirilecek. Peki, e-Okul üzerinden LGS sınav yerleri nasıl öğrenilir? İşte LGS'ye dair detaylar...

LGS SINAV GİRİŞ YERİ SORGULAMA!

LGS giriş belgeleri dün MEB tarafından açıklandı. Öğrenciler, okul müdürlükleri aracılığıyla e-Okul üzerinden sınava giriş belgelerini alabilecekler. Sınav giriş belgeleri, okul müdürlükleri tarafından mühürlenerek öğrenciye teslim edilecek.

Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alıyor. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecek.

Sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler, belgenin yenisini öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden alabilecek.

E-OKUL GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN...

LGS NASIL UYGULANACAK?

SÖZEL BÖLÜM
Türkçe: 20 soru
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 10 soru
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 10 soru
Yabancı Dil: 10 soru

SAYISAL BÖLÜM
Matematik: 20 soru
Fen Bilimleri: 40 soru

Her alan için 8’inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular yer alacak.

Sınav, 02 Haziran 2018 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci bölüm 09.30’da, ikinci bölüm 11.30’da başlayacak.

İlk olarak sözel bölüm 50 soru ve 75 dakika, ikinci olarak sayısal bölüm 40 soru 60 dakika olmak üzere uygulanacak.

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

LGS sınavının sonuçları 22 Haziran 2018 tarihinde MEB'in resmi internt sitesi (www.meb.gov.tr) üzerinden adayların erişimine açılacak.