Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Hızlı kilo alıyor, geri verememekten şikayet ediyorsanız sorun metabolizma hızınızda olabilir. Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan "Hızlı kilo vermenin yolu hızlı bir metabolizmadan geçiyor" dedi. Kilo vermek isteyenlerin aç kalmamasını isteyen Prof. Dr. Mocan hızlı kilo vermenin yollarını şöyle anlattı: Limon, elma gibi sitrik asidi yüksek gıdalar yani narenciye grubu kilo vermede etkilidir. Maydanoz ve turp metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Elma sirkesinin yağ yakıcı etkisi bilinmektedir. Zencefilin içerisindeki maddeler dolaşım ve sindirim sistemini uyarır. Baharat olarak kullanılan zencefil, mide ve barsaklarda oluşan gaz sorununa da iyi gelir. Zencefili taze olarak da tüketebilirsiniz.

SAKIN AÇ KALMAYIN


Yemek aralarında bir greyfurt yiyebilirsiniz. Eğer midenizde problem yoksa, taze limon suyu da içebilirsiniz. Limonlu soda da hızlı kilo vermeye yardımcıdır. Aç kalmak kilo verdirmez. Azar azar ve sık aralıklarla yemek yiyin. Çay, kahve ve yeşil çay içmek yağ yakımını hızlandırır. Günde 2 bardak tüketilebilirsiniz. Acı biber iştahı dengeler, fazla kilo alımını engeller. Yemeklere acı biber
ekleyin.

 

 

KAHVALTI YAPMADAN GÜNE BAŞLAMAYIN


Güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. Öğün atlamayın. Özellikle 40 yaşından sonra kalsiyum zengini ürünler tercih edin. Öğle ve akşam yemeklerinde ağır yemeklerden kaçının. Akşam yemeklerini erken saatte yiyin. Tatlıdan ve yağlı gıdalardan uzak durun. Ertesi gün çalışacaksanız gece 12'den önce uyuyun. Akşam geç saatlerde yemek yemeyin. Akşamları yatay pozisyonda dinlenmek metabolizmanıza çok daha faydalı olur. Ayrıca akşamları televizyonla geçirilen vakti de azaltmak gerekiyor.