Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Takımın başına ABD'li ünlü başantrenör David Blatt'ı getirerek önemli bir işe imza attıklarını anlatan İbrahim Kutluay,  kulübün hedeflerini açıkladı.

Kutluay, Blatt'ın oynatmış olduğu oyun ve sahip olduğu basketbol felsefesinin Darüşşafaka Doğuş'a farklı bir vizyon katacağını belirterek, şöyle konuştu:

"David Blatt'la takımımıza vizyon katacağına inandığımız ve kulübümüzün uluslararası anlamda marka olma hedefine en uygun başantrenör olacağını düşündüğümüz için anlaştık. Kulübümüzün hedefi hiç bir zaman bitmeyecektir. Darüşşafaka Cemiyeti'yle yapmış olduğumuz uzun süreli anlaşmaya sadık kalarak, her geçen gün hedeflerimizi arttıracağız. Bulunduğumuz her yerde zirveye oynayacağız. Bu bakımdan da doğru oyuncu kimyası oluşturarak, doğru insanların bulunduğu bir ekip içerisinde kulübümüzün başarılı olması için elimizden geldiğince çalışacağız."

"BLATT'IN GELECEĞİNE KİMSE İNANMIYORDU"
İbrahim Kutluay, en son Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA) Cleveland Cavaliers'ı çalıştıran Blatt'ın basketbol camiasında son derece saygın bir isim olduğunu vurguladı.

Blatt'ın Darüşşafaka Doğuş'a geleceğine inanmayanların olduğunu aktaran Kutluay, "Blatt'ı, Darüşşafaka Doğuş bünyesine kazandırmak bile çok önemli bir başarı. Doğuş Grubu'nun yurt dışındaki yatırımları, branşında kendini ispat etmiş spor adamlarını ve sporcuları ikna etmek konusunda bizlere çok büyük avantaj sağlıyor. Kendisiyle anlaşırken, Avrupa arenasında neler başarmak istediğimizi, THY Avrupa Ligi'ndeki hedeflerimizi, Spor Toto Basketbol Ligi'nde yapmak istediklerimizi doğru şekilde belirterek iletişim kurduk. Kendisi de en önemli şeyin kulüp vizyonu ve çalışma arkadaşları olduğunu söyledi." ifadelerini kullandı.

"SÜREKLİLİĞİ OLAN BAŞARI İSTİYORUZ"
Kutluay, THY Avrupa Ligi ve Spor Toto Basketbol Ligi'ndeki hedefleri doğrultusunda çalışmalarının sürdüğünü ve sportif başarının anlık kazanıldığı takdirde sürekliliğini yitirdiğini dile getirdi.

Doğru vizyon ve sağlam adımlarla gidildiği takdirde başarının sürekli hale gelebileceğinin altını çizen İbrahim Kutluay, "Doğru yapılanma ve hedeflerle yola çıkarak Darüşşafaka Doğuş'u, Avrupa'nın seçkin kulüpleri arasına sokmaya çalışacağız. Başarı sadece kazanılan kupalarla ya da madalyalarla ölçülmemeli. Biz bugün sportif anlamda altyapıya yaptığımız destekle çok önemli adımlar atıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de, Avrupa basketboluna hizmet eden çok önemli kulüpler olduğuna dikkati çeken Kutluay, "Onlardan edindiğimiz tecrübelerle kendi basketbol bilgi ve birikimimizi ortaya koyduğumuzda, Darüşşafaka Doğuş'un çok önemli bir basketbol platformu olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

"HEYECAN KATACAK TRANSFERLER YAPACAĞIZ"
Kutluay, transferle ilgili henüz netleşen isimler olmadığını ve başantrenör Blatt ile yapacakları planlamanın ardından her kesimi heyecanlandıracak çok önemli yabancı oyuncuları kadrolarına katacaklarını anlattı.

David Blatt'ın takıma henüz yeni katıldığını hatırlatan Kutluay, "Kontratı biten oyuncularımız da var. Görüşmelerimiz devam ediyor. Herkesi heyecanladıracak önemli yabancı transferler yapacağız. Başantrenörümüzün önermiş olduğu rapor doğrultusunda, gelecek ve gidecek oyunculara karar vereceğiz." ifadelerini kullandı.

İbrahim Kutluay, Darüşşafaka Doğuş'ta görev almaya başladığı andan itibaren ilk hedeflerinden birinin altyapıya önem vermek olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Darüşşafaka Doğuş, bünyesinden 16 arkadaşımız milli takım formasını giyiyor. Türk basketboluna ve bayrağına hizmet ediyor. Bu durum bizim açımızdan son derece önemli. A Milli Erkek Basketbol takımının bel kemiğini oluşturacak sporcu kardeşlerimizin Darüşşafaka Doğuş Kulübünden çıkması hedeflerimizden bir tanesiydi. Bu anlamda da her geçen gün daha ileriye doğru gitmekteyiz."