Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Trabzon'da yaşayan Samet ve Hasret Beşli çiftinin ilk çocukları olan 4 yaşındaki Yaman Beşli'ye 6 aylıkken karnındaki şişkinlik ve yüksek ateş şikayetiyle gittiği hastanede milyonda 1r görülen Hemofagositik Lenfohistiositoz (HLH) hastalığı teşhisi kondu. Çocuklarının hastalığı nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan Beşli çifti tedavi için Antalya'ya geldi. Doktorların yaptığı kontrolün ardından minik Yaman'ın sağlığına kavuşması için ilik nakli olması gerektiği bildirildi.


Minik Yaman'a uygun ilik bulunması için Türkiye ve yurt dışındaki ilik bankalarından tarama yapıldı. Taramalar sonucunda Yaman'a uyumlu ilik bulunamadı.


BİR KARDEŞ PLANLANDI AMA...


Bu sırada Beşli çifti Yaman'a hayat vermesi için bir çocuk daha dünyaya getirmeye karar verdi. Beşli çiftinin, 1.5 yıl önce Ayşe Mina ismini verdikleri bir bebekleri dünyaya geldi. Ağabeyine hayat vermesi için dünyaya gelen minik Ayşe Mİna'nın da hastanede yapılan testlerde ağabeyiyle aynı hastalığı bulunduğu belirlendi. İlik nakli olması gereken Ayşe Mina için de yurt içi ve yurt dışından yapılan taramalarda Almanya'daki bir vericinin iliğinin uyumlu olduğu tespit edildi. Minik Ayşe, ilik nakli olmasına rağmen hastalığı nüksetti ve 1 yaşındayken hayatını kaybetti.


TRABZONSPOR MAÇINDA PANKARTLI ÇAĞRI


Ayşe Mina'nın ölümüyle sarsılan aile, minik Yaman'a uygun ilik bulmak için sosyal medyada kampanya başlattı. Fanatik Trabzonsporlu olan baba, Trabzonspor'un bir maçında statta büyük bir pankart açarak Yaman ve diğer ilik nakli bekleyen çocuklar için taraftarları bağışçı olmaya davet etti. Yaman için uyumlu ilik bulunamaması üzerine doktorlar aileye yöneldi. Yaman, babasından yüzde 50 uyumla iki defa ilik nakli oldu ancak vücudu kabul etmedi ve hastalık yeniden nüksetti.


Doktorlar, Yaman'a bu sefer de annesinin iliğinin nakledilmesini kararlaştırdı. Medical Park Antalya Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Akif Yeşilipek tarafından gerçekleştirilen ameliyatla anneden alınan ilik Yaman'a nakledildi. Naklin ardından Yaman Beşli'nin değerleri hızla normale döndü. Nakille sağlığına kavuşan çocuk, artık yaşıtları gibi parkta ve sokakta oyunlar oynuyor.

 

EN BÜYÜK HAYALİM...


Yaman'ın Trabzon'da kuaförlük yapan babası Samet Beşli, oğlunun, naklin ardından dünyaya adeta yeniden geldiğini söyledi. Son 4 yıldır büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Beşli, "Oğlumun karaciğer ve dalağında büyüme oluşmuştu. Sürekli enfeksiyon kapıyordu. Ateşlenme ve halsizlik oluyordu. Yürümeye bile mecali olmuyordu. Umutlarımızın tükendiği anda annesinin iliğiyle oğlum hayat buldu. Çok mutluyum. Kontrollerimiz devam ediyor. Hayatımız normale döndü. En büyük hayalim oğlumla Trabzonspor maçını izlemek" dedi. (aa)