Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin davada tutuksuz yargılanmalarına karar verilen 7 sanıktan 6'sı, Metris Cezaevinden tahliye edildi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinin tahliye kararının ardından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesinden Metris Cezaevine götürülen Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, teknik direktör Bülent Uygun, Cemil Turan, Coşkun Çalık, Ömer Ülkü ve Mehmet Yenice, buradaki işlemleri tamamlandıktan sonra sabaha karşı cezaevinden tahliye oldu. Yakınları tahliye edilenleri büyük sevinçle karşıladı.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu ve Mali İşler Müdürü Tamer Yelkovan'ın da aralarında bulunduğu 16 tutuklu sanığın; kuvvetli suç şüphesini gösteren olgularının bulunması, delileri karatma ihtimalinin bulunması, koruma tedbirlerinin uygulanmasının yeterli olmayacağından tutukluluk hallerinin devamına oybirliğiyle hükmetti.

EMENİKE DE HAZIR BULUNACAK
Futbolcu Emanuel Emmenike, Korcan Çelikay, Tayfur Havutçu, Ümit Karan, Serdar Adalı, Göksel Gümüşdağ'ın da aralarında bulunduğu 33 tutuksuz sanığın bir sonraki celsede savunmalarının alınması için hazır edilmesine karar verildi.

Tutuklu sanık Olgun Peker'in 2010 ve 2011 yıllarında yurt dışına giriş çıkış tarihlerinin gönderilmesi için Emniyet'e yazı yazılmasını kararlaştıran Mahkeme Heyeti, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ve Ergenekon Ana Davası'nda gizli tanık olarak dinlenen Poyraz'ın beyanlarının bir örneğinin mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

DEMİRÖREN TANIK OLARAK DİNLENECEK
Türkiye Süper Lig ve 1. Lig'e ait iddianamede belritilen futbol maçlarına ilişkin kayıt görüntülerinin gönderilmesi için yayıncı kuruluşa yazı yazılmasına hükmeden Mahkeme Heyeti, aralarında TFF Başkan Adayı Yıldırım Demirören, Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı'nın da bulunduğu 21 kişin tanık olarak dinlenmesinin; henüz sanık savunmalarının tamamlanmamış olmasından dolayı daha sonra değerlendilmesine karar verdi. Mahkeme Heyeti, İBB Kulübü'ne yazı yazarak, 15 Mayıs 2011 günü oyanan Trabzon-İBB maçında kulup yönetimi tarafından maçla ilgili olarak kendi futbolcularına başarılı olmaları için maç primi verilip verilmediğinin sorulmasını kararlaştırdı.

SEYİR YASAKLARI KALKTI
Haklarında seyir yasağı bulunan sanıklardan Yusuf Turanlı, Ömer Ülkü, Olgun Peker, Ahmet Çelebi, Bülent Uygun, Abdullah Başak, Sami Dinç, Tamer Yelkovan, Faruk Taşseten, Bülent İşçen, Mehmet Yenice'nin seyir yasaklarının kaldırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, sanıklardan Zafer Tüzün, futbolcular İbrahim Akın, İlhan Çelikay, kaleci Korcan Çelikay'ın haklarındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti duruşmayı 26 Mart Pazartesi gününe erteledi.

TARAFTARLARA BİBER GAZLI MÜDAHALE
Karara tepki gösteren Çağlayan Adliyesi önündeki Fenerbahçe taraftarlarına Çevik Kuvvet biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Öte yandan, tahliye kararını öğrenen sanık yakınları adliye sarayı içinde büyük sevinç yaşarken, bazılarının baygınlık geçirdiği görüldü.

METRİS'TEN İLK ÇIKAN MECNUN OTYAKMAZ OLDU

OTYAKMAZ: İÇERİDEKİ ARKADAŞLARIMIZ TAHLİYE OLACAK
7.5 ay sonra özgürlüklerine kavuşan Şekip Mosturoğlu, Mecnun Otyakmaz, Bülent Uygun, Cemil Turan, Ömer Ülkü, Coşkun Çalık ve Mehmet Yenice'nin Metris Cezaevi'nden tahliyeleri saat 05.30'da gerçekleşti. Akrabalarıyla birlikte Metris Cezaevi'nin kapısından çıkan ilk isim Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz oldu. Çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Otyakmaz "Sorgu hakimliğine geldiğimizde 60 sayfa ve 120 soruyla karşılaşmıştık. Hakkımızda inanılmaz iddialar vardı. İddianame açıklanınca sadece Fenerbahçe maçıyla ilgili olduğunu gördük. Özel Yetkili Mahkemeler'in işleyişiyle mücadele ettik. İçerideki arkadaşların da tahliye olacaklarına inanıyoruz. Çünkü onlar da suçsuz. Ama henüz mahkeme bitmedi" ifadesini kullandı.

MOSTUROĞLU: VÜCUDUMUZ DIŞARIDA AMA RUHUMUZ İÇERİDE
Tahliye edilen 7 kişiden biri olan Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ise "Buruk bir sevinç yaşıyoruz. Çünkü başkanımız ve arkadaşlarımız tahliye olmadı. Vücudumuz dışarıda; ruhumuz içeride. Arkadaşlarımız masumdur. Onların aklanması için çalışacağız. Spor hukukunda transfer şikesi diye bir kavram yok zaten. Esas olan maç raporlarıdır. Tapelerin delil yeteneği yok. En sonunda haklı çıkacağız" dedi.

TURAN: İNANIN Kİ HİÇ SEVİNMİYORUM
Fenerbahçe Amatör Şubeler Koordinatorü Cemil Turan da "İnanın ki sevinmiyorum. Sevinçle üzüntüyü bir arada yaşıyorum" diye konuştu.

UYGUN: YARGISIZ İNFAZ YAPILDI
Bülent Uygun ise "Bedenimiz dışarıda kalbimiz içeride. Yargısız infaz yapıldı. Hepimiz suçsusuz. En yakın zamanda çıkacağız" şeklinde konuştu.

ÇAĞLAYAN'DA GÜN BOYU NELER YAŞANDI?

OTYAKMAZ'DAN TEŞVİK İTİRAFI