Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Abdurrahman Yıldırım ABD ile ticari ilişki atağı
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini kabul etmesiyle Türkiye-ABD ilişkilerindeki düzelme yeni bir döneme evrilmek üzere. Özellikle Başkan Biden döneminde ilişkilerin asgariye inmesine karşılık yaşanan jeopolitik gerilimlerde Türkiye’nin önemi ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9-10 Mayıs’ta ABD’ye yapacağı ziyaret ve Başkan Biden’la görüşmesi sonrası hem savunma hem ekonomik hem de diplomatik ilişkilerde başlayan belirgin canlanmanın zirveye çıkması mümkün. Aynı tarihlerde iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek için Türk Amerikan İş Adamları Derneği TAİK ile mübadili arasında konferans, görüşme ve zirveler gerçekleşecek.

    ABD ziyaretinden hemen sonra 14-15 Mayıs tarihlerinde 100 aşkın ADB’li işadamı Türkiye’ye gelecek, yatırım ve iş olanaklarını görüşecekler. İşadamı heyeti son yılların en kalabalık yatırım grubu olacak.

    İHRACAT DA YATIRIM DA KARŞILIKLI

    ➔ ABD’ye yapılacak ziyaret ve ardından Türkiye’ye gelecek işadamları heyeti için çalışmalar yürüten Türk Amerikan İş Adamları Derneği TAİK’in Başkanı Murat Özyeğin bir basın toplantısıyla yapılan hazırlıkları ve beklentilerini paylaştı.

    ➔ İlişkilerde, son dönemde yaşanan bölgesel ve küresel gelişmelerin etkisiyle yoğun bir temas trafiği yaşandığını belirten Murat Özyeğin, iki ülke arasındaki pozitif atmosferin ekonomik ilişkilerde de yansıdığını söyledi.

    ➔ Türkiye ve ABD arasındaki 100 milyar dolarlık karşılıklı bir ticaret hacmi hedefi konulduğunu belirten Murat Özyeğin 2023 yılında 31 milyar dolara ulaşıldığını, bunun 14,8 milyar dolar Türkiye’den ihracat, 16.2 milyar dolarının ABD’den ithalat olduğunu belirtti.

    Bu rakam ile birlikte ABD Türkiye için, Almanya’dan sonra en çok ihracat yapılan ikinci ülke konumuna yükseldi.

    ➔ Özyeğin ABD’ye olan ihracatın 5 yılda yüzde 60 artığını, Türkiye’deki ABD kaynaklı yatırımların 14,3 milyar dolara vardığını açıkladı.

    ➔ Buna karşılık aynı sürede ABD’deki Türk yatırımları ise 9,7 milyar dolar seviyesine ulaştı. TAİK Başkanı Murat Özyeğin “Ülkemizde ABD sermayesine sahip 2.000’den fazla şirket bulunuyor. TAİK olarak, Türkiye ve ABD arasında Başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedeflediği 100 milyar dolarlık ikili ticaret hacmine ulaşmak adına önümüzdeki dönemde yoğun çaba sarf edeceğiz” dedi.

    İLİŞKİLER YENİDEN İVMELENDİ

    ➔ İsveç’in NATO’ya üyeliğini onaylaması ve ABD’nin F-16 konusunda attığı adımların ardından iki ülke ilişkilerinin yeniden ivme kazandığını belirten Murat Özyeğin açıklamalarını şöyle sürdürdü:

    ➔ “Gelecek dönemde ılımlı havanın somut iş birliği adımlarına dönüşmesini bekliyoruz. ABD ile üçüncü ülkelerde yapılacak iş birliği potansiyeli de çok önem taşıyor. 2023’ün Eylül American Turkish Business Roundtable (ATBR) ile iş birliği anlaşması imzaladık.

    ➔ Eski başkan Obama'nın Güvenlik Danışmanı General Jim Jones'un başkanı olduğu yeni muhatap kuruluşumuzla artık çok daha aktif bir iletişim içerisindeyiz.

    ➔ Türkiye ve ABD arasında iş yapan firmaların başvurabilecekleri böyle güçlü bir kurumun varlığı ikili ekonomik ilişkilere yeni bir momentum kazandıracak. Yaptığımız anlaşma ile TAİK olarak hedeflerimize çok daha emin adımlarla ilerleyeceğiz. Komiteler ve çalışma gruplarımızda birlikte karşı kanat kuruluşumuz ATBR ile stratejik ilişkilerin güçlendirilmesinde kararlıyız.”

    9-10 MAYISTA ABD ZİYARETİ

    ➔ Türk-Amerikan ilişkilerinin referans noktası ATC’nin uzun aradan sonra yeniden gerçekleştirileceğini kaydeden TAİK Başkanı Murat Özyeğin açıklamalarına şöyle devam etti:

    ➔ “ATC’nin 39’uncusunu 9-10 Mayıs 2024’te Washington’da gerçekleştireceğiz. Bu konferans ‘Politika’, ‘Savunma’, ‘Enerji’, ‘Dijital’ ve ‘Ekonomi’ ana başlıklarında iki ülkenin üst düzey yetkililerinin katılımıyla iki günlük panel serileri şeklinde olacak.

    ➔ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mayıs ayında ABD’ye resmi ziyaret gerçekleştirmesi ve ABD Devlet Başkanı Joe Biden ile görüşmesi planlanıyor. Biz de TAİK olarak, bu ziyaret ve stratejik görüşme kapsamında Cumhurbaşkanımızı ABD özel sektörüyle buluşturmak için çalışmalarımıza başladık.

    ➔ Bu buluşmada ABD’li yatırımcılarla Cumhurbaşkanımızın bir araya geleceği hususu öne çıkıyor olsa da, ABD’deki Türk yatırımlarının 9,7 milyar doları seviyesine ulaşması ile birlikte bu firmalarımızın ihtiyaçlarını aktarması ve arkalarında Türk hükümetinin desteğini hissetmelerine büyük önem veriyoruz.

    ➔ Bu kapsamda iki ülkenin önde gelen yatırımcıları ile gerçekleşecek yuvarlak masa toplantısında, taraflar Cumhurbaşkanımıza yatırım ve ortaklıklarına ilişkin talep ve sorunlarını aktarma fırsatı bulacak.”

    TRADE WINDS 2.KEZ İSTANBUL’DA

    ➔ ABD Ticaret Bakanlığı’nın en büyük ticaret heyeti organizasyonu olan “Trade Winds” tarihinde ilk defa bir şehirde ikinci kez İstanbul’da 13-15 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek. Konuya ilişkin bilgi veren Özyeğin şöyle dedi:

    ➔ “İkili ilişkilerde ivme yakaladığımız böyle bir dönemde yüzü aşkın iş insanını ağırlayacak olmak bizler için heyecan verici olacak. Programın son 15 yıl içinde ikinci kez Türkiye’de gerçekleşmesinin altını çizmek isterim. Bu tekrarın başka bir örneği yok.

    Her yıl farklı bir ülkede yapılan bu etkinlik için Türkiye'nin seçilmiş olması, iki ülke ticari ilişkilerinin geleceği için önemli bir gösterge.

    ➔ ABD'li Bakan ve Bakan Yardımcılarının da katılımlarıyla 100’ü aşkın Amerikan firmasının ülkemize gelecek. Tüm özel sektörümüzü bu programı yakın markaja almaya davet ediyorum.”