AA

Orman yangınlarını söndürmede yetersiz kalmakla eleştirilen Türk Hava Kurumu'na kayyum atandı. THK Merkez Denetleme Kurulu'nun 13 Haziran'da hazırladığı raporda, THK'nın yangın söndürme başta olmak üzere kuduz aşısı ihalesinin kazanılamaması kurumda mevcut olan tartışmaları daha da alevlendirdti. Kapadokya'da faaliyet gösteren balon işletmesinin kurumu zarara uğrattığı iddiası da THK'ya yöneltilen suçlamaların başka bir boyutunu oluşturdu.

BAKAN PAKDEMİRLİ: UÇAKLAR İŞİMİZE YARAMIYOR

Orman yangınlarının yoğunlaştığı Ağustos ayında eleştirilerin odağı olan THK uçakları yeniden gündeme gelmişti. O günlerde İzmir'deki orman yangınlarıyla ilgili bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "El altında 20 uçakları olduğunu söylüyorlar hani nerede? Apronda 6 uçak gözüküyor, 3'ünün motoru yok" diye konuşmuştu.

THK Merkez Denetleme Kurulu’nun 11 Haziran 2019 tarihli yazısında, “Orman yangınlarının söndürülmesine ilişkin yaklaşık 35 yıldır sürdürülen 2019 yılına ait ihale yanlış süreç yönetimi nedeniyle alınamamış, kurum maddi ve manevi zarara uğratılmıştır” yazılması, gözlerin THK yönetimine yeniden çevrilmesine neden olmuştu.

"OLAĞANÜSTÜ VE SEÇİM GÜNDEMLİ KAYYUM TALEBİ"

THK'ye kayyum atanması talebiyle açılan davanın Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen duruşmasına, davacı THK Merkez Denetleme Kurulu üyelerinin avukatı Mustafa Köroğlu ile davalı THK başkanlığı avukatları Sabri Hafif ve Ahmet Sungur katıldı.

Kuruma temsil kayyumu atanmasını talep eden Köroğlu, "Türk Hava Kurumu yönetim kurulu üyelerinin birçoğu yönetimden ayrılmıştır. Yönetim tek başına idare edilmektedir. Bu da hukuksuzluklara neden olmaktadır. Kuruma son genel kurul yapısı ile olağanüstü ve seçim gündemli temsil kayyumu atanmasını talep ediyoruz." dedi.

 

Davalı avukatları da yönetim kurulu üyelerinin ayrılmış olması nedeniyle karşı dava olarak, Türk Hava Kurumuna yönetim kayyumu atanmasını talep ettiklerini bildirdi.

Davalı avukatları, asıl davanın reddedilip kendilerinin açtığı karşı davanın kabulüne karar verilmesini talep etti.

Talepleri değerlendiren mahkeme, Merkez Denetleme Kurulunun açtığı davayı reddedip Türk Hava Kurumu Başkanlığına Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya'dan oluşan üç kişilik yönetim kayyumu atanmasına hükmetti.

 

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri