Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Nesil Çalışkan İngiltere'de Avam Kamarası'na seçilen ilk Kıbrıslı Türk oldu | Dış Haberler

    İngiltere'de dün gerçekleşen genel seçimlerinde ilk kez Kıbrıslı Türk kökenli bir aday seçildi. İşçi Partisi'nden aday olan Nesil Çalışkan, doğu Londra'daki Barking'de seçimi kazandı ve Avam Kamarası'na seçilen ilk Kıbrıslı Türk oldu.

    "GURUR DUYUYORUM"

    Çalışkan seçilmesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İşçi Partili milletvekili olmaktan gurur duyuyorum. Bana güvendikleri için Barking sakinlerine teşekkür ederim. Sizin için yorulmadan çalışacağıma söz veriyorum." ifadelerini kullandı.

    35 yaşındaki Çalışkan, Kıbrıs kökenli ve İngiltere'de Kıbrıslı Türk bir ailenin çocuğu olarak doğup büyüdü. Ailesi 1970'lerde Kıbrıs'a göç etti.

     Birleşik Krallık'ın yeni Başbakanı Keir Starmer
    Birleşik Krallık'ın yeni Başbakanı Keir Starmer Haberi Görüntüle

    2018 yılında Londra'daki en genç ilçe belediye meclis başkanı olarak seçilen Nesil Çalışkan,

    Enfield Belediye Meclisi Başkanı olarak göreve gelmişti.

    O dönem BBC'ye verdiği demeçte, "Enfield Belediyesi'nin ilk kadın başkanı olmanın ne kadar özel olduğunun farkındayım. Hayatın boyunca yaşadığın bir yerin temsilcisi konumuna ulaşmak mutluluk verici." ifadelerini kullanmıştı.

    Çalışkan'ın seçilmesi, İngiliz siyasetinde önemli bir dönüm noktasına işaret ettiği ve ülkenin siyasi ortamında artan çeşitliliğin altını çizdiği ifade edildi.

    *Haberin görseli Nesil Çalışkan'ın sosyal medya hesabından alınmıştır.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ