Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Son dakika! Nutella'dan helal yanıtı! Nutella helal mi? - İş-Yaşam Haberleri

    İtalyan Ferrero tarafından üretilen ünlü çikolatalı fındık kreması Nutella'nın sosyal medya hesabında verilen çelişkili yanıtlar nedeniyle ürünle ilgili "helal mi değil mi?" tartışması başladı.

    Müslüman bir tüketici Nutella'nın ABD hesabına "Ürünleriniz helal mi?" sorusunu yöneltti. Nutella'dan gelen "Hayır helal değil." cevabı binlerce kişiyi şoke etti.

    Twitter üzerinden başlayan ve gündem olan tartışma sonrası firma, gelen tepkiler sonrası ikinci bir açıklama daha yaptı.

    Dünya genelinde satılan tüm Nutella ürünlerinin helal tüketime uygun olduğu belirtilirken, üretim tesislerinin yüzde 90'ından fazlasının helal sertifikasına sahip olduğu ve kalan fabrikaların da sertifikalandırma sürecinde olduğu ifade edildi. Nutella'nın açıklamasında, "Önceki tivitimizde yaptığımız hatadan dolayı özür dileriz." denildi

    Nutella Türkiye ise konuyla ilgili bir açıklama yaparak "Türkiye'de üretilen ve dağıtılan Nutella ürünlerinin uluslararası akredite ve tanınmış bir helal belgelendirme kuruluşu olan Helal Trust (NIHT) tarafından helal sertifikasına sahip olduğunu belirtmek isteriz." ifadeleri kullanıldı. Nutella'dan yapılan açıklamada, aşağıda belirtilen ürünlerin hiçbirinin nutella ürünlerinde bulunmadığının altı çizildi

    REKLAM

    - Domuz/domuz eti ve bunlardan üretilen ürünler.

    - İslami usuller uyulmadan kesilen hayvan veya kesimden önce ölen hayvanlar.

    - Etçil hayvanlar, avlanmış kuşlar ve dışarı kulağı olmayan kara hayvanları.

    - Kan ve kandan yapılmış ürünler.

    - Şarap, etil alkol ve ispirto, alkol ve tüm sarhoşluk veren maddeler.

    - Yukarıda tarif edilen ürünlerin herhangi biriyle temas eden ürünler.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ